Kriza sa elementima apsurda: Ako je "obojena revolucija" pobeđena, zašto je predsednik i dalje pobeđuje

Šest meseci od pada nadstrešnice i bez ikakvog smislenog dijaloga koji bi išao u pravcu smirivanja tenzija, društvena kriza je zapala u krajnje šizofrenu fazu. “Obojena revolucija“, kako su predstavnici vlasti brendirali studentske proteste, iako pobeđena, ne pokazuje znake posustajanja. Vlast, sa druge strane, iako tvrdi da je pobedila spomenutu revoluciju, i dalje nastavlja da je pobeđuje.

Svenarodni sabor na Trgu kralja Milana u Nišu, foto: Tanjug/STR

Podvojenost aktuelnog političkog trenutka najbolje se video danas gde su na severu zemlje u Subotici studenti organizovali protest tražeći raspisivanje izbora, a na jugu vlast organizovala skup za “oslobađanje Niša“. Pritom, prema svim najavama, subotnji dupli program će narednih dana biti česta pojava. Različite grupe studenata su od kraja maja do početka juna najavili šest protestnih okupljanja u različitim gradovima, a i predsednik Vučić je najavio da će vlast da organizuje skupove širom zemlje. Ovakva situacija bi u normalnim okolnostima bila nepogrešiv znak da zemlji predstoje izbori, ali ove okolnosti su daleko od uobičajenih.  

Vlast, koja je prvih meseci krize delovala zatečeno, uhvatila je balans tvrdnjom da je u Srbiji po sredi "obojena revolucija" koja se finansira iz inostranstva. Tada je krenuo svojevrstan propagandni kontraudar vlasti, čiji simbol predstavlja "ćacilend" kako i sam predsednik Vučić oslovljava improvizovano kamp naselje koje je niklo u Pionirskom parku i ulici koja deli zgradu Predsedništva i Narodne skupštine.  

pionirski park, ćaci, blokada, traktori, šatori, GREMLIN
Pionirski park Foto: Srđan Ilić


Pravni osnov postavljanja ovog kamp naselja je sve vreme bila enigma, da bi prva naznaka došla sa tviter naloga advokata Ivana Ninića, koji je objavio zvaničan dokument MUP-a kojim je prijavljen skup “Ne damo Srbiju“. Prema dokumentu, skup je prijavio predsednik Izvršnog odbora SNS-a i ministar u Vladi Darko Glišić, a skup će trajati do ispunjenja zahteva. Insajder je tražio potvrdu ove informacije od MUP-a ali nismo dobili odgovore.  

Poseban aspekt ove priče su zahtevi koje je na skupu u Beogradu izneo predsednik Srbije. On je izneo pet zahteva – da se uspostavi red i mir u državi, da se utvrdi pravna odgovornost svih lica koja su učestvovala u „vandalskim napadima“, da se svakom đaku i studenti omogući da se školuje, da se otkriju počinioci napada na vitalne državne institucije i da se spreči svaka aktivnost koja parališe privrednu aktivnost zemlje.  

traktori, Skupština Srbije, Pionirski park, Ne damo Srbiju
Foto: Srđan Ilić


Osim što su deluju repetativno, zahtevi istovremeno imaju i element apsurda, imajući u vidu da predstavnici vlasti iznose zahteve institucijama države koji su im podređeni.  

Nakon iznošenja zahteva, Vučić je poentirao rekavši da je “završeno sa obojenom revolucijom“.

Čekajući izbore

A posle toga, kriza je skrenula u novom smeru kada su studenti zatražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Vlast koja je na početku krize nudila izbore kao vid rešenja, sada taktizira poručujući da će oni biti „kada ih raspiše nadležna institucija“.  

Gostujući na televiziji Insajder novinar Zoran Panović je istakao da ovakva situacija u kojoj se ništa ne dešava može da traje još dugo, imajući u vidu da traje već pola godine.  

“Ne sećam se da je jedna kriza trajala ovoliko dugo, mi takvo iskustvo nismo imali. I 96, 97 nije ovoliko dugo trajalo. E sada ovde je Vučić naravno odgovorio onim svojim ciničnim manirima, ali da, za izbore je on nadležan za razliku od onoga što su ranije studenti govorili da nije nadležan i mislim da on ima sad taktičku prednost da može da odluči kada će biti izbori. Da su možda ranije na nekom masovnom skupu zahtevani direktno izbori, onda bi verovatno imao manji manevar da ih izbegava. Sad mislim da ima veći”, zaključuje Panović.

Ipak, čekanje na izbore nikako ne mora da protekne u spuštanju tenzija. Optužni predlog i produženje pritvora za šest novosadskih aktivista dovelo je do blokade novosadskog suda, uz mogućnost dalje radikalizacije.  

Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić izjavio je u emisiji Marker na Insajder televiziji da studenti i građani nastavljaju blokadu suda u Novom Sadu sve dok šestoro aktivista ne bude pušteno iz pritvora, poručivši da je pritisak na institucije neophodan jer, kako kaže, "peticije više ne pomažu“.  

Takođe, odluka više fakulteta da krenu sa nadoknadom nastave bez saglasnosti studenata takođe bi mogla da bude okidač za novu radikalizaciju krize.  

Za to vreme Aleksandar Vučić iz Niša ponovo poručuje da je obojena revolucija završena, te da su "večeras oslobodili Niš“, a uskoro će i svaki grad u Srbiji. Zahtevi ga, dodao je, više ne interesuju. Paralelno, stavlja sve veći akcenat na novoformirani Pokret za narod i državu, poručujući da treba da dođu neki novi ljudi puni energije.  

Kampanja je u punom jeku, a izbora ni na pomolu.  

Novinar: Vuk Jeremić
 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.