Kulturnije ponašanje na evropskim mečevima, Pavić za Insajder: To je posledica veza vođa navijača i uprava klubova (VIDEO)

Večeras je na programu drugo kolo Evrolige u košarci, a prvo je obeležila i prva kazna – i to za jedan srpski klub. Novčane sankcije zbog ponašanja navijača nisu nikakva novost kada su domaći klubovi u pitanju, a ovog oktobra samo je nastavljeno tamo gde se stalo u nekoliko prethodnih sezona, kada su iz kasa klubova - zbog incidenata na tribinama i pored njih - isplaćena velika finansijska sredstva. Ipak, incidenti su daleko češći na domaćim nego na međunarodnim utakmicama. Da li klubovi i država imaju mehanizme da ih spreče?

Navijači, neredi, ilustracije Foto: Srđan Ilić

Nova sezona Evrolige, stare boljke. Disciplinska komisija takmičenja je, zbog ponašanja navijača i ubacivanja predmeta u teren na meču prvog kola u Parizu, kaznila Crvenu zvezdu sa 7.000 evra. Crveno- beli večeras u Beogradu dočekuju špansku Baskoniju. Da li će u Beogradskoj areni sve proteći mirno ili će, zbog ponašanja navijača, biti novih sankcija?

"Navijači, uglavnom, izbegavaju neke veće incidente, upravo zbog mnogo žešćih kazni i ne samo žešćih, nego i kazni koje se primenjuju. Još uvek nisu ni jednom zavredili kaznu da igraju pred praznom dvoranom što je, s jedne strane, pokazatelj tolerancije Evrolige prema ovom gradu, za koji važi da su utakmice najposećenije i da je navijanje najvatrenije a, s druge strane, što se publika ipak, koliko god to paradoksalno zvučalo, kulturnije ponaša na utakmicama Evrolige nego u ABA ligi ili košarkarskoj ligi Srbije”, kaže za Insajder Zoran Pavić, novinar "Danasa".

Kulturnije ponašanje na evropskim mečevima posledica je, kako kaže, i direktne korelacije vođa navijača i uprava klubova. 

"Postoje u klubovima u samom vrhu ljudi koji održavaju direktnu saradnju sa navijačima. Da ne govorimo da se u Srbiji, kada se 'odozgo' kaže da će Parada ponosa proći bez incidenata, ona prođe bez incidenata. A kada se ne kaže, onda bude krvi do kolena i polomljen Beograd. To vam je ista priča i u ovom slučaju. Videli ste da se, i na fudbalskim utakmicama u Evropi, ti isti navijači ponašaju potpuno drugačije", ističe Pavić. 

Tokom protekle sezone, Evroliga je novčano kaznila sportskog direktora Partizana Zorana Savića sa 5.000 evra, trenera Panatinaikosa Ergina Atamana sa čak 30.000 evra, a novčanu kaznu od 15.000 i dva meča suspenzije zaradio je i košarkaš Crvene zvezde Miloš Teodosić. 

Da li je u pitanju balkanski mentalitet ili se radi o nečemu drugom? 

"Ima to veze s temperamentom, ima veze sa, neću reći, vaspitanjem, to bi bila teška reč, ali sa nekim kulturnim kodom u svakom slučaju. Pogledajte šta se, recimo, dešavalo na Evropskom prvenstvu u fudbalu letos, koji su i odakle navijači kažnjeni najviše, ili čak možda jedino. Dakle, Hrvatske, Srbije i Albanije. Nije to samo stvar mentaliteta. To je stvar shvatanja sporta, kao prvo, dakle, prevelikog davanja značaja sportu ili onome što on donosi. Druga stvar je nespremnost na poraz, posebno kad su u pitanju te nacionalne selekcije i treća stvar je, kao što sam rekao, navika da će mnoge stvari proći nakažnjeno", zaključuje u razgovoru za Insajder Zoran Pavić, "novinar Danasa". 

Istorija kažnjavanja beogradskih Evroligaša je duga, a samo jedna od kazni koju je prošle sezone platila Crvena zvezda zbog incidenata na meču sa litvanskim Žalgirisom iznosila je čak 30 hiljada evra. Sa druge strane, Partizan i Real su u aprilu 2023. godine kažnjeni sa po 50 hiljada evra i suspenzijom pojedinih igrača, zbog nereda i tuče u kojima su učestvovali košarkaši oba tima na utakmici četvrtfinala Evrolige u Madridu. 

 Izvor: Insajder