Kao školsko zvono, zvoni i alarm koji upozorava na sve gore stanje u obrazovanju (VIDEO)

Reforma prosvete – iz kampanje u kampanju, kroz mandate različitih Vlada, nakon mnogo obećanja, i mnogo ćutanja – sada je došla na naplatu. Posle već održanog protesta, prosvetni radnici najavljuju još jedan drugog oktobra – koji nosi totalnu obustavu nastave.

Izvor: Insajder

Da li je prekasno i da li možemo spasiti – šta se spasiti može, samo su neka od pitanja na koje bi trebalo da su odgovori kristalno jasni – a nisu.

Nisu, jer nasilje u školama ne jenjava, napad na nastavnike takođe – a kako kažu prosvetari, na listi prioriteta – obrazovanje zauzima poslednja mesta.

Kao školsko zvono, zvoni i alarm koji upozorava na sve gore stanje u kome se nalaze prosvetni radnici i obrazovanje. Posle obustave rada 16. septembra, nezadovoljni odgovorom Vlade na zahteve za povećanjem plata i rešavanjem pitanja njihove bezbednosti,  četiri sindikata prosvete najavljuju, novi jednodnevni štrajk  2. oktobra.

“Već dugo vremena mi imamo platu ispod republičkog proseka  i stalno čekamo neki pogodan trenutak da se nešto u državi reši.  Imali smo koronu, imali smo dešavanja, zdravstvo je valjda bilo prioritetno.  Mi smo sada ispod svakog proseka i zarade su nam jako niske. Jednostavno čekamo da država to prepozna” kaze za Insajder Snežana Romandić, iz Unije sindikata škola Beograda.

Iako svi nastavnici traže zakonsku zaštitu  i bolji materijalni status, postoje i razlike u pristupu rešavanja tog pitanja. Tako se Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije nije priključio štrajku, jer se ne slažu sa načinom na koji su njihove kolege od Vlade tražile  povećanje zarada. Njihov fokus ja na problemu bezbednosti  i zato su izabrali takozvani beli štrajk.

“Beli štrajk je nastao iz prostog razloga što smo došli u situaciju da poslednjih par godina nastavnici dobijaju batine, ne samo od roditelja nego i od učenika.  Došli smo do tog saznanja da nastavnici koji daju petice svim učenicima, nemaju nikakve probleme. Beli štrajk se sastoji od toga, da mi ne ocenjujem učenike do 11. oktobra, a od 11. oktobra ako nam se ispune zahtevi; a zahtevi su nam da se ukinu anonime prijave, da nastavnici dobiju status koji imaju advokati, znači da budu zaštićeni”, naglašava Vladan Isaković iz Nezavisnog sindikat prosvetnih radnika Srbije.

"Zapušteni problemi obrazovnog sistema traju već dve decenije i za to nema lakih i brzih rešenja – obustave i štrajkovi neće rešiti ključne stvari ali jesu  vapaj da se probudimo i počnemo time da se bavimo", kaže za Insajder profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Baucal.

“Mi sada stvarno treba da podvučemo crtu  i da sednemo i da dobro promislimo gde smo,  kako smo do ovde došli i u stvari šta hoćemo da radimo  i da onda počnemo da možda sledećih 10 godina  sistematski radimo na promeni obrazovanja. Svako drugo rešenje preko noći, nešto oruk, ajde  sad ćemo da uradimo ovo ili ono  ili da damo malo više para; sve to neće  dovesti do dobrih rešenja”, ističe Baucal.

Izvor: Insajder