Lozničani o projektu Jadar: Od "što bismo čuvali zelenu Evropu, a uništili zelenu Srbiju" do "nemam ništa protiv države" (VIDEO)
Dok je danas deo aktivista protestovao ispred zgrade Opštine Loznica zbog najave da bi na dnevnom redu mogao da se nađe Prostorni plan posebne namene za projekat "Jadar“, pitali smo Lozničane šta oni misle o ovom projektu, kome i u šta veruju kao i šta kažu na najave predstavnika vlasti da bi eksploatacija litijuma za dolinu Jadar značila prosperitet.
Podsetimo, ranije danas aktivisti Udruženja "Ne damo Jadar" okupili su se ispred Gradske uprave u Loznici gde je za 10 časova bila zakazana sednica Skupštine na kojoj zvanično na dnevnom redu nije bilo Prostornog plana posebne namene za projekat "Jadar".
MIšljenja Lozničana su podeljena od apsolutnih protivnika i tvrdnji da se "pare ne mogu jesti" i pitanja "što bismo čuvali zelenu Evropu, a uništili zelenu Srbiju", do "nemam ništa protiv države, ali trebalo bi da to shvate ozbiljno", ali i sumnjičavosti i konstatacije da nema nikakvih garancija za životnu sredinu.
Oni su strahovali da bi plan kojim će se omogućila izgradnja rudnika litijuma mogao naći dopunom dnevnog reda. U međuvremenu, novinarka Insajder televizije sa lica mesta javila je da ni nakon dopune dnevnog reda današnje sednice nije se našao Prostorni plan posebne namene.
Priča o rudniku u dolini Jadar koji planira da gradi kompanija Rio Tinto zaustavljena je pre dve godine kada je Vlada Uredbom ukinula Prostorni plan posebne namene za projekat „Jadar“. Predstavnici vlasti poručivali su da je na taj način stavljena tačka na rudnik litijuma u Srbiji. U međuvremenu, na ovakvu odluku Vlade kompanija Rio Tinto uložila je žalbu koju je nedavno Ustavni sud usvojio.
Usledila je i nova odluka nove Vlade na čelu sa Milošem Vučevićem koja je ponovo aktivirala projekat.
Inače, Rio Tinto u Srbiji posluje od 2001. godine kada su dobili prve dozvole za istraživanje borata. 2004. pronašli su rudu kakva ne postoji nigde u svetu i po lokalnoj reci u tom području projekat dobija naziv Jadar. U sebi je sadržao tri važna elementa-litijum, bor, natrijum.
Izvor: Insajder