Izložba "Fortitude" - podrška ženama u borbi za ravnopravnost (VIDEO)

U galeriji "Štab“ je otvorena multidisciplinarnа izložba “Fortitude” koja prikazuje inovativnu upotrebu modnih komada nastalih kroz reciklažu, pružajući im novu svrhu. Izložba nije samo umetnički događaj već i snažna poruka podrške ženama u borbi za prava, slobodu i ravnopravnost.

Izložba Fortitude. Foto: Insajder

Sve do sredine prošlog veka, žene u Srbiji nisu imale pravo da se školuju, glasaju ili nasleđuju imovinu. Iako su danas formalno izborile ta prava, mnoge od njih se i dalje bore za jednakost i poštovanje. Ovo je tema kojom su tri umetnice predstavile  svoje radove na izložbi Fortitude kroz skulpturu, fotografiju i modne kreacije, nastale tehnikom oživljavanja starih ili odbačenih materijala, kako bi pokušale da osvetle univerzalne teme ženske snage, identiteta i uloge u srpskom društvu.

"Ideja za nastanak ove kolekcije ujedno i projekta bio je život jedne žene čiji su koreni iz Bele palanke, a to je bila moja baka Ružica. To mi je bila polazna tačka ovog istraživanja, koje me je odvelo dalje kao građanskom zakoninku koje je napisao Jovan Hadžić i koji je bio na snazi 1844. godine do 1946. godine. Najemotivnije iz svega ovoga su upravo bili članovi u zakoniku koji su zaista ograničavali pravni status žene u Srbiji i kasnije u Jugoslaviji", rekla je modna dizajnerka Lada Žikić.

Autorke kažu da kao umetnice imaju odgovornost da podsete na nepravdu koja se dešavala u prošlosti kada je reč o ženama i njihovim pravima.

"Mislim da se žene danas susreću sa možda nekom prikrivenom diskriminacijom i da možda nisu ni svesne u nekim situacijama kako su ugrožena  njihova prava. Naravno, taj zakon je mene inspirisao u nekom smislu da nastavim da pružam taj neki otpor i prkos koji sam i videla kod svojih baka i mama i nekih žena iz starije generacije", kaže vajarka Sonja Ćurčin.

Međugeneracijiski narativ o upornosti žena aktuelan je i danas, jer se pokazalo da je čak i do relevantnih istorijskih činjenica teško doći.

"Moram priznati da nije bilo lako, s obzirom na to da ne živimo u Srbiji, pristup informacijama je jako, jako otežan. Ono što mogu da kažem je da je Istorijski arhiv Beograda zaista ažuran i da su izašli u susret svaki put kada sam tražila neku informaciju, ali, nažalost, ni oni nisu imali sve. Institucije, mogu slobodno reći, da apsolutno nisu bile zainteresovane za saradnju. Gde god da sam pokušala da dobijem samo informaciju gde se nalazi napr. Srpski građanski zakonnik, niko nije znao", rekla je modna dizajnerka Lada Žikić.

Umetnice naglašavaju da su želele da se nasleđe koje su im u amanet ostavile bake i prabake, neguju i danas. To su prikazale kroz svoju umetnost - Sonjine gipsano oblikovane figure oplemenjene su Ladinim ručno tkanim keceljama i vezom, dok je kroz fotografije, Marija prikazala žene kao leteće figure koje se uzdižu sa tla zemlje ka svemiru, simbolizujući otkrivanje njihove unutrašnje snage i neograničenih potencijala.

"Ja sam onda na mojim fotografijama i u duhovnom i metaforičkom smisu uzdigla žene u nebo, jer one stoje iznad društvenih normi, a znam da je inspiracija bila zapravo to neko potiskanje žena i njihovih prava. Hvala Bogu ti zakonice su promenjeni, ali ne bi trebali da zaboravimo i ne bi trebali da zaboravimo našu snag. Zapravo to što je o nama u ženama i htjela sam u neki pozitivan način da pokažem šta žena sve može. I nadam se da je uspjela. Moja poruka je bukvalno da je žena svemoguće biće", kaže fotografkinja Marija Đorđević.

Fortitude nije samo pogled unazad na borbe prošlih generacija, već i poziv na razmišljanje i delovanje za budućnost, upravo kroz podsećanje na nepravde iz istorije. Izložba će biti otvorena do 20. novembra a zatim se seli u Beč kako bi i tamošnja publika mogla da se upozna sa jednom drugačijom slikom Srbije, iz ženske perspektive

Novinarke Biljana Barlov i Anita Bogojević