Konkursi za izbor podizvođača na modernizaciji pruge od Novog Sada do Subotice bili obavezni – pokazuje istraživanje Insajdera (VIDEO)
Među dokumentima koje je tražila stručna javnost, a nisu objavljeni na sajtu Vlade Srbije je i tenderska dokumentacija za izbor podizvođača. Vlast objašnjava da te dokumentacije nema jer glavni izvođač nije ni bio u obavezi da sprovodi konkurs, po Sporazumu o saradnji u oblasti infrastrukture kojeg su 2009. potpisale Srbija i Kina, ali i po komercijalnom ugovoru za tu deonicu. Upravo ta dokumenta, prema analizi Insajdera, pokazuju međutim da je sprovođenje konkursa bila obaveza glavnog izvođača - konzorcijuma dve kineske firme.

Uprkos kršenju ugovora, država je na izbor svih podizvođača dala svoju formalnu saglasnost. Nesprovođenje konkursa onemogućilo je konkurenciju i bilo kakvu transparentnost prilikom biranja podizvođača. Sve to bi moglo da ukaže i na moguću korupciju u državnom poslu vrednom više od milijardu dolara.
Izbor podizvođača putem konkursa bila je obaveza glavnog izvođača - pokazuju dostupna dokumenta. U Aneksu 2 Sporazuma između Srbije i Kine o saradnji u oblasti infrastrukture - na koji se poziva Vlada, a koji je potpisan 27. novembra 2013. godine - piše da ugovori proistekli iz tog sporazuma ne podležu obavezi raspisivanja tendera, osim ako samim ugovorima nije definisano drugačije.
A, u komercijalnom ugovoru za deonicu od Novog Sada do Subotice piše upravo to da je raspisivanje konkursa obavezno. Ugovor konkretno kaže da je glavni izvođač dužan da sprovodi postupak nabavke uz što veću konkurenciju, ali i da se izbor podizvođača i dobavljača sprovodi nakon javno objavljenog konkursa.
"Član 16 Komercijalnog ugovora predviđa obavezu kineskog izvođača da sprovede nabavku, da obezbedi konkurenciju, da ispoštuje sva načela javnih nabavki, načela jednakosti, transparentnosti, zabrane diskriminacije i tako dalje. Makar ako ništa, bilo je potrebno da taj javni poziv bude objavljen i na sajtu, ne znam koji su sve osim Infrastrukture i Ministarstva građevinarstva, da budu ti javni pozivi objavljeni, koje čak sad gledamo da ih nije ni bilo. I da na taj način uopšte nije sproveden bilo kakav nadzor nad sprovođenjem tog ugovora“, kaže za Insajder advokat Rastko Naumov, stručnjak za javne nabavke.
Da je komercijalni ugovor jedini dokument koji definiše način izbora podizvođača pokazuju i ostala dostupna dokumenta. Opšti ugovor o modernizaciji železnice, sklopljen sa Kinom 2015. godine, kaže da je komercijalni ugovor taj koji definiše prava i obaveze potpisnika, u ovom slučaju potpisan za deonicu od Novog Sada, do Subotice.
Iako ne nužno po Zakonu o javnim nabavkama i objavljen na Portalu javnih nabavki, glavni izvođač je u obavezi da sprovede konkurs, što je i učinio više puta, pokazuje istraživanje Insajdera.
Tako je konzorcijum "China Communication Construction Company“ i "China Railway International Corporation“, zajedno sa ćerkom firmom, na toj deonici samo 33 firme angažovao preko konkursa, iako je bilo ukupno 80 podizvođača.
"Ako je samo za 33 podizvođača sprovedena kakva takva procedura i objavljen javni poziv, onda to ukazuje na očigledno kršenje osnovnog komercijalnog ugovora. To samo pokazuje, hajde da kažem, javašluk lica odgovornih za sprovođenje tog ugovora i uopšte za realizaciju tog projekta. Mislim, plašim se možda ne samo javašluk, već i da tu možda nešto postoji iza toga, neka korupcija“, ocenjuje Naumov za Insajder.Projekat vredan više od milijardu i dvesta miliona dolara, finansira se 85% iz kredita uzetog od kineske Eksim banke i 15% direktno iz državnog budžeta. Država kao finansijer i jedan od tri potpisnika komercijalnog ugovora bila je dužna za kontrolu njegovog sprovođenja, a na svaki pojedinačni ugovor kojeg glavni izvođač sklapa sa podizvođačima davala je svoju saglasnost, baš kao i preduzeće "Insfrastruktura železnice Srbije, koja je investitor.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.