Inženjer Milanović o Starom savskom mostu: Kada bude uklonjen, teška situacija nekoliko godina dok ne bude izgrađen novi (VIDEO)

Šta dalje sa Starim savskim mostom? Još jedno je u nizu pitanja koje deli građane Beograda. Gradonačelnik Aleksandar Šapić ne odustaje od plana za rušenje, ali ni građani od odbrane. Ono što izostaje je javna rasprava o toj temi. Sve smo bliži trenutku kada će početi uklanjanje Savskog mosta. Ova činjenica zahuktava potrebu za debatom u javnosti, treba li most da bude uklonjen ili rekonstruisan. U organizaciji Udruženja Most, u prostoru Milenko Dereta, u petak 12. jula održana je tribina, na kojoj je učestvovao i inženjer saobraćaja Dušan Milanović.

Inženjer saobraćaja Dušan Milanović, foto: Medija centar

Ovaj iskusni stručnjak za Insajder je izneo svoj stav o budućnosti Starog savskog mosta. 

“Postoji izvestan broj građana koji bi želeo, da se po svaku cenu sačuva most. Međutim, šanse za izgradnju nekog novog mosta na prostoru Savskog amfiteatra svakim danom su sve manje i manje. Ako želimo da sačuvamo ovaj stari, onda više o novom ne možemo da razgovaramo. Beogradu će u nekoj bliskoj budućnosti, već krajem ove dekade, biti neophodan bar još jedan most na poziciji od Brankovog mosta do Gazele”, za Insajder priča Milanović. 

Prema njegovim rečima, postoje ideje kako sačuvati most, rekonstruisati most i dodati još po dva kolovoza sa svake strane. 



“To su bile opcija nekih ranijih godina. Sada imamo situaciju da je koridor koji je ostavljen za novi most već preuzak i iznosi negde oko 49 do 50 metara između dva objekta na desnoj obali Save. Čini se da je jedina stvar oko koje su svi saglasni ta da je Beogradu potrebno još mostova, imajući u vidu saobraćajne gužve”, dodaje Milanović 

Na pitanje, na koji način bi na saobraćaj u Beogradu uticalo uklanjanje ovog mosta, Milanović odgovara da su kapaciteti postojećih mostova u Beogradu već značajno opterećeni. 

“Očekujemo do kraja 2030. godine, negde preko 76.000 putovanja preko reka. Od tih 76.000 putovanja, 83 odsto prelazi reku Savu, a 17 odsto prelazi Dunav. Današnji kapaciteti Gazele dostiže 120.000 automobila u toku dana. Imamo oko 50.000 automobila na Brankovom mostu, nešto manje 40.000 na mostu preko Ade Ciganlije. Postoje već kritična masa vozila, a kapaciteti tih mostova neće moći da izdrže”, navodi Milanović 

Sagovornik Insajdera dodaje da Stari savski most, sa ovim gabaritima, učestvuje samo sa pet odsto u odnosu na putničke automobile. On ima daleko veći značaj za javni prevoz jer preko njega prelaze dve linije tramvaja, tri linije autobusa, gde se u toku dana na tom pravcu pojavi u oba smera preko 20.000 putovanja. 

“Kada se ukloni, imaćemo nekoliko godina veoma tešku situaciju, dok se ne izgradi novi most. Biće preopterećen Brankov most koji će morati da prihvati sav taj saobraćaj”, navodi Milanović.  

Još jedna stvar koja je sporna za one koji se protive uklanjanju mosta, to je da su praktično sve odluke i o izdvajanju sredstava i o uklanjanju mosta donete bez ikakve javne rasprave. 

“Ja nisam imao prilike da razgovaram sa strukom. Kako na državnom nivou, tako i na gradskom, najviši nivoi administracije objašnjavaju trase puteva, mostova, tunela i trase metroa. Ja nisam čuo nijednog projektanta ili nekog drugog iz struke”, navodi Milanović. 

On se osvrnuo na izjave gradonačelnika, oko planova za “mali metro”. 

“Prvo sam pomislio, rade reviziju nekog starog plana, od pre desetak godina, po kome bi se tramvaj propustio kroz terazijski greben, da ga usmere prema Bulevaru despota Stefana, i dalje da odu prema Višnjičkoj ulici. Da ponovo vrate razdelno ostrvo i da dođu do Rospi ćuprije, eventualno do Mirijeva. To bi bio mali metro”, priča Milanović. 

On zamera gradonačelniku što nije konsultovao službe kao što su Sekretar za saobraćaj, Sekretar za javni gradski saobraćaj, Urbanistički zavod, preduzeće Beogradski metro, Građevinski fakultet i Saobraćajni fakultet, pa da pita kako bi to moglo da se nazove. 

“Metro nije tunel. Metro je sistem kapacitetnog šinskog sistema koji služi za prevoz unutar gradske teritorije. On se vodi nezavisnim trasama, nezavisnim od svih ostalih vidova saobraćaja, kroz tunele. U onome što je on rekao, nemamo nikakav šinski sistem, pa ne možemo da ga zovemo  “mali metro”", zaključuje u razgovoru za Insajder inženjer saobraćaja Dušan Milanović.

Izvor: Insajder