Nadstrešnica otvara pitanje bezbednosti cele Železničke stanice u Novom Sadu (VIDEO)

Rekonstrukcija nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja se u petak srušila i ubila 14 osoba i troje teško ranila, po svemu sudeći – bila je planirana, ali nije urađena. Svi do sada dostupni podaci ukazuju na to da nešto jeste rađeno na nadstrešnici, i da su ti radovi mogli da oslabe celu konstrukciju.

Urušrena nadstrešnica na starom delu železničke stanice u Novom Sadu,Foto: TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIĆ

"Projekat arhitekture dogradnje i adaptacije pothodnika i nadstrešnice u Železničkoj stanici Novi Sad", to je stavka koja se navodi u radnoj svesci, koja je deo dokumentacije za dobijanje građevinske dozvole. Zasnovana je na projektu Saobraćajnog instituta CIP i srpskog ogranka Kompanije China Railway Design Corporation.

U Glavnoj svesci iz 2021. godine, jednom od retkih dokumenata koji je objavljen u vezi sa tim poslom, konstatuje se da je zgrada u dobrom stanju.  

"Objekat stanične zgrade u Železničkoj stanici u Novom Sadu je u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i vizuelnim posmatranjem ne uočavaju se oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta"", piše u Glavnoj svesci, gde se samo navodi da je planirana energetska sanacija objekta koja predviđa "zamenu fasadne bravarije, dodavanje termoizolacije na krovovima i na pojedinim delovima fasade". Ne navodi se, međutim, kakva je rekonstrukcija nadstrešnice potrebna.

Ona međutim, kako su uveravali nadležni , nije ni urađena. Kako je nestala iz projekta - do danas nema odgovora. 

Inženjer geologije Zoran Đajić do marta 2023. radio je na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice. On je za N1 rekao da je slao dopise na brojne adrese sa upozorenjem da ploče sa pročelja zgrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih. Na jednoj od fotografija koje je dostavio u izveštaju  vidi se da delimično nedostaje beton iza velikih ploča, a na pojedinim mestima su umesto betona bili "zgužvani džakovi od cementa."

U razgovoru za Insajder Đajić je danas rekao da je pozvan u Tužilaštvo da da iskaz. On kaže da su ga kao konsultanta za kamen najpre angažovali kineski izvođači, a potom podizvođač "Starting", koji rekonstrukciju zgrade Železničke stanice navodi i među svojim referencama. 

Spisak onih koji su morali da kažu "stop" i zahtevaju da se proveri u kakvom je stanju nadstrešnica je dug. Pored izvođača radova, tu je i preduzeće "Infrastrukture Železnice Srbije" koje je investitor projekta. To preduzeće je za nadzor angažovalo mađarsko - srpsku firmu "Utiber" i francusku firmu "Ežis." Važnu ulogu imala je i firma "Cestra" koja je pripremala izveštaj tehničke kontrole za potrebe građevinske dozvole.

Svi oni su bili dužni da  prate svaku fazu radova i da, ako je potrebno, radove zaustave.

Posle urušavanja nadstrešnice pojedini stručnjaci postavljaju pitanje bezbednosti cele zgrade. Da li neko proverava njenu bezbednost, zašto nije urađena rekonstrukcija nadstrešnice u skladu sa projektom i ko je o tome odlučivao - samo su neka pitanja na koja danas nismo dobili odgovore iz preduzeća "Infrastrukture Železnice Srbije". Na naša pitanja nisu odgovorili ni  u Saobraćajnom institutu CIP.

Rekonstrukcija stanične zgrade u Novom Sadu bila je deo kapitalnog projekta koji je podrazumevao izgradnju brze pruge od Novog Sada do Subotice i rekonstrukciju i izgradnju stanica duž te trase. Ceo posao je rađen po međudržavnom sporazumu, što znači da je izvođač izabran bez tendera, a ugovor se vodi kao tajna.

Novinarka Insajdera Irena Stević