Izgradnja naftne rafinerije u Smederevu: Ekološka bomba ili ekonomska šansa (VIDEO)

Nova rafinerija kod Smedereva, posle više pokušaja gradnje proteklih decenija, ponovo je tema u ovom gradu pošto su predstavnici države u maju potpisali sporazum o izgradnji sa kineskom kompanijom Čajna enerdži. Tom prilikom su poručuli da će rafinerija biti po evropskim stadnaridma, ekološki aktivisti upozoravaju da nadležne institucije ne kontrolišu ni rad Železare, koja već ozbiljno ugrožava zdravlje građana.

Smederevo, foto: Insajder

Teška industrija u Smederevu emisijom štetnih gasova ugrožava zdravlje ljudi, institucije ne reaguju, alarm je odavno upaljen – a ne menja se ništa, upozoravaju iz lokalne ekološke organizacije Tvrđava. Najavljuju da će pozvati na građansku neposlušnost zbog sporazuma koji je država potpisala sa kineskom kompanijom, a koji za sada nije dostupan javnosti.  


Ideja o naftnoj rafineriji u Smederevu nije nova. Planirana je i pre Drugog svetskog rata, pa 2010. godine kada se pojavio američki Komiko oil sa projektom vrednim 2,6 milijardi dolara, pa 11 godina kasnije  kada su se kao zainteresovani pojavili Kinezi. Tako se  sada sporazumi potpisuju treći put za isti projekat.

O njemu su se 2010 građani čak na referendumu izjašnjavali ali je on međutim propao jer nije glasalo više od polovine građana, iako je prethodno veliki broj njih podržao inicijativu o održavanju referendum. Oni koji su izašli - nisu imali dilemu.   

U udruženju Tvrđava strepe jer, kako kažu, nadležne institucije ne kontrolišu na pravi način ni rad Železare, pa su zagađenja sve veća, a zdravlje građana sve ugroženije. Te tvrdnje potvrdili su strčanjaci iz različitih oblasti koji su vršili istraživanja, za potrebe tužbe protiv Železare. Međutim, Osnovno tužilaštvo je odbacilo tužbu, pa je udruženje podnelo žalbu i Ustavnom sudu.

Dok građani strahuju, predstavnici države ističu da je Srbiji, osim jedne rafinerije u Pančevu u vlasništvu ruskog Gasproma, neophodna još jedna. Kao argumente navode i  da je reč o investiciji od 2,4 milijarde evra, da će 700 radnika biti direktno angažovano a posredno čak 2.400. 

U udruženju Tvrđava se nadaju da će pre bilo bilo kakve gradnje omogućiti da se građani ponovo izjasne o tome na referendumu. Uvereni su da će ovoga puta malo ko ostati po strani.  

Izvor: Insajder