Kokanović o stavljanju "Jadra" na listu strateških projekata: Evropa pokazala svoje pravo lice, branićemo se svim sredstvima

Govoreći o današnjoj odluci Evropske komisije da “Jadar” stavi na listu strateških projekata, aktivista “Ne damo Jadar” i meštanin Gornjih Nedeljica Zlatko Kokanović rekao je za Insajder da je “Evropa pokazala svoje pravo lice”, da ne čuje građane Srbije te da je “interesuje njihova zdrava životna sredina i zdravlje njihove dece, na uštrb zdravlja naše dece i naše zdrave životne sredine”.

Zlatko Kokanović ispred Skupštine Srbije, foto: Srđan Ilić

“Gospođa Evropa je skinula svoje rukavice i pokazala svoje pravo lice, a to je da se ne zalaže za vladavinu prava, za slobodu govora, za zdravu životnu sredinu i da ne čuje građane u Srbiji. Mi imamo Srpsku akademiju nauka i umetnosti, akademsku zajednicu, Novosadski univerzitet, Beogradske univerzitet i 63,5 odsto građana Srbije koji su jasno rekli da neće rudnik litijuma u Srbiji. I oni su se na to oglušili”, rekao je.

Kokanović navodi da Evropa planira da Srbiju i ceo Balkan pretvori u jalovište i deponiju.

“Oni nas smatraju građanima drugog i trećeg reda. Ali ta njihova odluka nama ništa ne znači, bez obzira što su to izglasali, što Rio Tinto likuje. Želim da im pošaljem jasnu poruku: da ne pokušavaju ništa jer mi ćemo se braniti svim raspoloživim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima i ovog puta nećemo odgovarati za svoje postupke, šta god se bude dešavalo u narednom periodu, oni će biti odgovorni jer oni potpaljuju vatru”, poručio je Kokanović.

PAKT: Projekat "Jadar" se može sprovesti samo na silu

Podrinjski antikorupcijski tim (PAKT) saopštio je danas da je nemoguće sprovesti projekat "Jadar", jer ni kompanija Rio Tinto, niti država, nisu na vreme komunicirali sa lokalnim stanovništvom.

"Taj projekat se može sprovesti, ali samo na silu i ostaje nejasno kako Evropska unija (EU) planira da ga spovede", naveo je PAKT u saopštenju.

Prema navodima te organizacije, simptomatično je da se lista pojavila samo dan posle posete predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sedištu EU u Briselu, gde je, kako se navodi, "svojim poslodavcima obećala sprovođenje projekta". 

Predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović izjavila je da odluka Evropske komisije predstavlja "kapitulaciju demokratije nad novcem" i najavila dalje reakcije i naredne korake ekoloških aktivista i organizacija.

"Mogu oni da stave i uvrste šta god žele na svoje spiskove. Branićemo Jadar, pa makar oni dovezli tamo i tenkove, a ne samo bušilice", navela je Ljiljana Bralović za FoNet.

Ljiljana Bralović je poručila da se ekološki aktivisti nisu "raspustili" i da će uskoro uslediti odgovor.

Projekat "Jadar" kompanije "Rio Tinto" uključen je u listu projekata strateških sirovina van Evropske unije, saopšteno je danas u sedištu EU u Briselu.

Na listi, koju je predstavio potpredsednik Evropske komisije Stefan Sežurne, pored projekta "Jadar", nalazi se još 12 projekta eksploatacije nikla, grafita, litijuma i drugih sirovina u Kanadi, Norveškoj, Ukrajini, Kazahstanu, Zambiji, Brazilu, Južnoj Africi, Malaviju, Velikoj Britaniji, Madagaskaru, Grenlandu, Novoj Kaledoniji.

EU procenjuje se da je za početak rada 13 strateških projekata izvan EU potrebno ukupno kapitalno ulaganje od 5,5 milijardi evra.

Podsetimo, prema informacijama sa sajta EK, nosioci strateških projekata iz trećih zemalja, moći će da zatraže sastanke sa predstavnicima Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i privatnih finansijskih institucija i dobiju od njih savete za finansiranje, što je, po svemu sudeći, ključni benefit evropske podrške.

Kompanija Rio Tinto pozdravila je ovu odluku, navodeći da ona potvrđuje da se projekat može razvijati u skladu sa standardima EU.

Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) saopštio je ranije da se obratio pismom Evropskoj komisiji i poručio da „šta god Evropska komisija bude odlučila u vezi sa tim projektom, rudnika u dolini Jadra neće biti“.

Članovi akademske zajednice i studenti predali su 1. aprila Delegaciji EU u Srbiji zahtev da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se Projekat "Jadar" uvrsti u listu strateških projekata za EU koji se realizuju u trećim zemljama.

Izvor: Insajder 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.