Između pobeda i poraza, divljanje navijača (VIDEO)

Uoči Evropskog prvenstva koje je počelo prošlog petka, nemački zvaničnici su najavili da je zemlja potpuno spremna, uključujući 22 hiljade policajaca koji vode računa o redu i miru. Uprkos tome, već na startu prvenstva, jedan navijač je usmrćen nožem posle utakmice, a policija je pucala na osobu koja je, sa pijukom, primećena među navijačima. Provokacije, govor mržnje, paljenje zastava, kažnjavanje fudbalskih saveza… Navijači svih boja i različitih predstava o tome kako se navija za svoju reprezentaciju, ovih dana su u Nemačkoj.

Ilustracija. Foto: Srđan Ilić

Utakmica Hrvatske i Albanije, koja je juče završena nerešenim rezultatom, pamtiće se i po navijačima obe reprezentacije koji su skandirali: "Ubij, ubij Srbina“. Zbog toga će Fudbalski savez Srbije podneti zahtev Uefi da kazni saveze Hrvatske i Albanije. U suprotnom bi, upozoravaju, Srbija mogla da napusti Evropsko prvenstvo.

Još se priča i o utakmicama Srbija - Engleska i Albanija - Italija. Epilog je kažnjavanje dva fudbalska saveza: zbog ubacivanja predmeta na teren FSS je kažnjen sa 4 500 evra i, sa još 10 000 evra zbog, kako se navodi, provokativnih poruka kojima nije mesto na sportskom dešavanju.

Fudbalski savez Albanije ukupno je kažnjen sa oko 37 i po hiljada evra: zbog paljenja baklji, ubacivanja predmeta na teren, upada navijača na teren, poruka na tribinama… Novinaru sa Kosova oduzeta je akreditacija zbog provociranja srpskih navijača:

Incidenata je bilo i pre utakmice Srbija – Engleska; u jednom restoranu, sukobili su se navijači; mediji su pisal da su Albanci napali Srbe, ali i da su to bili Englezi. Novinar "Dojče Velea“ Nemanja Rujević kaže, da policija, ipak, reaguje i sprečava veće incidente.

"Najozbiljniji je bio onaj napad, izgleda, engleskih huligana na Srbe, pa su onda dobili odgovor. Nemci su se za sve to ozbiljno spremali i dovoljan je podatak - recimo za tu prvu utakmicu koja je proglašena utakmicom visokog rizika između Engleske i Srbije, da je više policije bilo u Gelsenkirchenu nego kada se igra derbi Šalke - Dortmund, isto u Gelsenkirchenu ili u Dortmundu, a to je najveći derbi Nemačke i najvatreniji derbi", kaže za Insajder Nemanja Rujević, novinar “Dojče Vele”.


Nemačka policija je taj meč proglasila za utakmicu visokog rizika, a navijačima Srbije je bilo zabranjeno konzumiranje alkohola na tribinama i nošenje bilo kakvih simbola, osim nacionalnih. Pored nemačkih policajaca, i sve države koje učestvuju na Evropskom prvenstvu poslale su svoje pripadnike policije:

"Nemačka policija se ozbiljno spremala, napravila neki međunarodni koordinacioni centar, tu su prisutni, da li u civilu… i policajci iz inostranstva, recimo iz Srbije, posebno zbog huligana; ali nekako se pre ovog prvenstva više su se svi pribojavali pravih velikih terorističkih napada, tu se sumnjalo na islamsku državu Horasana, dakle onu islamističku organizaciju koja dolazi sa prostora današnjeg Afganistana, Irana, Pakistana. Za sada srećom nema ni govora o nekom terorističkom napadu, ali naravno ima huliganskih čarki,“  rekao je za Insajder Nemanja Rujević, novinar "Dojče Velea“

Jedan od najbizarnijih incidenata desio u Hamburgu, kada je u blizini stadiona, gde se čekao početak utakmice Holandija – Poljska, primećena osoba sa pijukom koja je krenula u napad. Nemački policajci su pucali na njega, posle čega je odvežen u bolnicu.

Ipak, u prvom planu su rezultati mečeva i navijanje.

"Huligani su potpuno potisnuti u ovom fudbalskom svetu koji danas služi uzimanje ogromnih svota novca. UEFA će od ovog prvenstva zaraditi preko 2 milijarde evra. Huligani su sporadična pojava i kada se o njima piše u Nemačkoj, uglavnom se piše o onima baš sa Balkana ili istoka Evrope. Pominju se Poljaci, Mađari, Srbi, Hrvati.“ 

Najtragičniji događaj na Evropskom prvenstvu u fudbalu je ubistvo navijača Nemačke. Naime, posle utakmice Nemačka – Škotska, kojom je u Minhenu otvoreno Prvenstvo, na lokalnom stadionu u Frankfurtu gde je organizovano javno gledanje utakmice došlo je do tuče, u kojoj je na smrt izboden tridesetjednogodišnji navijač. Do sredine jula, do kada traje Evropsko prvenstvo, uvedena je privremena kontrola unutrašnjih granica u Nemačkoj. Strah od incidenata i terorističkih napada naterao je saveznu policiju Nemačke na najveće angažovanje od 1951. godine, kada je osnovana.

Izvor: Insajder