Mihajlović za Insajder: Preblage opomene Kurtiju

"Opomene Kurtiju su preblage, mislim da sve ovo što se radi kada je u pitanju francusko-nemački plan i kada je u pitanju Ohridski sporazum i kada je u pitanju ova igranka oko Saveta Evrope i oko Zajednice srpskih opština (ZSO), sve to ima jedan cilj, a cilj je interes Prištine da se Briselski sporazum potpuno izbriše, da ne postoji. To je sve na štetu srpskih nacionalnih interesa, na štetu opstanka Srba na Kosovu i Metohiji", izjavio je za Insajder novinar Milivoje Mihajlović.

Milivoje Mihajlović, novinar. Foto: Insajder

Prema dnevnom redu sastanka objavljenom na sajtu Saveta Evrope, pitanje članstva Kosova nije na dnevnom redu Komiteta ministara, koji juče i danas zaseda u Strazburu.

U novonastaloj situaciji, sve je i dalje konfuzno i fluidno te je teško predvideti dalje korake aktuelnih aktera uključujući i Beograd. No, važno je objasniti kontekst. Sagovornik Insajdera, novinar Milivoje Mihajlović objašnjava da sad svi čekaju grešku Aljbina Kurtija dok drugi čekaju grešku Aleksandra Vučića, kao i da je malo toga jasnog.

"Problem je samo što mi ne znamo da li će, postoji intencija iz nekih zapadnih krugova, pre svega iz Nemačke i Britanije, da se zakaže termin novog sastanka, taj termin bi bio usklađen sa tom predajom statuta ZSO Ustavnom sudu, ali taj statut nije statut EU, već je statut koji je radila Fridrih Ebert fondacija, to su dve stvari, Evropljani, Francuzi, Italijani, jasno su rekli da to nije to, tako da još uvek Kurti igra igru, ja mislim da on računa na izbore krajem ove godine i da on neće da popusti i dozvoli ZSO, tek tako. Ili, ali to je ono što mi ne znamo, hoće da dobije još nešto uz to", objašnjava novinar.

Da je nacrt statuta ZSO nepoznanica za evropske instutucije izjavio je i portparol Unije Peter Stano, upozorivši da se radi o pitanju koje treba rešiti u okviru razgovora Beograda i Prištine.

Podseća da je nacrt koji je uradila Fridrih Ebert fondacija "nemačka priča", a mi pitamo šta od toga dobijaju Srbi? Prema Mihajlovićevim rečima, ništa specijalno ne stoji u nacrtu, ali je mnogo manje od onoga što je potpisano Briselskim sporazumom.

"Beograd je napravio veliki faul nad svojim interesima. On je sve vreme od kada je potpisan Briselski sporazum na ime ZSO predavao nadležnosti na Kosovu, pre svega na severu Kosova. Kao prvo, Srbi sa Severa su uključeni u politički život po ustavima i zakonima Republike Kosova, da bi dobili zajednicu. Nisu je dobili. Posle toga je rasformirana teritorijalna odbrana, da bi dobili zajednicu. Nisu je dobili. Posle toga je dat telefonski broj, predato pravosuđe, uključeno je u kosovski pravosudni sistem po kosovskim zakonima i Kosovskom ustavu. Posle toga je policija predata, Gazivode, sve živo. Sve to do poslednje predaje tablica i svega. Sve to na ime zajednice. Zajednica je bila menica bez pokrića. Srbija je sve predavala, sve svoje interese na Kosovu, odnosno Vlada Srbije, odnosno Aleksandar Vučić, predavali su to u zamenu za zajednicu bez pokrića", kaže Mihajlović.

[related-content]

Objašnjava da je do sada bilo tako, a da li će se nastaviti istim trendom, kako kaže, ne zna, ali misli da je sve što je do sada rađeno u vezi sa  ZSO bilo pogubno. 

