Kako su roditelji i nastavnici postali suprotstavljene strane: Kraj školske godine donosi rizik za prosvetne radnike (VIDEO)

Mogu li izmene Krivičnog zakonika da utiču na smanjenje nasilja nad prosvetnim radnicima. Posle napada na nastavnicu u novobeogradskoj osnovnoj školi, majci učenika - koja je bila nezadovoljna ocenom koja je zaključena njenom detetu - Tužilaštvo je odredilo pritvor. I to je samo jedan u nizu primera zbog kojih prosvetni radnici traže da se napad na njih tretira kao posebno krivično delo. Izmene Krivičnog zakonika trebalo bi da budu usvojene na jesen, a ministarka prosvete najavljuje novine u radu profesora sa roditeljima, posebno na kraju školske godine.

Foto: Insajder

Napad na zaposlene u obrazovanju, od jeseni bi trebalo da postane novo krivično delo. Time bi bile pooštrene kazne za nasilje nad profesorima i nastavnicima sa ciljem da se smanji nasilje koje sve češće trpe prosvetni radnici.  

“Kada me pitate da li smo zadovoljni, svakako da jesmo u smislu da do sada nije bilo nikakve zaštite, ali ta zaštita mora pod hitno da stupi na snagu. Prosto svako dalje odugovlačenje, jer nama je obećan taj zakon a onda smo nakon toga imali nekoliko slučajeva nasilja usmerenih prema zaposleniima u školi”, kaže Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika i dodaje da su problematični đaci i roditelji u manjini.

Poseban rizik za prosvetne radnike jeste kraj školske godine - smatra resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović i najavljuje nove mere uz koje bi, veruje, nasilno ponašanje roditelja moglo da se izbegne. 

“Nezadovoljni roditelji nažalost su najčešće roditelji koji su tokom godine zauzeti nekim obavezama i ne prate uspeh deteta i onda se pred kraj godine suočavaju sa ocenama deteta i naša je sugestija, a od sledeće godine to će biti obaveza da nijedan nastavnik ne prima jedan na jedan roditelja, dakle da ako mora da se razgovara da tu bude više osoba”, rekla je ministarka Đukić Dejanović u jutarnjem programu Blic televizije.

Iz sindikata prosvetnih radnika međutim podsećaju da nedavno usvojeni Pravilnik već zabranjuje razgovore sa roditeljima na kraju školske godine, i da dolazak roditelja u školu u tom periodu govori o propustu obrazovne ustanove.

Ono u čemu su saglasni i Ministarstvo i prosvetni radnici, kao i brojni psiholozi, jeste da zakonske izmene nisu dovoljne. 

Psihološkinja Radmila Vulić Bojović ističe da je ključja prevencija još od predškolskog uzrasta, ali i saradnja roditelja i nastavnika. 

“Nekada je bilo tako da su roditelji i nastavnici bili na istoj strani, na strani da vaspitaju, usmere dete u pravcu koji je u njegovom najboljem interesu. U problem smo ušli kada su roditelji i nastavnici postali suprotstavljene strane, kada roditelj misli da će zaštiti interes svog deteta  tako što će ga zastupati protiv nastavnika”, objašnjava Vulić Bojović.

Sastanak sindikata prosvetnih radnika i predstavnika Vlade biće održan za mesec dana, a uskoro će sa radom početi i Radna grupa kako bi, na jesen, Nacrt izmene krivičnog zakonika ušao u skupštinsku proceduru. 

Izvor: Insajder