Nijedna škola u Srbiji nema pedagoškog asistenta (VIDEO)

Ni 15 godina od uvođenja inkluzivnog obrazovanja, u Srbiji nijedna škola nema pedagoškog asistenta neophodnog deci sa smetnjama u razvoju. Iako je ovaj vid podrške neophodan i deci i roditeljima i iako je pedagoški asistent predviđen zakonom, to u praksi nije slučaj. Više od godinu dana, roditelji, deca i zaposleni u obrazovanju čekaju odgovor Vlade na njihovu inicijativu.

Učionica, ilustracija, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Četrnaestogodišnji Lazar je učenik sedmog razreda Osnovne škole „Mile Dubljević“ u Lajkovcu - jedine škole u Srbiji koja je zaposlila defektologa da obavlja posao pedagoškog asistenta, ali pola radnog vremena. Za Lazara koji ima autizam, ali i njegove roditelje, kao i profesore ovakav vid dodatne podrške je od neprocenjive vrednosti. 

„Znali smo sve to tako iz priče da je bitno, da je potrebno, da je značajno, međutim, sad iz iskustva smo videli koliko je stvarno značajno i bitno i koliko je pedagoški asistent stub inkluzije i koliko je neophodno da postoji i jedan stručnjak zaposlen u redovnoj školi koji je stalno tu da pruža podršku svima“, izjavila je Lazareva majka, Milica Nikolić, koja je i predsednica udruženja “Bazi Mili”.

A sadašnje stanje je takvo da ni u jednoj redovnoj školi u Srbiji za decu sa smetnjama u razvoju ne postoji pedagoški asistent, ni 15 godina od uvođenja inkluzivnog obrazovanja koje toj deci  omogućava da se upišu u redovne škole. Jedini primer dobre prakse je osnovna škola u Lajkovcu, ali i to zahvaljujući isključivo roditeljima i zaposlenima u ovoj školi.

„Od trenutka dolaska u našu školu defektologa svi se nekako osećamo sigurnije i rasterećenije. Defektolog u našem slučaju oligofrenolog je neka spona između nastavnika, roditelja, učenika i drugih roditelja“, objasnila je Biljana Žujović, direktorka OŠ „Mile Dubljević“ iz Lajkovca. 

U praksi u pojedinim obrazovnim ustanovama postoje pedagoški asistenti za rad sa romskom decom, ali ne i asistenti za rad sa decom sa smetnjama u razvoju. Ministarstvo prosvete je u maju prošle godine podržalo inicijativu da se u škole uvede pedagoški asistent. Sada se čeka Vlada.

„Svakako da ovakva incijativa roditelja treba da se podrži i biće podržana. Prosto, vi ste jedan od glavnih aktera inkluzije pored svoje dece, naravno. Vi zastupate njihove interese“, izjavio je dr Stevan Nestorov iz Ministarstva prosvete.

Prema istraživanju udruženja „Bazi Mili“ koje je osnovala Lazareva majka, svi nastavnici u školama smatraju da je potrebno angažovanje pedagoškog asistenta za decu sa smetnjama u razvoju. Inače, pedagoški asistent je osoba koju finansira sistem obrazovanja i njegova osnovna funkcija je da detetu pruži podršku za učenje u školskom okruženju. U odnosu na ličnog asistenta, za pedagoškog je potreban viši nivo obrazovanja.

Novinarka Bojana Stojanović