“Milenijum tim” za Insajder: Nije pronađen azbest u Hotelu YU (VIDEO)

Kada je u petak počelo rušenje Hotela Jugoslavija, građani, aktivisti i pojedini stručnjaci odmah su upozorili da se - tokom rušenja - iz objekta izbacuje azbestni materijal koji se odlaže zajedno sa šutom, a koji je pretnja po zdravlje građana. Kako tvrde, taj materijal se koristio u vreme kada je građen Hotel, a koji je tek kasnije izbačen iz upotrebe. Na pitanje Insajdera da li su ta upozorenja opravdana u Milenijum timu, koji je investitor, tvrdi da azbesta nema ni u zgradi, niti u projektnoj dokumentaciji.

Rušenje hotela Jugoslavija, foto: Srđan Ilić

Građevinske mašine su u petak počele da ruše Hotela Jugoslavija u Beogradu. Na tom mestu kompanija "Milenijum tim" planira da izgradi stambeno - poslovni kompleks sa luksuznim hotelom. Na društvenim mrežama pojavile su se tvrdnje da je pri gradnji Hotela, šezdesetih godina, korišćen materijal azbest, i da će iz šuta koji će nastati rušenjem - u vazduh biti oslobođena velika količina tog materijala koji je štetan po zdravlje građana.

Na tom mestu, aktivisti koji dežuraju od petka - tvrde isto. Zabrinuti su, kažu, zbog rušenja i traze nezavisnu analizu odlagajućeg šuta kako bi građani bili sigurni u to šta udišu.

Rušenje hotela Jugoslavija, foto: Srđan Ilić

“Znači, tu mora da piše da li ima azbesta. Takođe, može sada da se vrši uzorkovanje, postoje institucije koje se bave zdravljem u ovoj zemlji i koje to mogu da urade kod sertifikovanih laboratorija.Trebalo bi da se traži od nezavisnih stručnjaka da neko bude prisutan, kada se uzima i uzorkuje taj materijal i kada se analizira, kako bismo bili sigurni da li ima azbesta ili nema. U svakom slučaju, i da ga ima i da ga nema, ovo je jedno divljačko rušenje, primitivno, gde se ne razdvajaju materijali,“ kaže za Insajder Vesna Cvetanović, jedna od aktivistkinja.

Međutim, na pitanje Insajdera da li je pre početka rušenja utvrđeno da li je u gradnji korišćen azbest, Kompanija "Milenijum tim" odgovara da pri temeljnom pregledu objekta nije evidentirano prisustvo tog štetnog materijala.

Rušenje hotela Jugoslavija, foto: Srđan Ilić

“Tokom pripreme tehničke dokumentacije, objekat je temeljno pregledan, pri čemu nije utvrđeno prisustvo azbesta ili drugih opasnih materijala. U originalnoj dokumentaciji objekta, koja je u posedu Kompanije, takođe nema evidencije o prisustvu azbesta,” navodi “Milenijum tim” u odgovoru Insajderu.

Novinari Insajdera uputili su ista pitanja i Ministarstvu za zaštitu životne sredine i Upravi za Grad Beograd -  da li je tokom rušenja Hotela uočeno prisustvo azbesta i - ako jeste - kakav je mogući uticaj oslobođenih količina tog materijala na zdravlje ljudi. Međutim, na ta pitanja nismo dobili odgovore.

U martu ove godine, Hotel „Jugoslavija“, zajedno sa 4,5 hektara zemlje, prodat je za 27 miliona evra, što je pola od procenjene vrednosti Hotela; prodat je jedinom ponuđaču – Kompaniji „MV Investment“, koja je deo „Milenijum tima“.

Novinarka Nevena Cvijović