Lažiranje godina u sportu: Koliko su zaista stari afrički fudbaleri? (VIDEO)
Doping, igranje za kladionice, nameštanje mečeva … Sport bi trebalo da bude viteška igra ali smo, na žalost, svedoci da to u poslednje vreme često nije slučaj. Sve se pretvorilo u veliki biznis u kome se vrte velike sume, a tamo gde je veliki novac, tamo su i prevare. Lažiranje godina i promena identiteta samo su neke od prevara kada je reč o nekim afričkim fudbalerim. Toga nisu bili pošteđeni ni domaći klubovi!
Priče o netačnim informacijama kada se radi o godinama rođenja afričkih fudbalera nisu novost, ali povremeno u javnost isplivaju i drugi skandali. Poslednji skandal desio se u Kamerunu, kada je tamošnja fudbalska federacija suspendovala 62 fudbalera zbog sumnji da su krili koliko imaju godina, ili su imali dvostruki identitet.
“Znam da se dešavalo. Ne mogu da kažem da li je nešto sigurno ili nije, ali znam da u Belgiji preko zuba gledaju kad je ko rođen. Sad vidim, kod nas ima dosta igrača sa afričkog područja u omladinskim ligama. Ne možemo sigurno da znamo da li je njihovo godište tačno”, kaže za Insajder Vladimir Matijašević, sportski direktor Čukaričkog.
Takvih stvari bilo je i u domaćem seniorskom fudbalu. U glavnim ulogama su 2010. godine bili Crvena zvezda i jedan reprezentativac Gane.
"Li Adi u Crvenoj zvezdi, kada je dolazio, neću zaboraviti, stigla su dva papira. Ja sam pomagao oko tog dolaska. Sećam se da su stigla dva papira; jedan jedno godište, drugi drugo. Čak je tad bilo Svetsko prvenstvo i mislim da je sa Svetskog prvenstva stigao papir da je mlađi dve-tri godine. Sećam se, bili su Lukić, Adžić i ta ekipa, pa su me pitali "šta je ovo?". Pa smo zvali Mikija Rajevca koji je tamo bio selektor. Ali ne znam na kraju šta se desilo, mislim da je ostalo mlađe”, dodaje Matijašević.
Na probleme sa godištem afričkih fudbalera nije bio imun ni Partizan, koji je u sezoni 2003/2004 doveo Tariba Vesta, reprezentativca Nigerije i nekadašnjeg fudbalera Intera, Milana i Kajzerslauterna. Tadašnji generalni sekretar crno-belih Žarko Zečević kasnije je u jednom intervjuu izjavio da misli da je Vest tada već imao 40 godina, a prijavljivao da mu je 28!
“On je i u tim godinama, da se razumemo, dobro igrao. Koliko se sećam, Partizan je tada ušao u Ligu šampiona. Dobro, njemu godište nije moglo da se proveri po zubima sigurno. Ali, sigurno da je bio stariji. Nemoguće da je imao 32 godine, s obzirom na prethodnu karijeru. Šta da radimo, to je tako dok se ne sazna na taj način – da li preko kose, da li preko zuba”, kaže Matijašević.
Početkom ove godine, pod lupom se našao i aktuelni prvotimac Crvene zvezde Gelor Kanga, koji tvrdi da je rođen 1990, ali se sumnja da je stariji čak pet godina jer se, u međuvremenu, pojavio dokument po kome je njegova majka preminula 1986.
I tu nije kraj kada je reč o fudbalerima Crvene zvezde. Poslednje pojačanje crveno-belih, Silas, otkrio je da je dugo igrao pod lažnim identitetom i godištem, koji mu je, tvrdi, nametnuo bivši agent. Sve je počelo 2017. godine, kada je bio na probi u belgijskom Anderlehtu.
Šta je "age fraud" i zbog čega se dešava
"Prevara sa godinama", ili "age fraud", odnosi se na falsifikovanje i upotrebu lažnih dokumenata kako bi se ostvarila prednost nad rivalima. Ova praksa je česta u fudbalu, posebno među igračima iz regiona u kojima je teško precizno utvrditi zvanične podatke iz knjiga rođenih.
Evropski skauti često traže mlade talente iz siromašnijih zemalja, jer mogu biti jeftinije dovedeni u Evropu, a sami igrači i njihovi agenti su svesni da imaju manje šanse za angažman ukoliko prikažu prave godine, pa obično budu proglašeni mlađim.
Falsifikovanje godina omogućava starijim igračima i da se takmiče u mlađim kategorijama, gde, zahvaljujući fizičkim predispozicijama, imaju značajnu prednost u odnosu na mlađe rivale.
FIFA priznaje da su "stariji igrači, zbog propusta, učestvovali u mnogim takmičenjima i ostvarivali prednost zahvaljujući većoj fizičkoj spremnosti u odnosu na protivnike”.
Nekadašnji predsednik FS Nigerije pre više od 20 godina je priznao da se na juniorskim takmičenjima pojavljuju stariji igrači.
Inače, Nigerija je čak pet puta bila svetski šampion u fudbalu u uzrastu do 17 godina, ali na seniorskim šampionatima nije ostvarivala značajnije rezultate.
Izvor: Insajder