Negativna procena bezbednosnog rizika glumcu Feđi Štukanu uručena bez obrazloženja (VIDEO)

Bosanskohercegovački glumac i pisac Feđa Štukan deportovan je tokom popodneva avionom u Sarajevo, pošto je juče zadržan na beogradskom aerodromu, na osnovu „negativne procene bezbednosnog rizika“.

Feđa Štukan, foto: Insajder

Odluku o odbijanju Štukanovog ulaska donela je pogranična policija, na osnovu procena bezbednosnih službi, a njegov advokat Sead Spahović najavljuje da će se na tu odluku žaliti. 

Posle godina snimanja filmova i serija u Srbiji, poznati glumac postao je bezbednosni rizik, nakon objavljivanja romana u kom, između ostalog opisuje i svoje učešće u ratu tokom devesesetih, ali i nakon učešća u prošlogodišnjim protestima „Srbija protiv nasilja“.

Glumac Feđa Štukan sinoć je trebalo da nastupi na beogradskom Krokodilfestu. Po sletanju na beogradski aerodrom je zadržan, i to na osnovu odluke o odbijanju ulaska u Srbiju, koju mu je uručila Uprava granične policije. Jedino što u toj odluci piše jeste da je doneta „na osnovu negativne procene bezbednosnog rizika“. Procena da bi boravak Feđe Štukana u Srbiji mogao da predstavlja bezbednosni rizik nije ničim obrazložena, naglašava njegov advokat  i najavljuje žalbu:

„Svako rešenje, svaka država ima pravo da kaže da nekog ne želi u svojoj teritoriji. To je legitimno. I to je opšte prihvaćeno. Ali mora da da neki argument. Ta diskreciona ocena se kod nas shvata kao samovolja. Kada kažeš diskreciono ocena, to znači da državni organ može da radi šta hoće. Nije tako“, kaže za Insajder Štukanov advokat Sead Spahović.

Bezbednosna procena je institut koji se sprovodi svuda u svetu, i sam po sebi nije sporan. Problem je kada se koristi za određene pojedince, bez navedenih obrazloženja ili kriterijuma. Zakon u Srbiji dozvoljava da službe bezbednosti donesu negativnu bezbednosnu procenu, bez objašnjenja. 

Međutim, po više presuda Evropskog suda za ljudska prava, svaki stranac prilikom ulaska u  drugu državu mora da bude upoznat sa činjenicama, na osnovu kojih bezbednosne službe donose negativnu bezbednosnu procenu.

„Pravo na obrazloženu odluku je jedno ljudsko pravo, koje se ovde ne poštuje. A u ovom slučaju konkretno jasno je, jasno je, da taj čovek ne ugrožava Republiku Srbiju. To je totalna besmislica. Totalna besmislica. I zato to rešenje nema obrazloženje. Jer oni ne mogu da napišu, oni ne mogu da kažu, ne može da uđe u Srbiju zato što je učestvovao u građanskim demonstracijama protiv nasilja. Ne mogu da kažu. Jer to ne bi bio argument. To bi isto bilo kao da napišu zato što mu je tetka bolesna“, kaže Spahović.

Diskreciona ocena, kakva je negativna procena rizika, mora da bude doneta u opštem interesu, naglašava advokat Feđe Štukana

Glumac je godinama bio rado viđen gost, snimao je filmove i serije u Srbiji, sve do sredine juna prošle godine. Posle objavljivanja autobiografskog romana „Blank“ i učešća na protestima Srbija protiv nasilja, gde je, po pisanju tabloida, organizatore protesta pozvao da budu „agresivniji prema vlastima, kako bi ih držali u strahu“, postao je – po proceni službi - bezbednosni rizik ne samo za vlast, već i za sve građane Srbije.

„Krivo mi je što ne radim tu jer tu mi je i familija i prijatelji i znaju da sam tu, volim Beograd, volim taj grad i volim Novi Sad“, poručio je sinoć posetiocima „Krokodilfesta“ posredstvom video linka Feđa Štukan, sa beogradskog aerodroma.

Posle učešća u opozicionim protestima, Feđa Štukan je sredinom prošlog juna šest sati bio zadržan na beogradskom aerodromu prilikom povratka u Sarajevo. Od poznatog glumca, čiju životnu ispovest prenose dnevne novine, u tim istim novinama postaje „snajperista iz Sarajeva“ i „muslimanski ekstremista“, a predsednik Srbije ga na televiziji sa nacionalnom frekvencijom naziva kriminalcem, o kojem će odlučivati nadležni državni organi.

„Ovaj kriminalac iz Sarajeva koji se slika ovde i pokazuje da je mnogo važno što je došao, ovaj Feđa, ili kako mu je već ime, nije ni važno, ali to je pitanje za nadležne državne organe, one se bave time i one te stvari moraju da rešavaju“, rekao je, gostujući na TV Happy 13. juna prošle godine predsednik Srbije.

I odlučili su državni organi – Feđa Štukan je zbog stavova koje je izrekao, ili iz nekog drugog bezbednosnog razloga nepoznatog javnosti, postao bezbednosni rizik, zbog čega mu je zabranjen ulazak u Srbiju. 

U sličnoj situaciji su se za samo godinu dana našli i ruski antiratni aktivisti Ilija Zerenov, novinar Romano Perlo i Pjotr Nikitin kojem je, ipak, posle pritisaka javnosti, omogućeno da uđe u Srbiju, gde inače živi.

 Izvor: Insajder