Još jedno neuspešno konstituisanje kosovskog parlamenta – kada će biti ispoštovana odluka Ustavnog suda?

Pre tačno pet meseci, 9. februara, održani su izbori za Skupštinu Kosova, a njeni poslanici ni danas, u 44. pokušaju, nisu uspeli da konstituišu kosovski parlament. Nameće se pitanje, na koji način će se prevazići ta kriza i do kada bi moglo da se prolongira konstituisanje parlamenta. Isak Vorgučić, direktor radio-televizije Kim iz Gračanice, i Fatmir Šeholi, direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa u Prištini, ranije su istakli za Insajder da je ključ za prevazilaženje ove krize u dijalogu kako sa Srpskom listom i ostalim manjinskim zajednicama, tako i u dijalogu albanskih stranaka međusobno.

Skupština Kosova, foto: Ensar.koshi/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Konstitutivna sednica skupštine Kosova prekinuta je danas, pošto ponovo nije usvojen predlog Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.

Na današnjoj sednici bivše opozicione stranke nisu dale predloge za članove izborne komisije za izbor predsednika i njihovi poslanici nisu učestvovali u glasanju, tako da je 55 poslanika glasalo za komisiju od 101 poslanika koji su učestvovali na sednici.

Na početku sednice poslanici Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza i Alijanse za budućnost Kosova su pozvali predsedavajućeg Avnija Deharija da se vrati primeni presude Ustavnog suda Kosova i poslovnika o radu parlamenta.

Ustavni sud Kosova objavio je 26. juna odluku kojom je utvrdio da poslanici moraju da zaključe konstitutivnu sednicu parlamenta najkasnije u roku od 30 dana izborom predsednika i potpredsednika, navodeći da produžavanje "procesa ugrožava ustavni princip podele vlasti i demokratsko funkcionisanje države"Ustav Kosova predviđa da stranci koja pobedi na izborima pripada mesto predsednika Skupštine.

Na izborima koji su se održali 9. februara pobedila je stranka Aljbina Kurtija, Samoopredeljenje. Kako je u ranijem razgovoru za Insajder rekao Šeholi, s obzirom na to da Samoopredeljenje nema većinu, istakao je da je “neophodno da predsednica Skupštine uđe u dijalog sa ostalim strankama, bez obzira na nacionalnost”.

"Mi smo sada u situaciji koja se nikada do sada nije desila u Skupštini Kosova, s obzirom na to da se nalazimo u jednom veoma, rekao bih, neobičnom slučaju u kome Ustav nije predvideo jednu ovakvu situaciju", istakao je početkom maja Šeholi.

Situacija je za sada i dalje neizvesna, iako je Ustavni sud postavio rok, nastavljen je niz neuspešnih pokušaja konstituisanja kosovskog parlamenta. Na pitanje Insajdera kako može da se reši ova situacija, direktor radio-televizije Kim iz Gračanice odgovorio je ranije da se obično dese neke nepredviđene stvari.

"Dakle, iako se ovo odugovlači u nedogled i izgleda da nema rešenja, moguće je da se – jer Samoopredeljenju je potrebno par glasova samo da bi mogli da dobiju većinu – oni verovatno kupuju vreme ovim odugovlačenjem da bi mogli da nagovore neke od poslanika drugih stranaka da im daju glas, da mogu da oforme većinu u Parlamentu", zaključio je tada Isak Vorgučić.

Prošle nedelje predsednica Kosova Vjosa Osmani obavila je odvojene razgovore sa liderima parlamentarnih stranaka, ali ni to nije doprinelo otklanjanju zastoja u konstituisanju parlamenta.

Sledeći nastavak sednice je zakazan za 11. jul, i dalje pod znakom pitanja da li je to još jedan datum kada će konstitutivna sednica biti prekinuta, ili se očekuje, ako ne konstituisanje parlamenta, makar pomak u dijalogu.

Izvor: Insajder/Agencije

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.