Ministar pravde Crne Gore: Nastavićemo da insistiramo na izručenju Svetozara Marovića (VIDEO)
Crna Gora se sprema da uđe u proces vetinga (lustracije) sudstva, koji ima za cilj da proceni individualnu odgovornost i integritet pojedinca, da utvrdi da li je ranije vršio bilo kakve zloupotrebe i da li je uopšte podoban za vršenje javne funkcije. Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović rekao je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji da će veting početi od 2025. godine, da će to vršiti nezavisna komisija i da neće biti upliva politike. On je naveo i da će Crna Gora nastaviti sa Srbijom razgovore o izručenju bivšeg crnogorskog političara Svetozara Marovića.
Božović je istakao da se zalaže za proveru profesionalnog integriteta svih koji imaju dodirnih veza sa pravosuđem.
"Tu mislim i na predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, koji na bilo koji način utiču na samo pravosuđe, pre svega kroz izbore i imenovanje. U Crnoj Gori, kao i u Republici Srbiji, postoje poprilično slične odredbe za izbore i imenovanje najviših predstavnika pravosudnih funkcija i ja sam za to da kontrolu prođu svi oni koji utiču na sam izbor. Konkretno, ukoliko predstavnik Ministarstva pravde učestvuje u izboru državnih tužilaca kroz rad u Tužilačkom savetu, sasvim je prirodno da, osim što će kroz veting proći državni tužioci i sudije, prođe i ministar pravde i predstavnik Ministarstva pravde u Tužilačkom savetu. Sličan način, naravno, treba sprovesti i na druge grane vlasti i na druge predstavnike, kako se ne bi pravio nikakav diskriminatoran odnos, a kako bismo sa punim kapacitetom mogli da pristupimo ozdravljenju našeg sistema i dovođenja korupcije na nulti nivo“, kaže Božović.
Fazna provera, od vrha pa naniže
Upitan da li se pribojava šta bi to čišćenje i otpuštanje nečasnih sudija moglo da proizvede imajuću u vidu da u Specijalnom odeljenju Višeg suda u Podgorici, koje sudi najteže i najkomplikovanije slučajeve, sada radi samo šest sudija, Božović je rekao da veting ne sme da bude sproveden tako da na bilo koji način bude ugroženo funkcionisanje pravosuđa i elementarno pravo na pravično suđenje.
"Iz tog razloga ćemo mi veting sprovoditi fazno i neće on trajati kratko. Dakle, ne želimo da u dva-tri meseca napravimo neku seču ili neki radikalni reizbor već da kontrola profesionalnog integriteta bude jedan proces koji će trajati ne samo sada kada planiramo da zatvorimo pregovaračko poglavlje 23, već da to bude jedan kontinuirani zadatak unutar sistema, gde će jedna nezavisna komisija kontrolisati rad, odnosno profesionalni integritet svih u pravosuđu. To znači da ćemo ga sprovoditi fazno od najviših predstavnika - osim ovih koji čine izvršnu vlast, onda samim tim slični princip bi bio za najviše predstavnike Vrhovnog suda, članove sudskog i tužilačkog saveta, pa onda naniže“, naveo je on.
Mandat duži od trajanja Vlade
Veruje da bi se ovako moglo vratiti poverenje u sudstvo, zbog čega sve veći broj građana ne bi svoju profesionalnu budućnost tražio u advokaturi i notarijatu već bi se okrenuli sudstvu i tužilaštvu. Sve bi, kaže, pratilo i poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih u pravosuđu.
Na pitanje ima li država snage da potpuno isključi politiku iz tog procesa i na taj način svaku vrstu dileme da je neki sudija, na primer, žrtva političke odmazde, Božović je naveo da se baš zbog toga i formira nezavisna komisija.
„Upravo zbog toga sam i rekao da treba formirati jednu nezavisnu komisiju, koja će se baviti ovim poslom. Njoj će biti dat mandat mnogo duži nego što je mandat bilo koje vlade. Na taj način bi uticaj politike na rad ove komisije bio doveden na minimum ili bi bio potpuno isključen. Predložio bih da u toj komisiju budu, između ostalih, i predstavnici nevladinih organizacija, međunarodni eksperti, kao i ključni činioci ovih institucija koje treba da sprovode veting“, dodao je.
"Ko je dozvolio Maroviću da napusti Crnu Goru?"
Kada je reč o jednom od otvorenih pitanja između Srbije i Crne Gore – izručenju crnogorskog političara Svetozara Marovića, Božović je rekao da vlast u Podgorici neće odustati od insistiranja na tome. Marović je, podsetimo, priznao da je šef organizovane kriminalne grupe, ali je pušten na slobodu, nakon čega je došao u Srbiju i od tada traje trvenje između Srbije i Crne Gore oko njegovog izručenja.
"Crna Gora se više puta obraćala organima Repubilke Srbije tim povodom. Marović nije izručen Crnoj Gori, mi ćemo nastaviti razgovore sa predstavnicima Ministarstva pravde Srbije. Već smo razgovarali i nastavićemo razgovore. Da ne bismo sad preneli svoju ili najveću odgovornost na Srbiju, meni je posebno bitno pitanje - nadam se da ćemo doći do tih odgovora - ko je je dozvolio Svetozaru Maroviću, koji je u tom momentu bio osuđeno lice, da napusti Crnu Goru i da ode u Srbiju. To je pitanje koje treba mi ovde unutar naše kuće da ispitamo i da proverimo, a ne da upiremo prstom stalno u nekog drugog i da ne prenosimo odgovornost na neke druge. Da li bismo voleli da Srbija izruči gospodina Marovića? Nesporno, više puta smo slali tu zamolnicu. Na zamolnice obično ne dobijete odgovor, to je taj formalni deo koji ide na taj način. Sa druge strane, razgovori postoje“, rekao je Božović za emisiju Svet i mi.
Naveo je da Crna Gora u mnogim drugim predmetima sa Srbijom ima dobru saradnju, pa se zato nada da će i "ova senka koja postoji u odnosu na izručenje Svetozara Marovića biti uklonjena“. Ministar pravde Crne Gore najavljuje skorašnju posetu Beogradu, gde će i ovo biti jedna od tema.
Izvor: Insajder