Nevidljivi rad oficira za vezu Srbije i Kosova (VIDEO)

Posle prošlonedeljnog nastavka dijaloga Beograda i Prištine, koji to zapravo nije bio jer se predsednik Srbije i kosovski premijer nisu sreli – razgovarali su preko evropskih posrednika - Priština je postavila nove uslove da bi nastavila dijalog. I kada se nešto dogovori, retko kad se primeni u praksi. A pomoć u primeni sporazuma i posredovanje u rešavanju problema na terenu, posao je oficira za vezu - Dejana Pavićevića i Jetiša Jašarija. Prvi je u Prištini duže od deset godina, od kako je institucija oficira uspostavljena, a Kosovo je oficira za vezu u Beogradu menjalo nekoliko puta.

Kosovska Mitrovica. Foto: Visem, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sporazum o razmeni oficira za vezu potpisan je maja 2013. godine, da bi ga već sledećeg meseca Beograd i Priština primenili u praksi:

"To znači da ću ja da se bavim implementacijom sporazuma. Da ću razgovarati sa svima sa kojima treba da se razgovara, kako bi se sporazum implementirao, kako bi se obezbedilo sve što je u Briselu dogovoreno. I kako bi se obezbedili najbolji mogući uslovi za srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji.“ – izjavio je 17.juna 2013.godine Dejan Pavićević po stupanju na dužnost oficira za vezu u Prištini.

Njegov kolega oficir za vezu Prištine, istog dana je preuzeo svoje dužnosti u Beogradu:

"Značajan dan što se tiče normalizacije odnosa između Republike Kosova i Republike Srbije. Ja očekujem otvorenu i dobru saradnju srpskih državnih institucija. I ja sam ovde da dam svoj prilog u normalizaciji odnosa između dvije naših zemalja“. – rekao je Ljuljzim Peci, 

Samo dva dana kasnije, Peci je dao ostavku, a kao razlog naveo neslaganje sa tadašnjim kosovskim premijerom Hašimom Tačijem. Ubrzo je na to mesto postavljen Valjdet Sadiku, koga je posle petogodišnjeg mandata nasledio Jetiš Jašari. Za sve to vreme, u Prištini se ne menja beogradski oficir za vezu.

„Srpska strana ima Dejana Pavićevića, koji je možda bio i aktivniji u tom inicijalnom periodu, u periodu kada je dijalog bio, da kažemo, na jednoj pozitivnoj trajektoriji, ili bar na nivou, da kažemo, neke stabilnosti. Znači, u ranim godinama od potpisivanja briselskog sporazuma, dok sa kosovske strane vidimo jednu konkretnu promenu, to je da sadašnji oficir za vezu, koji je u Beogradu, sa ovom vladom u Prištini, se ponaša kao ambasador, pre nego sam oficir za vezu, pa onda su sledile u prethodnim godinama i obeležavanje kosovske nezavisnosti i drugih događaja, koja se percipirala kao provokativna i ne u duhu samog dijaloga.“ – rekla je za Insajder Jovana Radosavljević, direktorka NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice.

Dijalog Beograda i Prištine doveo je prošle godine do usmenog prihvatanja evropskog sporazuma, u kome je jedna tačka posvećena misijama koje bi trebalo da se razmene, ali u drugom obliku od funkcije oficira za vezu. Član 8 evropskog sporazuma između Srbije i Kosova glasi:

“Strane će razmeniti stalne misije. One se osnivaju u sedištu odgovarajuće vlade. Praktična pitanja u vezi s uspostavljanjem misija biće obrađena posebno.”

Ovaj član sporazuma, komentariše direktorka NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice:

“To bi bio definitivno pomak u smislu neke konsolidacije prisustva Kosova u Srbiji i Srbije na Kosovu. I definitivno bi bilo više od samog oficira za vezu, jer su to pojedinci, znači mi ne govorimo ovde o celokupnoj administraciji, već o pojedincima. Tako da bi to, pretpostavka je značila da to zahteva mnogo veću, da kažemo, administraciju i logistiku. Ali mi smo daleko od toga u ovom trenutku.” – izjavila je za Insajder Jovana Radosavljević 

Pomak u pregovorima Beograda i Prištine teško da može da se očekuje dok su evropski šef diplomatije i evropski izaslanik za dijalog Žozep Borelj i Miroslav Lajčak, čiji su mandati pri kraju. Njihov dosadašnji učinak je, po tom pitanju, veoma slab. 

Izvor: Insajder