Nacionalni dan donora: Više od 2000 osoba čeka presađivanje organa, od početka godine samo dve transplantacije (VIDEO)

Nacionalni dan donora Srbija dočekuje sa samo dve transplantacije od početka godine i više od 2 000 osoba kojima je presađivanje organa jedina šansa za život. Iako je transplantacija zakonski definisana Srbija je, godinama, na tom polju, pri dnu evropske liste. Već duže od godinu dana čeka se i da Skupština usvoji izmene Zakona kojima bi se svako smatrao potencijalnim donorom - ukoliko se drugačije ne izjasni.

Biljana Vasković jedna je od više od 2 000 osoba koje čekaju presađivanje organa. Pre devet godina je, na redovnoj kontroli krvi, saznala da boluje od neizlečive bolesti. Godinu dana je na listi čekanja za transplantaciju bubrega, a već dve godine na dijalizi.

“Funkcionisanje moje dnevno je vezano za dijalizu i prosto moj život zavisi od dijalize. Šta god da radim, šta god da planiram, moram da planiram u skladu sa tim. Da znam gde ću obaviti tu proceduru četiri puta dnevno. Prva stvar ujutru je dijaliza, takođe i uveče pre nego što legnem, moram da obavim dijalizu”, izjavila je za Insajder Biljana Vasković.

Posle usvajanja Zakona o presađivanju organa pre šest godina verovalo se da će donora biti više, jer podrazumeva da je svako potencijalni donor - ukoliko se ne izjasni drugačije. Međutim, jedan član Zakona potom je proglašen neustavnim, Vlada je izmenila spornu odredbu i izmene zakona poslala Skupštini na usvajanje, ali one nisu stigle na dnevni red – jer je Parlament raspušten uoči decembarskih izbora. Međutim, izmene Zakona, koje su već duže na čekanju, za ministra zdravlja nisu glavni problem.

“Nikakav problem nisu nikakvi zakoni, niti da se pozivamo na sudove, sve to možemo da regulišemo u vrlo kratkom vremenskom periodu ako postoji dobra volja, ako se svi izjasnimo, ako svi želimo i donesemo odluku da smo jedinstveni u tome da želimo da pomognemo tim ljudima”, izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Da je jedinstvo u društvu o tome veoma važno saglasna je i Biljana Vasković koja čeka bubreg ali je, napominje, veoma važno i da izmene Zakona o presađivanju organa konačno budu usvojene.

“Da građani znaju da tu nema ništa sporno. Čuli smo da postoji volja da se usvoje te dopune, tako da apelujemo da se to što pre reši da bismo mogli da primenjujemo odredbe zakona i da dalje definišemo neke stvari koje je neophodno definisati i da se bavimo nekim stvarima iz zakona koje uopšte nisu ušle u primenu, na koje čekamo, a koje zakon omogućava kao što je unakrsna transplantacija”, dodala je Biljana Vasković.

Dok ministar zdravlja poziva Srpsku pravoslavnu crkvu da podstakne građane da budu donori, statistika sve više upozorava. Prošle godine, u Srbiji je urađeno samo tridesetak transplantacija, a u Hrvatskoj gotovo deset puta više. Pre nekoliko dana, jednom čoveku u Zagrebu presađeno je pet organa.

Izvor: Insajder