Kontrole pre rekonstrukcije nadstrešnice, morale da pokažu problem sa sajlama... ako su vršene (VIDEO)
Spisak odgovornih u slučaju pada nadstrešnice sa zgrade železničke stanice u Novom Sadu je dugačak, ali je, prema analizi Insajdera, jasno da se na samom početku lanca odgovornih nalazi državno preduzeće Infrastrukture železnice. Bili su dužni da kontrolišu bezbednost zgrade i na vreme primete problem, odnosno da je nadstrešnica nestabilna.
Sve je trebalo da počne od pregleda stanja objekta pre rekonstrukcije. Tu nema nagađanja. Jasno je propisano u Pravilniku za građevinske konstrukcije da su vlasnici objekta, u ovom slučaju državno preduzeće "Infrastruktra železnice Srbije", bili dužni da garantuju njegovu bezbednost.
„Pravilnik za građevinske konstrukcije“ predviđa osnovne, glavne preglede, na godinu dana odnosno na svakih pet godina, potom su tu kontinuirane i vanredne kontrole. Prema istraživanju novinara Insajdera Pavilnik o kontroli je jasan-čelične sajle trebalo je redovno proveravati.
„Detaljan pregled je obavezan za elemente građevinske konstrukcije koji su bitni za nosivost građevinske konstrukcije kao i pravilno funkcionisanje objekta (glavni noseći elementi, veze glavnih nosećih elemenata, stubovi, zatege itd) čijim otkazivanjem može biti ugrožena bezbednost korisnika objekta i/ili prouzrokavana značajna materijalna šteta“.
Pravilnik je obavezujući i za preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" ali do danas nije poznato da li su, pre nego što su naručili projekat od CIP-a, uopšte sproveli kontrolu.
Prema zvaničnim podacima, 2017. godine državno preduzeće je od Saobraćajnog instituta CIP naručilo izradu idejnog projekta rekonstrukcije zgrade, ali projektni zadatak, prema analizi Insajdera, nije predvideo rekonstrukciju nadstrešnice. Idejni projekat je potom prošao revizionu komisiji Ministarstva građevine koju čine priznati stručnjaci.
Na osnovu toga kineske firme, koje su glavni izvođači, angažuju konzorcijum koji čine takođe kineska firma China Railway Desing Corpotation i domaći institut CIP za izgradu detaljnijeg, građevinskog projekta rekonstrukcije.
Ni taj projektni zadatak nije predvideo rekonstrukciju ali jeste predvideo sanaciju nadstrešnice i to na osnovu uslova koje je izdao Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.
Ono što projekat jeste predvideo je rekonstrukciju fasade, koja je podrazumevala skidanje mermernih ploča. Ispod tih ploča videlo se da je betonska podloga loše urađena i propala, ali niko nije reagovao. Već danima nema odgovora na pitanje zašto.
Inženjer geolog Zoran Đajić na to je upozorio firmu "Starting" koja ga je angažovala kao konsultanta za kamen, a koja je kao podizvođač kineskih firmi radila posao fasade. Ova firma danima ne odgovara na naša pitanja.
Firma "Starting" je inače osnovana 2008. godine a na svom sajtu kao reference, pored železničke stanice u Novom Sadu, navode i druge velike projekte poput radova na pruzi Zemun-Zemun Polje i Beograda na vodi.
Posebna priča je ko je na kraju uopšte radio nadzor radova jer su i oni morali znati da problem postoji. Prema zvanicnim podacima to je konzorcijum koji čini pet firmi a predvodi ih mađarska firma Utiber. Novinari Insajdera uputili su pitanja na adrese svih pet firmi, pre svega koja je tačno od njih bila zadužena za nadzor na radovima na fasadi i zašto nisu reagovali. Odgovora za sada nema.
Novinarka Irena Stević