Kako je sistem ispustio maloletnika koji je u decembru tukao, a u maju ubio čoveka? (VIDEO)

Kada je u decembru javnost čula svedočenje doktora Branka Kajtazija o tome kako su njega i njegova dva sina, dvojica maloletnika brutalno pretukla, koristeći i metalne štangle, javnost je bila zatečena. Šest meseci kasnije, još šokantnija vest – dvojica maloletnika pretukla su oca koji je u parku želeo da zaštiti dete, i koji je usled povreda preminuo.

Pritvor u Palati pravde, foto: Srđan Ilić

Ispostavilo se da je jedan od maloletnika isti onaj kome se uveliko sudi pred Višim sudom u Beogradu, zbog prebijanja doktora

 Profesorka pravnog fakulteta Vanja Bajović za Marker objašnjava da iako su sudski postupci u kojima se sudi maloletnicima hitni, bilo je teško za očekivati da se taj postupak završi u roku od 6 meseci.

 “Nažalost, kao što vidimo iz svakodnevnih slučajeva, iz naše prakse, maloletnici su sve gori i gori. Faktički pravo tu nema odgovor, imajući u vidu da je sam taj sistem maloletničkog krivičnog zakonodavstva neadekvatan našim prilikama. I treba naglasiti, a ovo će možda biti interesantno, da su sva ta zakonska rešenja mahom rešenja koja su nasleđena iz zakonika o krivičnom postupku iz 1959. godine. Pa sad ne možemo tvrditi da se od tog vremena do dana današnjeg ništa nije promenilo, a posebno da se maloletnici nisu promenili”, kaže za Insajder Vanja Bajović, profesorka Pravnog fakulteta

 Da li je i koje mere za maloletnog F.B. predložio sudija za maloletnike kada je do njega došao slučaj iz decembra i to sa optužbom za krivično delo "učestvovanje u tuči“, u Višem sudu nisu želeli da odgovore.

 Kako kažu, postupak traje i  javnost je isključena. 

 Nema odgovora ni iz Centra za socijalni rad na pitanje da li je šesnaestogodišnji F.B. bio pod bilo kakvim nadzorom između dva krivična dela,ali i ranije.

 “Ono što je problematičnije jeste pitanje na koje nemamo odgovor, a to je pitanje da li je ovo lice imalo problema sa zakonom pre svoje 14. godine. Jer, deca do 14. godine nisu krivično odgovorna, Čak i ako oni izvrše neko protivpravno delo zakonom predviđeno koje je krivično delo, da budem zakonski precizna, u tom slučaju za njih nisu nadležni sudovi, nego su nadležni centri za socijalni rad. Evidencije centara za socijalni rad i sudske evidencije nisu usklađene. Tako da faktički sud sada kada odlučuje o kazni koju treba izreći konkretnom učiniocu, diskutabilno je da li je on uopšte imao u vidu to da li je on i pre svoje 14. godine imao problema sa zakonom”, kaže za Insajder Bajović. 

F.B. je za razliku od decembra, sada u kategoriji starijeg maloletnika, što znači da mu sud, osim vaspitne mere, može izreći i kaznu maloletničkog zatvora.

 On kao i drugi huligan koji ima 17 godina su u pritvoru jer im se na teret stavlja krivično delo „teško ubistvo“. I ovo nažalost nije usamljen slučaj. 

 Porazni su podaci koji pristižu iz godine u godinu. 

 Broj tinejdžera koji su prošle godine počinili najteža krivična dela uvećan je za oko 170 odsto u odnosu na 2022. godinu.

 Izvor: Insajder