Nikola Lunić o vraćanju vojnog roka: Propuštamo šansu da imamo visoko stručno obučenu vojsku, a zauzvrat pokušavamo da napravimo masovnu (VIDEO)
Mladići u Srbiji, po svemu sudeći, ponovo će morati u vojnike! Iako odluka o obaveznom vojnom roku tek treba da prođe skupštinsku proceduru, predstavnici države već rebalansom budžeta planiraju novčana sredstva za nju. I dok predsednik poručuje da je 75 dana koliko će trajati - minimum koji neko može da ponudi otadžbini, struka smatra da je reč o političkoj odluci, te da neće rešiti nagomilane probleme u profesionalnoj vojsci.
Već u septembru sledeće godine, prvi kadeti trebalo bi da uđu u kasarne. Vojni rok će trajati samo 75 dana – 60 dana obuke i 15 vežbe i obavezan je za sve mladiće od 18 do 27 godina, odnosno do 30 godina za one koji budu odlagali služenje.
Iako je obavezni vojni rok od šest meseci suspendovan pre 13 godina, a od tada više puta pominjana mogućnost ponovnog uvođenja, sada se otišlo najdalje - Vlada je usvojila zaključak koji nalaže pokretanje procedure. I mada izmene zakona tek treba da uđu u skupštinsku proceduru u martu sledeće godine, rebalans budžeta već sada predviđa novac za to. Za kapetana bojnog broda u penziji, ovakva odluka je politički kompromis – između nesposobnosti vojnog rukovodstva da nametne Vojsku kao poželjnog poslodavca i motiviše mlade za dobrovoljni vojni rok.
"Šezdeset dana obuke plus 15 dana vežbi, to je isključivo i samo predvojnička obuka, gde se jedan regrut može naučiti osnovama strojeve obuke i poznavanjem ličnog naoružanja i ništa više od toga. Mi ćemo opet imati problema i sa vozačima tenka i sa drugim specijalnostima, vojno-evidencijskim specijalnostima, gde se obaveznim služenjem vojnog roka od 75 dana neće napraviti popuna, odnosno neće se rešiti problem koji je generisan", objasnio je za Insajder Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike
A problema ima mnogo – od toga koliko će regruta biti, kojim redom će se pozivati, do toga gde će biti smešteni, jer Srbija, uprkos najavama zvaničnika, nije povećala broj kasarni od 2019. godine.
"Moramo da pripremimo kasarne, da pripremimo sve što se tiče logistike, da pripremimo medicinske centre gde će se vršiti regrutacija, pregled regruta, njihovo psiho-fizičko stanje i naravno onda da pripremimo ceo proces obuke koji će biti izazovan za naše oficire i podoficire, jer će trebati u 75 dana da izvrše tu osnovnu obuku za novu vojsku, za nove naše regrute", rekao je Miloš Vučević, premijer Srbije
Među nepoznanicama je šta sve obuka podrazumeva, zašto baš 75 dana, ali i zbog čega je u ovom trenutku to važno za Srbiju. Nejasno je i kako će to rešiti odliv profesionalnog vojnog kadra sa kojim se suočavamo poslednjih godina.
"Mislim da propuštamo jednu veliku šansu da imamo visoko stručno obučenu vojsku, zauzvrat pokušavamo da napravimo masovnu vojsku i citiraću samo Vinstona Čerčila koji je rekao - "Rat je veoma ozbiljna stvar da bi ga vodili generali." Prema tome, ovaj sada predlog su formirali generali na osnovu nekih prošlih njihovih saznanja", istako je Lunić.
I dok od predstavnika vlasti slušamo da se obavezni vojni rok vraća ne zato da bismo negok napali, već da bismo odvratili one koji bi nas potencijalno ugrozili, Srbija nije usvojila ni novu strategiju odbrane. To znači da uopšte nije poznato koji su naši vojni kapaciteti, ali ni kakvi bi trebalo da budu da bi se izborili sa bilo kakvim bezbednosnim izazovima i pretnjama. Osim Srbije, obavezni vojni rok vraća i Hrvatska i to početkom sledeće godine.
Izvor: Insajder