Malo konkretnih informacija o postupcima koji se vode za pad nadstrešnice i pogibiju 16 građana (VIDEO)

Za pad nadstrešnice na zgradi Železničke stanice u Novom Sadu i pogibiju 16 građana pokrenuta su tri tužilačka postupka, podignute dve optužnice, ali suđenja još nema. Malo konkretnih informacija od javnog interesa i začuđujuće odluke pravosudnih organa unose dodatnu konfuziju u javnost i skreću pažnju upravo sa suđenja, kao ključne teme – ocenjuju stručnjaci za Insajder.

Nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu, foto: Srđan Ilić

Broj pritvorenih u postupku koji se vodi za pad nadstrešniceiz meseca u mesec sve manji. Od juče u pritvoru je pet inženjera i nijedan državni funkcioner. Gotovo od početka istrage se sa slobode brani bivši ministar građevinarstva, Goran Vesić. 

Vesićeva pomoćnica za železnički saobraćaj Anita Dimoski i bivša direktorka "Infrastrukture železnice" Jelena Tanasković su u kućnom pritvoru duže od šest meseci, a od juče im se pridružio i poslednji državni funkcioner – takođe bivši direktor „Infrastrukture železnice, Nebojša Šurlan. 

U kućni pritvor je juče pušteno još troje inženjera sa neaktivnim licencama. Oni, po proceni suda ne mogu u kratkom roku da ponove delo. Od inženjera koji su ostali u pritvoru dvoje takođe nema aktivne licence, pa nije jasno na koji način bi u slučaju puštanja kući mogli da učine to isto.


"Oni su rekli da postoje osobite okolnosti koje ukazuju da bi okrivljeni kao ovlašćena i licencirana lica, ukoliko se nađu na slobodi, mogli ponoviti delo u kratkom vremenskom periodu. To obrazloženje je samo po sebi vrlo problematično. Obično se taj osnov ne određuje za lica koja nisu izvršila neko krivično delo nasilja, nasilje u porodici ili krivično delo krađe, pa bi zaista mogla ponoviti u kraćem vremenskom periodu", kaže za Insajder sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji i član CEPRIS-a Savo Đurđić.

Umesto suđenja, mnogo zbunjujućih detalja o kojima pravosudni organi retko i šturo informišu javnost. Tri tužilačka postupka, dve nepotvrđene optužnice i jedan u predistražnoj fazi, iako je sve moglo da bude objedinjeno u jedan predmet.

"To je neuobičajeno, to je svojevrstan presedan i svi ti postupci su u različitim fazama postupka ne postoji veza, teče vreme, a nijedna optužnica nije u potpunom smislu stala na pravnu snagu, nigde nije zakažano suđenje.  I umesto da se u ovom predmetu, koji je pravno važan, predmet velikog interesovanja javnosti i društvenih protesta i velikih pobuna, tako da kažemo, društvu, da se radi na jedan potpuno transparentan i jasan način, ovde imamo nekih nejasnoća i maglina", ocenjuje Đurđić.

Viši sud u Novom Sadu podigao je optužnicu protiv 13 okrivljenih zbog sumnje da su odgovorni za propuste koji su doveli do nesreće krajem prošle godine, ali je Sud vratio na doradu pre mesec i po dana. Nepoznato je stoga kad bi suđenje u tom predmetu moglo da počne. 

Više tužilaštvo u Beogradu podiže odvojenu optužnicu protiv troje okrivljenih za navodne koruptivne radnje, ali o njoj tek treba da se izjazni Apelacioni sud, posle čega taj predmet prelazi u Tužilaštvo za organizovani kriminal. 

To tužilaštvo po odluci Državnog tužilaštva sprovodi predistražni postupak zbog moguće korupcije koja je uticala na pad nadstrešnice, pa ni tu nije poznato da li bi i kada u tom postupku suđenje moglo da počne.

novinarka Radoslavka Žigić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.