Konferencijom za medije na konferenciju za medije: Ko je doveo Rio Tinto?

O tome ko je doveo Rio TInto u Srbiju bivša i sadašnja vlast žustro debatuju već dva dana u zdanju Doma Narodne Skupštine. Debata se, međutim, ne odvija u skupštinskoj sali već svoje optužbe i argumente iznose u skupštinskom holu na konferencijama za medije.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić. Foto: Tanjug/ Vladimir Šporčić

Najpre je 16. jula lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas reagovao na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, te saopštio da nije istina da je Demokratska stranka, u kojoj je bio 2006. godine, izdala dozvolu Rio Tintu za istraživanje i eksploataciju.

Odmah zatim predsednica Skupštine Ana Brnabić održala je konferenciju za novinare gde je izjavila da je Rio Tinto u Srbiju došao u vreme dok su na vlasti bili DS, DSS i G17+.

Narednog dana, danas, 17. jula konfenciju je ponovo održao predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas koji je upitao zašto, ako je litijum neverovatno dobra stvar za Srbiju, sadašnji režim napada prethodne vlasti za koje tvrdi da su dovele Rio Tinto.

Međutim tu nije kraj. Nakon njega javnosti se iz hola obratio i šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov, a neposredno nakon toga i predsednica parlamenta Ana Brnabić - mail s pozivom za obraćanje u 13 časova redakciji je dostavljen u 12:43.

Brnabić je u novom obraćanju, kako je rekla, htela da ukaže na "političko licemerje" onih koji su protiv iskopavanja litijuma, a "podržavali su ga kada su bili na vlasti".

"Ako postoji bilo koji projekat, kontinuitet, onda je to ovaj projekat. To je od 2001. godine, jer ste tada doveli Rio Tinto u Srbiju. Zato što ste mislili da je jedna, kao što ste i stavili u strategiju 2012. jedna od vodećih svetskih rudarskih kompanija", rekla je Brnabić na današnjoj konferenciji.

Ponovila je i da joj "nije jasno zašto negiraju jedinu dobru stvar koju su uradili dok su bili na vlasti".

"Zbog čega ne izađete i kažete 'da, mi smo doveli Rio Tinto, da mi smo dali istražna prava, da mi smo proširili opseg istraživanja, tako je. Da, mi smo promenili zakon o rudarstvu 2006, mi smo promenili zakon ponovo 2011,  usvojili smo strategiju o državnom korišćenja prirodnih resursa i dobara koja definiše da su litijum i borat jedni od najvažnijih sirovina koje postoje u Republici Srbi, da su litijum i borat budućnost Srbije. Zašto sada ne kažete to? Zašto se pravite da to nije tačno, nego ste vi danas protiv litijuma? Ali ste zato 12 godina bili za litijum", rekla je ona.

"Govorimo o političkom licemerju bez presedana u modernoj istoriji Srbije", rekla je Brnabić.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić rekla je danas da su strane službe 2022. godine ispolitizovale projekat "Jadar", kako bi usporile razvoj Srbije.

Jovanov: Đilas da objasni zašto je 2017. bio za litijum, a sada promenio stav 

U međuvremenu reagovao je i predsednik poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov koji je rekao da se "ne napada prethodna vlast" već se ukazuje na nedoslednost i na volšebnu promenu stava u zavisnosti od toga da li ste na vlasti ili ste u opoziciji.

"Kada ste na vlasti, donosite odluke o tome da se Rio Tinto i njegovim kompanijama omogućava istraživanje i rudarenje u Srbiji, a kada ste u opoziciji postajete najveći protivnik toga", rekao je Jovanov na konferenciji za novinare u Skupstini Srbije. 

On je dodao da se Vlada Srbije zalaže za otvaranje fabrika baterija za mobilne telefone, za električne automobile i da je to nešto što je Srbiji potrebno. 

"I umesto da Đilas objasni zašto je promenio stav, jer na kraju krajeva nije sramota promeniti stav, on nam kaže danas da zapravo ni to kopanje nije toliko sporno, ali ako se promeni vlast. Znači, nije on baš toliko ni protiv kopanja, ali ako je on na vlast", ocenio je Jovanov. 

Činjenice

Politička polemika za sada je jedini odgovor na brojne strahove o bezbednosti samog projekta.

Istraživanje Insajdera objavljeno u serijalu  "Potraga za blagom bez pravila" pokazalo je da su sve vlasti od 2001. godine do danas donosile odluke u korist rudarskih kompanija pod izgovorom da država nema novca za istraživanje ruda.

Nijedna vlast tu praksu nije promenila.

Svaki rudarski projekat sastoji se od niza faza i može da traje decenijama bez rezultata. U ovom slučaju je činjenica da je kompanija Rio Tinto na zakonit način dobila pravo istraživanja, ali do danas nije odobreno pravo iskopavanja rude.

To pravo može da im da samo država ukoliko dokažu da je projekat bezbedan za životnu sredinu.

Država i oni koji su na čelu državnih institucija dužni su da građanima garantuju da će se svi zakonom propisani stadanrdi poštovati.

Izvor: Insajder, Tanjug