Napadi na studente i selektivna pravda: Da li politika diktira tempo istraga?

Od momenta napada na Miloša Pavlovića i ostalih iz grupe “Studenti 2.0“, pa do privođenja 18 osoba koje se za to delo sumnjiče, prošlo je 24 sata. Dvanaest sati kasnije, deo privednih je već saslušan, pa su neki zadržani, a neki drugi pušteni. Ekspresno postupanje policije i tužilaštva u ovom slučaju je za pohvalu, ali se nužno nameće pitanje – postoje li različiti aršini kod postupanja istražnih organa?

Dve manje grupe građana deli policijski kordon ispred Skupštine Srbije, 1. maj, foto: Stefan Miljuš

Ne postoje dva ista slučaja. Međutim, sličnih postoji mnogo. A u prethodnom periodu je upadljivo različito postupanje policije i tužilaštva u mnogo sličnih slučajeva.

U ovom slučaju, jutro posle incidenta, Više tužilaštvo u Beogradu je dalo nalog Trećem osnovnom tužilaštvu da hitno preuzme sve radnje i da identifikuje i procesuira napadače.

Istragu slučaja napada na Miloša Pavlovića svakako je olakšala činjenica da je incident snimilo više svedoka, te da je većina tih snimaka ekspresno objavljena po društvenim mrežama. Tako je svako zainteresovan mogao iz više uglova da sagleda incident, uključujući i negove protagoniste.

U takvim okolnostima, posao policije i tužilaštva bio je da pažljivo analiziraju snimke i da identifikuju lica za koja postoje dokazi da su u incidentu učestvovali.

Ipak, ništa komplikovanija nije bila ni istraga napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti koji je inicirao studentske blokade koje ulaze u sedmi mesec. I tada je ceo incident snimljen, a već narednog dana na društvenim mrežama su identifikovani napadači.

I pored toga, Više tužilaštvo je tek početkom februara, više od dva meseca od napada i početka blokada, podiglo optužni predlog protiv tri osobe. Pritom, kako su tada istakli studenti, deo napadača je ostao van fokusa tužilaštva.

Da su tada policija i tužilaštvo pokazali isti nivo urgentnosti u postupanju, sasvim je moguće da do blokada fakulteta ne bi ni došlo. A pritom, Zakon o policiji nalaže policijskim službenicima da u primeni ovlašćenja postupaju nepristrasno, pružajući svakome jednaku zakonsku zaštitu i postupajući bez diskriminacije po bilo kom osnovu.

Snižavanje profesionalnih kriterijuma

Slavica Radovanović, samostalna narodna poslanica i pukovnica policije u penziji, navodi za Insajder da je nedosledno postupanje policije u zavisnosti od političkog predznaka slučaja vidljivo “iz aviona“.

"Sva bitna naređenja policija dobija iz jednog političkog centra, od Aleksandra Vučića. Predstavnici vlasti su u policiji pronašli ljude koji će zarad karijernog napredovanja stati u službu politike. Pritom, svakom sistematizacijom se snižavaju profesionalni kriterijumi, čime se stvaraju uslovi pogodni za napredovanje političkih kadrova. Krše se svi mogući pravilnici, zakoni i sve unutrašnje odredbe MUP-a. Ništa od toga nije važno, već je važno šta naredi politika. Izuzetno sam zabrinuta u kom pravcu ide policija“, navodi Radovanović.

Miloš Pavlović studenti koji žele da uče studenti .
Foto: Tanjug/ Vladimir Šporčić

Ona ističe da su samo u slučaju napada na Miloša Pavlovića prekršeni svi profesionalni standardi.

“Ceo slučaj deluje izuzetno režirano, a sve kako bi se kako bi se sklonila pažnja sa napada na studenta Petra Živkovića, sina generala policije Bogoljuba Živkovića. Prema onome što je moglo da se vidi na snimcima, kod slučaja u Studentskom gradu svakako postoje elementi kršenja javnog reda i mira drskim i bezobzirnim ponašanjem. Ali, to je prekršaj, a pravila službe nalažu da se u takvim slučajevima licima koja su učestvovala u incidentu uruče pozivi za saslušanje. Oni potom dolaze u naznačeno vreme u policijsku stanicu gde se uzima izjava, a zatim se ceo slučaj prosleđuje sudiji za prekršaje. Tu nigde nema mesta za lisice, marice i privođenja u 29. novembar. To kako su oni postupali u ovom slučaju je nezapamćeno“, ističe Radovanović.

Napad na Miloša Pavlovića usledio je dan nakon što je u beogradskoj ulici Dimitrija Tucovića napadnut student Pravnog fakulteta Petar Živković, koga su četiri muškarca presrela i fizički napala. On je završio u Urgentnom centru, sa vidnom povredom glave. Policija jeste dan kasnije privela osumnjičene, ali ih je tužilaštvo pustilo da se brane sa slobode nakon saslušanja gde su priznali krivicu.

Advokat Vladimir Todorić navodi da su dvostruki aršini policije evidentni, te da se na dnevnom nivou mogu pronaći dokazi za tu ocenu.

“Dosta je i primera da policajci bivaju sankcionisani zbog reagovanja na ponašanje pripadnika, simpatizera i najamnika vlasti. Tako je policajac koji je priveo čoveka koji je napao članove Beogradskog sindikata suspendovan, a načelnik Policijske uprave za Novi Sad je smenjen neposredno nakon što je policija intervenisala prema članovima SNS-a koji su flašama gađali građane i policiju. Nasilje prema običnim građanima je legalizovano i to više ne treba elaborirati i analizirati. Zakon je suspendovan, a svi koji nisu povezani sa predstavnicima vlasti su građani drugog reda. Više nije pitanje kako to sprečiti, već da li postoji dovoljno hrabrosti da se to spreči“, zaključuje Todorić.

Novinar: Vuk Jeremić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.