(Ne)diplomatski reciprocitet Srbije i Hrvatske (VIDEO)
Međusobne optužbe Beograda i Zagreba nakon odluke srpskog ministarstva spoljnih poslova da prvog sekretara Ambasade Hrvatske protera iz zemlje.
Da li je i koga je ako jeste špijunirao ili vrbovao da špijunira prvi sekretar ambasade Hrvatske u Beogradu Hrvoja Šnajdera – nije poznato. Ipak, od sinoć je persona non grata u Srbiji koja je pozvala na član 9. Bečke konvencije, po kojem odluku ne moraju da obrazlažu.
"Tokom profesionalnog angažovanja u Republici Srbiji Šnajder je grubo izašao iz okvira diplomatskih normi i prekršio navedenu Konvenciju. Tim povodom uručena je diplomatska nota ambasadoru Hrvatske Hidajetu Biščeviću", dodaje se u saopštenju MIP-a.
Iz Zagreba uzvraćaju istom merom. Proteran je savetnik ambasade Srbije Petar Novaković. Kažu ipak da žale zbog odluke Beograda i kako navode – u potpunosti odbacuju osnovu za proterivanje akreditovanog hrvatskog diplomate.
"Mi ovo nismo očekivali jer se u našim odnosima nije ništa dogodilo u ovih godinu dana a imali smo puno očekivanja i određenih dogovora prema tome ovde je Srbija postupila tako a mi smo samo odgovorili recipročno", rekao je šef diplomatije Hrvatske Goran Grlić Radman.
Odmah je stigao odgovor iz Beograda. Iz ministarstva spoljnih poslova odbacuju razloge koje je navela hrvatska strana i pozivaju je da dostavi dokaze da je Novaković prekršio Bečku konvenciju.
Iz Centra za regionalizam kažu da se odluke o proterivanju u skladu sa Bečkom konvencijom, donose u težim slučajevima kršenja diplomatskih pravila.
"Kad neko iz ambasade napravi nešto što u značajnoj meri remeti odnose dve zemlje, nešto što nije u skladu sa njegovim diplomatskim položajem. Imali smo slučajeve koliko se sećam poslednji put kada smo proterali ambasadorku Crne Gore i ambasadora Makedonije nakon njihovog priznanja Kosova 2008. godine. To smo primenili na najslabijim zemljama ali se ne sećam da smo primenili na nekoj od većih sila", kaže za Marker Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.
Odnosi sa Hrvatskom decenijama prolaze kroz razne faze – uglavnom pod naponom. Često se koriste za dnevno-političke obračune a otvorena pitanja kao što su granice, nestali, odnos prema manjinama uporno su otvorena.
Zbog najnovije napetosti posle proterivanja hrvatskog diplomate zabrinuti su i u Demokratskom savezu Hrvata u Vojvodini. Brinu za kažu – budući razvoj odnosa dve države i dva naroda.
Izvor: Insajder