Mogu li za isti sto protivnici i pristalice rudnika u lozničkom kraju (VIDEO)
Za sutra je u Loznici najavljena sednica Skupštine grada na kojoj, uverava novopostavljeni poverenik naprednjaka u tom gradu Željko Marjanović, neće biti na dnevnom redu usvajanje Prostornog plana za projekat Jadar. Tenzije u društvu se ne smiruju kada je reč o litijumu, a kako prolaze oni koji se otvoreno suprotstavljaju potencijalnom rudniku videli smo i na primeru reditelja Emira Kusturice. Dok su s jedne strane pozdravljali njegovu reakciju, s druge strane otišlo se dotle da je na Iks nalogu Kopaćemo napravljena fotomontaža nadgrobnog spomenika sa Kusturicom sa najavom i vremena smrti. Kuda ide polarizovano društvo u Srbiji i mogu li za isti sto protivnici i pristalice rudnika u lozničkom kraju?
Smene i u Srpskoj naprednoj stranci u gradu čiji će odbornici na dnevni red, jednom morati ponovo da stave na glasanje Prostorni plan za projekat Jadar. Svega nekoliko dana od informacije da je Vidoje Petrović podneo neopozivu ostavku još 5. avgusta na mesto gradonačelnika Loznice, smenjen je i sa mesta poverenika Srpske napredne stranke u ovom gradu. Prvi loznički naprednjak sada je Željko Marjanović koji je pre dve godine postavljen na mesto načelnika Mačvanskog okruga.
"Molim za mir, toleranciju i pozivam sve strane koje su i protiv tog rudarenja i protiv vlasti da sednemo zajedno za sto, da porazgovaramo jer sve je bolje od nekih verbalnih ili ne daj bože nekih drugih sukoba na ulici. Sve je bolje, uvek je bolje pričati, razgovarati na dobrobit svih građana ove naše prelepe Srbije“, izjavio je Željko Marjanović poverenik SNS u Loznici.
Da je Srbija prelepa a da je upitno da li će takva i ostati ukoliko dođe do otvaranja rudnika, upozoravaju protivnici iskopavanja litijuma. Marjanović ne gleda dobronamerno na ekološke proteste, naziva ih političkim i uverava da neće biti dopune dnevnog reda na sednici Skupštine. Ali ima napete atmosfere tvrdi opozicioni odbornik Miroslav Grujičić iz Stranke slobode i pravde.
"Pre neki dan je bila tribina u selu Straža koju je organizovao Rio Tinto i na kraju nije ni održana zbog protesta aktivista udruženja Ne damo Jadar. Ono što mi znamo iz razgovora sa brojnim simpatizerima i članovima Srpske napredne stranke, da ima i veliki broj njih koji su protiv rudnika, ako ne većinski to je bar negde na pola-pola“, kaže Grujičić za Insajder.
Ističe da teško može doći do razgovora između onih koji su za i protiv otvaranja rudnika.
„Sam predsednik države je došao u Loznicu, a da nije razgovarao sa građanima Loznice, nego išao u Ljuboviju da razgovara, dakle nema nikakve mogućnosti da se približe stavovi između ekoloških aktivista, građana koji su protiv rudnika i onih koji su za rudnik“, napominje Grujičić.
Ali, ima pomeranja i rušenja svih granica u javnom prostoru što smo videli i na primeru reditelja Emira Kusturice koji se protivi eksploataciji srpskog kriptonita. Da su popustile sve kočnice pristojnosti pokazuje nam primer ovog tvita - fotomontaža nadgrobnog spomenika sa Kusturicom.
„Mada ovo nije prvi slučaj takve vrste, toga je bilo i ranije, ali nažalost, umesto da su naši mediji, obavili funkciju da malo poprave i poboljšaju tu kulturu javnog dijaloga, oni joj zapravo doprinose i mi dalje imamo obnavljanje takvih modela ponašanja u javnom prostoru. To je za svaku osudu, bez obzira da li neko podržava ili je protiv Kusturice, njegovog javnog delovanja i tako dalje, prosto dizati spomenik, objavljivati umrlice, ispisivati grafite s takvim sadržajem, to je skandalozno“, poručuje narodni poslanik Slobodan Cvejić iz stranke „Srbija centar“.
Kako dalje i može li se doći do nekakvog balansa u javnom prostoru i vraćanja u okvire pristojnog dijaloga, kuda ide podeljeno srpsko društvo?
"Ovo je došlo do maksimalne zategnutosti. Jase do sada nisam uverio da ova vlast ima dovoljno odgovornosti i razuma da ne uleti u nešto što je kritično i zbilja se brinem da ćemo uskoro videti mnogo lošije rezultate ovakvog podizanja tenzija nego što su to bili do sada“, konstatuje Cvejić.
A na vlasti je odgovornost i dužnost da o tome vodi računa.
Novinarka Jasmina Dobrilović