Marika Đolai za Marker: Strah od konflikta u regionu jedan od motiva EU da ubrza evrointegracije (VIDEO)
Članica savetodavne grupe „Balkan u Evropi“ i gostujući naučni saradnik Univerziteta na Peloponezu Marika Đolai ocenila je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji da dogovori sa samita Berlinskog procesa, koji je danas održan, nisu samo deklarativni; kao pozitivan primer navodi odluku Prištine da jednostrano ukine vizni režim za građane BiH. Navodi i da je strah od potencijalnog konflikta u regionu jedan od glavnih motiva Evropske unije da ubrza proces evropskih integracija.
„Po mom mišljenju, jedan od najvećih uspeha Samita je to što je Aljbin Kurti danas najavio da je Kosovo unilateralno odlučilo da omogući putovanje građanima BiH na Kosovo samo sa ličnim kartama, što znači de fakto unilatralno ukidanje viznog režima prema BiH. To je jako veliki korak za zajedničko tržište i novi Akcioni plana, i ja se iskreno nadam da će i BiH, pogotovo Republika Srpska, ispratiti postupak Kurtija i da će se odblokirati kretanje građana u regionu“, navela je Đolai.
Inicijativa Berlinski proces je, inače, pokrenuta pre 10 godina, kako bi se podstakle reforme, regionalna saradnja i integracija šest zemalja Zapadnog Balkana u EU. Đolai naglašava da Berlinski proces nije deo evropskih integracija, niti je ikada to bio.
„Berlinski proces je iniciran 2014. godine od (tadašnje nemačke kancelarke) Angele Merkel upravo zato što je proces evropskih integracija zamrznut, i ona je želela da regionu da neki mehanizam koji bi podržao i proces reformi, ali isto tako i povezivanje u regionu. Znači, nije uzročno -posledično da dobar Berlinski proces znači ubrzane evropske integracije. U svakom slučaju, kada pogledate malo dublje šta je sve postignuto u proteklih deset godina, ipak su inicijativa i projekti Berlinskog procesa harmonizovani sa procesom evropskih integracija i Brisel je tu bio konstantno uključen“, podsetila je sagovornica „Markera“.
Upitana da li strah od uticaja Rusije na ovaj region može da ubrza proces priključenje zemalja Zapadnog Balkana EU i da li će Brisel u tom smislu biti spreman da “progleda kroz prste” zemljama kandidatima, Đolai je rekla da uticaj Rusije ili Kine i, uopšte, geopolitička kretanja - nisu zasnovana samo na strahu, već i na interesima.
„Tako da uvek kada razgovaramo o tome moramo da razmišljamo koji je i interes EU. U svakom slučaju, u ovom momentu mislim da je možda mnogo veći strah od konflikta, od nekog budućeg konflikta, od nestabilnosti koja bi u region mogla da dođe i da je to jedan od glavnih motiva za EU da ubrza proces evropskih integracija“, kazala je Marika Đolai.
Navodi da članstvu u EU ipak mora da prethodi ispunjavanje uslova.
„Vladavina prava i ekonomski razvoj su možda dva osnovna stuba na kojima stoje evropske integracije. I dosta je teško da se oni zaobiđu, odnosno da EU zažmuri prema državama Zapadnog Balkana da bi ih uključila. Međutim, isto tako znamo da postoji namera i otvorenost od Brisela da možda pomogne što je moguće više da se ispune uslovi, bar za zemlje koje prednjače na putu evropskih integracija. Inače, veoma je bitna i sloboda medija, kao i odnos prema životnoj sredini, odnosno pitanje klimatskih promena, mada tu imamo kontradiktorno postupanje određenih zemalja EU koje, sa jedne strane, to priznaju, a sa druge strane insistiraju na projektima koji su u suprotnosti sa ovom važnom temom“, napominje Đolai.
Prema njenim rečima, u ovom momentu je Brisel pozitivno nastrojen ka proširenju.
„Mislim da će novi mandat Evropske komisije raditi na tome da uključi region, a da li do 2030. godine – videćemo. U svakom slučaju, namera postoji ukoliko se ispune barem osnovni zahtevi Evropske komisije“, rekla je za „Marker“ članica savetodavne grupe „Balkan u Evropi“ Marika Đolai, navodeći Crnu Goru kao državu koja prednjači u procesu evrointegracija, dok i Albanija „ide velikim koracima napred“.
Izvor: Insajder