Kako je počela pobuna protiv litijuma (VIDEO)

Tema svih tema poslednjih godina svakako je litijum i da li će biti kopanja ili ne. Još 2001. godine osnovana je Rio Sava eksplorejšn, ćerka firma kompanije Rio Tinto. Prvu dozvolu dobili su 2004. posle čega ubrzo otkrivaju mineral jadarit, kako su mediji tada izveštavali – srpski kriptonit. Iako su godine prolazile, pažnja javnosti seli se u Jadar i Rađevinu tek 2020. da bi se protesti protiv eksploatacije ovog minerala širili poput požara širom zemlje. I u malim mestima a na ulicama su viđene i pristalice vladajuće koalicije. Kako je sve počelo i šta se u međuvremenu desilo, u narednoj priči.

Gornje Nedeljice. Foto: Srđan Ilić

Da je tema potencijalnog rudnika aktuelizovana tek pre neku godinu, za Insajder svedoče građani Loznice.

"Do sad su bile priče: hoće – neće, postoji ruda, kopaće se, ali od pre par godina to je malo više aktuelno postalo“, kaže Milan Proroković.

Njegova sugrađanka Ljiljana Tanasković je saglasna.

"Od početka protesta ja mislim. Možda je i pre bilo ja nisam u toku, ali od početka protesta“, izjavila je za Insajder Tanasković.

"Pa, preko protesta sam čula, da! Pa, ja sam se šokirala tome i onda sam posle saznala pravu istinu, na kraju da kažem. I onda mi je krivo zbog čega, oni nisu bili u stanju ništa da urade, da su bili u stanju oni bi vladali da ja kažem to, Vučić je jedini čovek koji vredi na ovom svetu posle Tita. Eto, da kažem to“, stav je Jelene Dujaković.

"Već duži vremenski period ja sam obaveštena o tome, znam, ali u poslednje vreme možda zadnjih godinu dana se baš intenzivno zanimam vezano za to“, izjavila je za Insajder Milica Ćorović iz Loznice.

Podsećamo, 2007. godine svet sve više zanima litijum a Srbija postaje potencijalno važno mesto na mapi rudarskih kompanija. Međutim, godinama meštani Gornjih Nedeljica, Brezjaka i okolnih sela nisu imali informacije ni od države ni od rudarske kompanije o jasnim planovima.  


Vreme je prolazilo a 2015. menja se Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim je prvi put uvedeno da država, u korist nosioca istraživanja, može da obavi i eksproprijaciju imovine privatnih lica. Litijum je stavljen na listu mineralnih resursa od strateškog značaja za državu. U javnosti to prolazi nezapaženo. 

Međutim, četiri godine kasnije na jesen kreću protesti lokalnog karaktera a rudarska kompanija od meštana otkupljuje imovinu. Vlada Srbije u februaru 2020. donosi uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene što je zapravo trebalo da bude osnov za otvaranje rudnika. 

Osim na lokalu,  u aprilu 2021. došlo je  i do velikog protesta u Beogradu kada je proglašen ekološki ustanak. Nedugo potom i Srpska akademija nauka i umetnosti na dvodnevnom skupu, realizaciju projekta Jadar ocenjuje kao permanentan rizik po zdravlje stanovnika obližnjih sela i grada Loznice.

Protesti i blokade puteva obeležili su kraj 2021. godine. Tadašnja premijerka, u januaru naredne godine navodi da je Vlada ispunila sve zahteve ekoloških aktivista.

"I stavili tačku na Rio Tinto u Republici Srbiji. Ovim je što se tiče projekta Jadar i Rio Tinta sve završeno“, izjavila je Brnabić.

Ispostavilo se da je tačka zarez i da država nema nameru da odustane od ovog projekta iako tvrde da će reč o svemu dati struka. A i struka je u Srbiji podeljena te čujemo disonantne tonove. Kako sa ove vremenske distance vidi i razume prethodni period jedan od glavnih organizatora protesta krajem 2021. i nestanak narodne inicijative protiv iskopavanja litijuma sa 38.000 potpisa?

"Pokazatelj da je u ljudima moć, da su građani ti koji odlučuju. Krađa narodne inicijative je povreda ustavnog poretka zato što nije odlučeno o njoj u roku od šest meseci što je zakonska obaveza“, izjavio je za Insajder Savo Manojlović iz "Kreni – Promeni“.

Obavezu da ne dozvole kopanje srpskog kriptonita sve više su pokazivali građani na protestima koji su postajali sve češći i masovniji i održavani su širom zemlje. Litijum je stigao i u Narodnu skupštinu. Ipak, većina koju ima vlast odlučila je da ne glasa za izmenu Zakona kojim je opozicija tražila zabranu istraživanja i eksploatacije bora i litijuma. Čeka se glasanje odbornika u lozničkoj skupštini o Prostornom planu posebne namene a jednoglasno su ga već jednom ukinuli. Ukoliko ga iznova izglasaju daće zelenu kartu za kopanje.

Novinarka Insajdera: Jasmina Dobrilović