"Nije trebalo nijedan ustupak napraviti dok se ne formira ZSO. Zajednica 2012. odnosno '13. i zajednica 2024. godine nije ista. Potpuno su promenjeni i uslovi, i kompetencije zajednice, ali pre svega uslovi. Sada imamo devet policijskih baza na Kosovu koje je Albin Kurti izgradio. Imamo jedan snažan represivni aparat koji je usmeren ka Srbima sa severa Kosova i ne samo sa severa nego i prema Srbima u enklavama. Imamo jedan medijski tajfun, tako kažemo, optuživanja Srba. Malo, malo pa na tom administrativnom liniju uhapse nekoga pod optužbom da je počinio ratne zločine. Ljudi se drže po godinu i po dana u zatvorima bez ikakvog saslušanja, bez podizanja optužnice, bez ičega", ukazuje on.

Mihajlović objašnjava da Srbi sve to vide kao kao strašnu represiju kosovskih vlasti te da smatraju da ih je Beograd izdao. Koliko dugo će Kurti moći da ignoriše međunarodnu zajednicu i "radi po svom"? Da li ipak ide na kartu svoje popularnosti ako uzmemo u obzir da je i dalje dominantna politička ličnost na Kosovu?

"On je i dalje dominantan faktor na Kosovu, oštrica njegovog režima usmerena je prema Srbima i obezbeđuje mu glasove violentnih Albanaca. On stalno govori o ratnim zločinima, velikoj Albaniji, o stvaranju jedinstvenog albanskog prostora na Balkanu, znači Albanija, Kosovo, Zapadna Makedonija, delovi Crne Gore, delovi južne Srbije, to je njegov politički program koji nema mnogo smisla", analizira novinar za naš sajt.

Aljbin Kurti Foto: Tanjug/AP Photo/Risto Bozovic

Iako nailazi na kritike, takva politika Kurtiju obezbeđuje više od 50 odsto biračkog tela. 

"Njegov uticaj će se verovatno videti i u sastavljanju vlasti u Makedoniji, gde albanske partije koje će ući u vlast, a njima pripada i Kurtijevo Samoopredeljenje, on ih podržava i on će imati uticaj na tu politiku, dakle on se nameće kao regionalni albanski lider i to mu obezbeđuje glasove na Kosovu. I kada on objavi da će to biti pravna država i da će biti svuda jednako, da kriminalci neće moći na Severu da divljaju... i on to ponavlja iz dana u dan. To je mantra koja mu obezbeđuje glasače. On može komotno raspisati izbore krajem ove godine ili na jesen, ili početkom naredne godine i on će biti ponovo u ovakvim okolnostima pobednik na tim izborima", ocenjuje Mihajlović.

Ne bi trebalo zaboraviti da Kurti ima simpatije nemačkih vlasti, ali i simpatije Londona.

Podsećamo da je parlamentarna Skupština Saveta Evrope usvojila nacrt izveštaja izvestioca za Kosovo, Dore Bakojani, u kojem se preporučuje da se Kosovu odobri da postane član Saveta Evrope.

Od Prištine se traži da ispuni uslove kako bi imala dovoljno glasova za prijem u Savet Evrope. Uoči početka sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok traži da se što pre stvore uslovi kako bi Kosovo dobilo neophodnu većinu za prijem u Savet Evrope.

Poznata je podrška Nemačke vlastima u Prištini čija ministarka diplomatije Donika Gervala preko fejsbuka poručuje da se Vlada Kosova obavezala da će pripremiti nacrt statuta ZSO. Posle njene objave Francuska, Nemačka i Italija uputile su pismo Aljbinu Kurtiju saopštivši mu da Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u Savetu Evrope, pošto ''nije napravljen nijedan korak ka formiranju ZSO'', i pozvale vladu u Prištini da razmotri slanje evropskog nacrta statuta ZSO Ustavnom sudu.

Petar Petković. Foto: Srđan Ilić

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković ocenjuje da je u toku pokušaj velike prevare Aljbina Kurtija, uz podršku njegovih pojedinih mentora, koji su, da bi obmanuli Savet Evrope, u poslednji čas pred početak sastanka Komiteta ministara SE, poslali pismo u kome navode da će do kraja meseca navodno ispuniti svoju obavezu i poslati nacrt statuta ZSO Ustavnom sudu Kosova.

Izvor: Insajder