Nije poznato kako će se prebaciti Savski most na novu lokaciju, ni koliko će to koštati građane (VIDEO)

Sudbina Savskog mosta polako postaje jasnija. Nakon devet godina oprečnih izjava Vlasti o budućnosti starog mosta, predsednik Srbije je najavio da će most biti premešten dva kilometra dalje, da povezuje Zemun sa Ratnim ostrvom. Međutim, i dalje nije jasno kako će se tako stari i dotrajali most "prebaciti" na novu lokaciju, niti koliko će ovaj poduhvat koštati građane Srbije. Takođe, nije ni poznato kada će se konkretno saznati više detalja o ovom projektu. Ono što jeste poznato je da će demontaža starog mosta i izgradnja novog koštati 94 miliona evra, od čega će 80 miliona biti finansirano putem kredita, dok ostatak sredstva obezbeđuje država.

Stari Savski most Foto: Srđan Ilić

Plan o premeštanju mosta na Lido, koji bi trebalo da povezuje Zemun sa Ratnim ostrvom, za sada se samo pominje kao rešenje, ali stručnjaci upozoravaju na velike izazove za takav projekat. Smatraju da bi premeštanje mosta predstavljalo izuzetno težak i nepotreban poduhvat, koji bi zahtevao izgradnju novih prilaza i zauzimanje velikog prostora.

"Mislim da ni oni ne znaju kako bi to uradili. Koliko vidim, spremaju jednu površinu između tog starog mosta - tramvajskog i Brankovog mosta. Skinuli su deo keja i oni će zapravo, verovatno, da te konstrukcije rastave ili da iseku, pogotovo taj lučni deo, središnji deo, koji je zakivcima spajan, da polože i da vide, da li to može da se raskuje, da li to može da se iseče, ali da se posle ponovo sastavi. I onda kažem, ne znam, za to postoji posebna tehnologija i to je trebalo da bude negde objavljeno da se kaže kakva je procedura u rasturanju mosta“ kaže za Insajder Dušan Milanović, saobraćajni inženjer.

"Da bi se most preselio na Lido odnosno da bude između Zemunskog keja i Lida vi morate prvo uz pomoć  da taj most podignete sa nosećih stubova da ga prevezete do leve obale Save, gde bi se on demontirao na taj način što bi se prvo brusilicama isekli svi vezovi jer to su kovanice, on je zakovan, nema on šrafove. Onda bi svaki deo koji ste odvojili morali da zapišete kao ono kad su kopali za piramide onda su pisali svaki deo koji su našli da bi na kraju mogli da ga spoje. Odmah mogu da vam kažem da bi ta operacija koštala ne milion ne deset miliona, ne sto miliona, nego možda i milijardu.“ naglašava inženjer Dragomir Lukić.

Stručnjaci ističu da je vlast morala građanima da predstavi  konkretno rešenje i objasni zašto insistira na preseljenju na drugu lokaciju. 

"Realan razlog je političke prirode, a to je da se ućutkaju oni koji su protiv rušenja toga mosta i da im se da neka vrsta satisfakcije, da oni ostanu u nekom ubeđenju da taj most ipak neće biti srušen, već će biti relociran. A onda ćemo se narednih godina pitati gde je šta, kako, i tako će vreme proći dok mi ne zaboravimo taj most. U stvari cilj je da taj most bude srušen sa što manje političkih posledica. I to će naravno biti i učinjeno. U to ja ne sumnjam. Jer je naravno već data dozvola, a most će vrlo brzo da krene u demontažu.“ - u emisiji Marker naglasio je arhitekta Slobodan Maldini.

 Odluka da će Stari savski most biti uklonjen, doneta je rešenjem 19. septembra, a od 2. novembra zvanično su i počeli pripremni radovi na demontaži. Grupa aktivista „Most ostaje“ i dalje dežura u nameri da spreči premeštanje mosta. Iako je zatvoren, i prema tvrdnjama nadležnih - nebezbedan za kretanje, građani ga i dalje koriste.

Novinarka Nevena Cvijović