Mijačić za Marker: Iza napada na kanal Ibar - Lepenac ne stoje meštani, dobro što međunarodni predstavnici ne optužuju unapred Beograd (VIDEO)

Direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Dragiša Mijačić rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da napad na vodovodni kanal Ibar - Lepenac u Zubinom Potoku na severu Kosova i Metohijenije izvršilo lokalno stanovništvo, dodajući i da šteta nije toliko velika kolika je mogla da bude. Ocenjuje i da je dobro to što međunarodni predstavnici nisu unapred optužili Beograda

Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Foto: Insajder

Dragiša Mijačić je istakao da je kanal Ibar - Lepenac najvažniji infrastrukturni objekat na Kosovu i Metohiji.

"On je deo hidrosistema Ibar - Lepenac koji sačinjava brana Gazivode, zatim jedna manja brana Pridvorica, i sistem kanala koji ide od severa Kosova, tj. od Zubinog Potoka, pa sve do Prištine, Glogovca i te urbane aglomeracije između Prištine i Kosovske Mitrovice. Ovaj kanal pre svega ima za cilj hlađenje turbina na termoelektranama u Obiliću, što znači da bez tog hlađenja nema mogućnosti proizvodnje električne energije, zatim vodosnabdevanja tog područja urbane aglomeracije Prištine, Mitrovice, Obilića, Glogovca, onda snabdevanja industrije, poljoprivrede... To je najvažniji strateški objekat koji je ovim miniranjem kanala doveden u pitanje. Vrlo brzom reakcijom se obezbedila proizvodnja električne energije, vidimo da i dalje ima problema u snabdevanju vodom... Postavlja se pitanje kako će se rešiti pitanje posledica miniranja kanala. Nije tako jednostavno, jer voda je potrebna u svakom trenutku, znači, ne možete da zaustavite kanal da biste mogli da uradite neke neophodne infrastrukturne radove", objasnio je Mijačić.

"Odabran" trenutak za miniranje 

Prema njegovim rečima, iz više razloga je jako interesantan trenutak kada je miniran kanal Ibar - Lepenac.

"Ovo se desilo nakon američkih, a pre kosovskih izbora, kao i pre dolaska Donalda Trampa ponovo na mesto predsednika Amerike. A imamo i novu briselsku administraciju. Imamo i jedan ključni trenutak odlučivanja da li će Srbija otvoriti Klaster 3 što se, u prvoj instanci, odlučuje u sredu, dok će se 18. decembra u Briselu odlučiti da li će Srbija nastaviti ka evropskim integracijama ili ne. Meni ovo govori da zaista nema nikakve veze sa lokalnim stanovništvom. Lokalno stanovništvo je od 1999. imalo milion trenutaka kada je moglo da izvrši ovakvu diverziju. To se nije desilo čak ni kada je Kosovo proglasilo nezavisnost ili kada su bili martovski pogromi. Iako imamo puno istorije u tih 25 godina, nikada se nije dirala infrastruktura kanala. Tako da ja ne verujem da je to neka organizovana akcija što se tiče samih lokalaca, a da li su to neke individualne ili grupne akcije ili su u pitanju neke geostrateške igre - to bih zaista ostavio drugima", kaže Dragiša Mijačić.  

Govoreći o međusobnim optužbama Beograda i Prištine, ističe da između dve strane postoji ogromno nepoverenje koje ne može da se sanira već četiri godine, bez obzira i na neke postignute sporazume.

"Postignut je sporazum o putu ka normalizaciji koji je trebalo da donese neku normalizaciju u eri Vučića i Kurtija što se, na žalost, nije desilo. Imamo sve više i više eskalacija, ovih dana imamo i nekih različitih incidenata gde su se bacale eksplozivne naprave na neke javne objekte, kao reakcija na neke postupke Kosovske policije, imamo gomilanje kosovskih policijskih snaga. Ja bih podsetio da je upravo tog dana, u petak, Kosovska policija dala saopštenje, u ranim jutarnjim časovima, da će povećati patrole i svoje prisustvo na Severu, a ovo se desilo negde nakon povećanja njihovih patrola, desilo se u prevečerju tog istog dana", kazao je Mijačić.

Opravdanje za pojačanu aktivnost policije

Kako kaže, posle takvih dešavanja se nalazi opravdanje za pojačane aktivnosti policije, pa je poslednjih nekoliko dana bilo mnogo slučajeva policijske brutalnosti.

"Juče je policija pretukla jednog Roma u Severnoj Mitrovici, tražeći njegovog brata usput su i njega pretukli... Videli smo da je tokom vikenda dosta ljudi iz Ibarskog Kolašina pretučeno, policija je upadala u kuće ne znajući ko živi tamo... Videli smo veliko prisustvo specijalnih policijskih snaga ne samo u Zubinom Potoku i Mitrovici, nego i u Leposaviću i Zvečanu. Negde se kroz ovaj događaj u Zubinom Potoku, u Donjim Varagama, opravdava toliko veliko prisustvo policije. Mislim da to prisustvo policije neće smiriti situaciju, niti će dovesti do smirivanja tenzija, niti će jačati poverenje između lokalnog stanovništva i Kosovske policije, naprotiv. Kosovska policija je zaista pokazala u poslednjih nekoliko godina toliku brutalnost, sada postoji veliki animozitet između njihovih pripadnika i pripadnika lokalnog stanovništva, ali neko rešenje prosto mora da se nađe", dodao je gost "Markera".

Kada je reč o istrazi tog slučaja, koju sprovode i Beograd i Priština, Mijačić je rekao da su sa srpske strane stigle dobre poruke.

"Beograd je u jednoj velikoj defanzivi upravo iz razloga što nije procesurao odgovorne za slučaj Banjska i izgubio je međunarodni kredibilitet u celom tom procesu. Dobro je da međunarodni predstavnici nisu unapred izašli sa optužbama koje vode ka Beogradu, kao što to rade kosovske vlasti, od koje je i očekivano da će tako nešto izjavljivati. To u ovom slučaju ne rade predstavnici međunarodnih organizacija, oni očekuju neke kredibilne dokaze. Beograd je poslao jako dobre poruke što se toga tiče, imali smo i poruke od predsednika Republike i jutros od ministra Marka Đurića koji su izrazili spremnost da pomognu u istrazi, ali očekuju se neki konkretni rezultati. Zaista, ovo je jedan veliki događaj, ovo je kritična infrastruktura ne samo za kosovske Albance, već i za kosovske Srbe i ovakvi slučajevi zaista moraju da se preduprede", istakao je Mijačić.

Potrebno političko, a ne vojno rešenje

Smatra da je ovaj slučaj otvorio i jednu jako bitnu stvar, a to je diskutovanje o kritičnoj infrastrukturi na Kosovu i Metohiji.

"Vi imate kanal i jezero koji se nalaze u srpskoj sredini, od toga zavisi celokupno kosovsko društvo. Moram da priznam da šteta na ovom kanalu nije toliko velika kolika je mogla da bude. Dosad, recimo, nikada nismo imali da je premijer Kosova ili bilo koji zvaničnik Kosova pomenuo ovo kao kritičnu infrastrukturu a danas, kada se desila ova diverzija, svi pričaju o tome kao o žili kucavici kosovskog društva. Neke stvari se tu menjaju i to je dobro, ali predstavnici Beograda i Prištine treba da sednu zajedno i nađu neko zajedničko rešenje - političko rešenje - za ove probleme. Vojno ili policijsko rešenje zaista neće moći da reši nagomilane probleme", zaključio je direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Dragiša Mijačić gostujući u "Markeru" na Insajder TV.

Izvor: Insajder