llon Mask: Od neshvaćenog deteta, preko istraživača svemira, do američke Vlade (VIDEO)
Više od 130 miliona dolara potrošio je američki milijarder i tehnološki inovator Ilon Mask, podržavajući republikanca Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima. Dnevno je, nasumičnim izborom, poklanjao po milion dolara biračima iz država za koje se procenjivalo da mogu da odluče ishod glasanja. Zauzvrat, Tramp je obećao da će mu dati mesto u Komisiji za efikasnost Vlade. I, čim je Tramp pobedio, Mask je počeo da profitira; akcije njegove Kompanije „Tesla“ u sredu, 6. novembra, porasle su za 15 odsto.
U izbornom danu, Mask je izjavio da će se, ukoliko mu Tramp dodeli neku funkciju u administraciji, zalagati za smanjenje broja federalnih agencija. Kaže, želi da pomogne Trampu da Vlada bude efikasnija.
„Imamo ogroman birokratski aparat. Moramo da omogućimo onima koji grade Ameriku - da grade“, rekao je Mask i dodao da bi smanjenje državne birokratije pomoglo u ubrzanju inovacija i ekonomskog rasta.
Mask je, nema sumnje, u minuloj kampanji bio najistaknutiji Trampov pristalica, govorio je na mitinzima, a republikanske stavove vatreno je zastupao i na društvenoj mreži X, koju je kupio pre dve godine, posle čega je postajao sve izraženija figura i u američkoj politici. Osim imena te mreže, promenio je i mnoga pravila, što je otvorilo prostor desničarskim stavovima.
Ipak, njegov otac Erol Mask, inače rudarski tajkun i bivši političar, koji je sa odobravanjem govorio o nedavnom ulasku svog sina u američku politiku, rekao je da Ilon nije „baš desničar“, već da je centralista.
Mask stariji se ovih dana pridružio svom sinu i u kritici britanskog premijera Kira Starmera. Ilon Mask se, naime, tokom leta više puta svađao sa Starmerom dok se nasilje širilo Ujedinjenim Kraljevstvom, nakon što je stariji maloletnik, u Sautportu, nožem ubio troje dece. Mask je direktno napao premijera i prognozirao građanski rat u Velikoj Britaniji. Sada, njegov otac optužuje premijera Britanije da je fašista a Vlada koju predvodi „put u pakao“, uz ocenu da ta zemlja kreće u ambis.
Prema „Forbsovoj“ listi, Ilon Mask danas je najbogatiji čovek na svetu. Bavi se istraživanjem svemira, pravljenjem raketa i slanjem ljudi na Mars, zatim veštačkom inteligencijom, proizvodnjom električnih automobila, gradnjom podzemnih tunela... Vlasnik je kompanija „Tesla“, „Neuralink“, „OpenAI“, „Boring company“, „X“, „SpaceX“,...
U osnivanje „SpaceX“ svojevremeno je uložio 100 miliona dolara. Kompanija proizvodi svemirske rakete, bavi se svemirskim transportom, sarađuje sa Agencijom NASA, prevozila je njene kosmonaute do Međunarodne svemirske stanice... Mask se zalaže za kolonizaciju Marsa, jer je, kako kako kaže, za ljudsku vrstu bolje da naseljava više planeta, nego samo jednu. Ako dođe do „mračnog doba“ na Zemlji i ako izbije treći svetski rat, smatra da ljudska kolonija na Marsu treba da ostane po strani. Inače, planira da do sredine veka na Mars pošalje milion ljudi!
„Tesla“ je danas lider u proizvodnji elektičnih vozila, dok je cilj koji je zacrtao njegov "Neuralink" - razvijanje uređaja koji je u stanju da ostvari vezu između kompjutera i čipa ubačenog u ljudski mozak – od početka izazivao podele i kontroverze. Mask, pak, tvrdi da čipovi mogu da pomognu u lečenju mnogih bolesti. Još jedan od njegovih poslova, i to preko „Boring company“, jeste izgradnja tunela kako bi se smanjile saobraćajne gužve.
Želeo bi da promeni svet i čovečanstvo smanjivanjem globalnog zagrevanja i korišćenjem održive energije, a poslednja Maskova prognoza je da će, u budućnosti, na svetu biti više robota nego ljudi.
Ilon Mask je rođen 1971. u Južnoafričkoj Republici. U detinjstvu je trpeo očevo zlostavljanje; u intervjuu 2017. oca je označio kao „užasno ljudsko biće“, sposobno za zlo. Trpeo je i maltretiranje vršnjaka, koji su ga nazivali „knjiškim moljcem“. Kada je imao tri godine majka je želela da ga pošalje u predškolsko - govorila je da je genije i da mu treba još neko s kim bi razgovarao. Ipak, na početku školovanja nije se dobro uklopio u novu sredinu. Sa 17 godina preselio se u Kanadu. Diplomu inženjera fizike i magistraturu iz ekonomije stekao je na Univerzitetu u Pensilvaniji. S bratom je 1995. osnovao softversku kompaniju "Zip 2", i to sa očevih 28.000 dolara. Četiri godine kasnije prodali su je za više od 300 miliona dolara. Deo novca investirao je u osnivanje internet banke "X.com", ubrzo se spaja sa firmom „Confinity“ i tako nastaje „Pay Pal“, koji je kasnije preuzeo „eBay“.
Nekadašnji predsednik CNN i glavni urednik „Tajma“ Volter Ajzakson je dve godine u stopu pratio Maska, prisustvovao njegovim sastancima i oblilascima fabrika, razgovarao sa njim i njegovom porodicom, prijateljima, saradnicima, ali i protivnicima. Na kraju je objavio Maskovu biografiju, a za američkog milijardera je rekao da „oblikuje budućnost čovečanstva vodeći nas u eru privatnog svemirskog putovanja, održive energije i veštačke inteligencije.“
No, Maskovi poslovi ne idu uvek glatko, a neki su izazivali – ili i dalje izazivaju - kontroverze. Ali, ne odustaje. Ljudima savetuje da, kako bi uspeli, moraju mnogo da rade – od 80 do 100 sati sedmično.
Prema saradnicima zna da bude grub, ali i za to ima opravdanje.
„Svakome koga sam uvredio želim da kažem samo: ja sam oživeo koncept električnog automobila i šaljem raketnim brodom ljude na Mars. Zar ste očekivali da ujedno budem opušten, normalan tip," rekao je jednom Ilon Mask.
Izvor: Insajder