Marsenić (Novi DSS) u Marker razgovoru: Datum za izbore da bude što dalje da bi se ispunili zahtevi (VIDEO)

Ne postoji nijedan normalan razlog zbog čega bi se izbori raspisali za 28. april, po zakonu najdalji termin može biti 2. jun, a s obzirom na one zahteve koje smo mi ispostavili, koji bi bili potrebni da se ispune da bismo izašli na izbore, za njih je potrebno određeno vreme. I upravo zbog toga mi insistiramo na tome da taj rok bude što dalje, a bilo bi veoma dobro za Srbiju u celini, za sve gradove, za sve lokalne samouprave u Srbiji, da ti izbori budu u isto vreme, rekao je Predrag Marsenić potpredsednik Novog DSS-a gostujući u Marker razgovoru.

Predsrag Marsenić. Foto: Insajder

"Dakle, i tu takođe, ne postoji nikakva prepreka. Dobro je i za samu državu da sve izbore organizuju u istom trenutku. Zbog toga mislimo da bi najbolji termin bio 2. juna, tako bi bilo dovoljno vremena i da ispravimo sve ono što može se ispraviti u biračkom spisku i u ovim izbornim uslovima, to je ono što ćemo tražiti, i da se pripremimo za te izbore onako kako dolikuje“, kaže Marsenić.

On kaže da postoji mogućnost da se ne izađe na izbore ukoliko, kako objašnjava, budu ponovljeni po matrici 17. decembra prošle godine.

"Mi zaista onda nemamo razloga da na te izbore izlazimo. Ono što mi tražimo, nekako su se kristalisala dva osnovna zahteva. Prvi zahtev je sređivanje biračkog spiska. Vi samo u Beogradu imate sigurno nekde oko 230.000 ljudi koji fizički nisu u Beogradu, a i dalje su prisutni na biračkom spisku“, kaže Marsenić. 


Kako dodaje, to daje veliku mogućnost manipulacije i zloupotrebe vlasti.

"Zbog toga mi insistiramo na činjenici da moramo da sredimo te biračke spiskove i to je naš prvi zahtev i osnovni zahtev koji mora se ispuniti da bismo izašli na izbore. Drugi zahtev je stanje u medijima. Svuda ponavljamo da mi dve godine, iako smo parlamentarna stranka, iako smo parlamentarna koalicija, nismo gostovali ni na jednoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom“, kaže Marsenić.

Na pitanje da li za njih nešto menja terminologija, odnosno da li su ovo novi ili ponovljeni izbori, on kaže da je to suštinski manje važno. 

"Vi ste videli izveštaj ODIHR-a koji je u suštini korektan i koji je otprilike rekao sve ono što smo i mi primetili na ovim izborima i koji je na jedan diplomatski, kulturan, pristojan način, kao što oni obično rade, ukazao na sve probleme koje mi imamo u izbornom procesu. Ovi izbori su bili daleko od demokratskih i to su bukvalno oni ukazali. Zbog toga mislim da li ovako ili onako terminologija manje je važno. Važno je da se mi izborimo za uslove, to je prvo i osnovno, da bismo izašli na te izbore“, objašnjava on.

Na pitanje na koji način bi rešili problem biračkog spiska, Marsenić kaže da je ODIHR sam kao rešenje rekao da se sastavi "jedna radna grupa koja bi bila činile političke stranke i koje bi bile sastavljene od civilnog društva koje se bavi izborima“. 

"I oni bi zajedno, dakle, to bi bile i stranke vlasti, i stranke opozicije, pokušale da vide šta se zaista dešavalo“, kaže Marsenić.

Kako kaže, postoji mogućnost da ponovo izađu na izbore sa POKS-om.

"To je naš nukleus, da tako kažem. Sasvim je moguće da će to biti model. Međutim, mi ne bežimo od razgovora i sa Srbijom protiv nasilja i sa svim ostalim opozicionim strankama zbog toga što smatramo da je izuzetno važno u ovom trenutku razvlastiti Srpsku naprednu stranku u Beogradu“, kaže Marsenić u Marker razgovoru. 

Kako dodaje oni su kao stranka na glavnom odboru doneli odluku da "bilo kakva vrsta saradnje sa Srpskom naprednom strankom, sa Socijalističkom partijom Srbije i sa Zavetnicima neće biti moguća“. 

Komentarišući odluku da kandidat za predsednika Skupštine bude Ana Brnabić, Marsenić smatra da će ona biti, kako kaže, ista kao bivši predsednik Skupštine Vladimir Orlić.

"Znači, ja mislim da oni imaju određen zadatak i da se oni ponašaju u okviru tog zadatka. Nadao sam se da će biti drugačije i da će to mesto pripasti Zajednici vojvođanskih Mađara i da će gospođa Kovač biti kandidat za mesto predsednika Skupštine, jer mislim da bi ona na bolji način to vodila. Mislim da bismo onda mogli da imamo određen dijalog. Sa gospođom Brnabić mislim da će biti izuzetno teško“, zaključuje Marsenić.

Izvor: Insajder