Miloš Janković: "Institucije reaguju kad je povređen interes vlasti"

Zbog događaja na Starom savskom mostu tokom vikenda, kada su se poslanici i aktivisti sukobili sa policijom u nameri da zaustave radove na demontaži; pripadnici MUP-a će po nalogu tužilaštva podneti krivične prijave protiv narodnih poslanica Marinike Tepić i Mile Popović, jer su, kako je saopšteno, ometale policijske službenike u radu. Krivične prijave, kako se navodi u saopštenju, biće podnete i protiv troje aktivista među kojima je i Đorđe Miketić iz Inicijative “Most ostaje”, ali zbog ugrožavanja saobraćaja. I sinoć je na protestu u naselju Beograd na vodi došlo do incidenata zbog čega je morala da reaguje i policija.

Protest kod Savskog mosta, foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Tokom vikenda poslanice Stranke slobode i pravde Marinika Tepić I Mila Popović, probile su kordon policije na Starom savskom mostu kako bi zaustavile radove na demontaži. Danas ih je tokom blokade zgrade tužilaštva u Novom Sadu, dočekala vest da će protiv njih biti podnete krivične prijave zbog ometanja rada službenih lica.

“Ali ono što nam je jasno, i to stalno ponavljam da je Vučić iskoristio i sve svoje poslanike, batinaše i kriminalce i huligane i Karleušu i sad je iskoristio svog grobara tužilaštva Nenada Stefanovića, da podnese krivičnu prijavu protiv Mile i mene zato što smo 12 sati stajale na mostu i branile rušenje mosta”, izjavila je Tepić za Insajder.

Advokat Miloš Janković ocenjuje za Insajder da institicije koje su inače nefunkcionalne, reaguju kad je povređen interes vlasti. 

"Stvara se jedna distributivna pravda, gde oni koji nisu po volji, oni koji čine neke aktivnosti koje su suprotne interesima onih koji vladaju, oni se procesuiraju zbog povreda zakona; a u suprotnom, u nekim situacijama gde su daleko teže, povrede se ne procesuiraju. Nepoverenje koje je rođeno u narodu prema tužilaštvu protiv nekih drugih institucija može samo pospešiti bunt”, objašnjava Janković.

Juče je inicijativa “Most ostaje” organizovala jednoipočasovnu blokadu raskrsnice u naselju Beograd na vodi, kako bi izrazili bunt zbog uklanjanja Starog savskog mosta. Na skupu je došlo do incidenata, kada je grupa građana negodovala zbog blokade. Među njima je bilo i maskiranih muškaraca. Članovi stranke Slobode i pravde tvrde da su među onima koji su izazivali incidente, uočili opštinske i gradske funkcionere. Pozivaju tužilaštvo da pokrene postupak, kako navode, protiv svih organizatora i učesnika nasilja na mirnim blokadama.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić danas je apelovao na sve da ne dođe do ozbiljnijih sukoba, ali ne vidi problem u tome da se opštinski funkcioneri bune zbog blokade saobraćaja.

„Je l’ njemu zabranjeno da se vozi kolima? Je l’ njemu zabranjeno da prođe negde? Je l’ njemu zabranjeno da kaže skloni se bre hoću da prođem? Ovde se postavlja pitanje kako je došlo do sukoba, je l tako što ti predsednici opština idu po Tašmajdanskom parku i napadaju ove što hrane golubove ili napadne čoveka koji mu je zablokirao put i ne dozvoljava mu da prođe, jer ga policija ne sklanja. Je l mislite da je normalno da se blokira saobraćaj i da onaj dan sto ljudi zatvori ceo grad“, izjavio je Šapić.

Novinari Insajdera poslali su upit na više adresa opštinskih uprava, kako bi proverili da li su zaista pojedini funkcioneri učestvovali u sukobima na jučerašnjoj blokadi, ali za sada nismo dobili odgovor.  

Novinarka Ana Mihaljčić