Insajderu uručene dve specijalne zahvalnice za dostojno izveštavanje o siromaštvu i socijalnoj isključenosti (VIDEO)

U Novom Sadu, u četvrtak 13. juna, medijima su sedmi put dodeljene nagrade i specijalne zahvalnice za etičko izveštavanje o siromaštvu. Siromaštvo i socijalna isključenost su teme koje nisu toliko zastupljene u javnosti. Evropska mreža protiv siromaštva Srbije, koja dodeljuje nagradu Refleksija, na taj način želi da ukaže sa čime se susreću najsiromašniji građani i građanke, ali i šta bi mogla da budu rešenja.

Foto: Insajder

Evropsku mrežu protiv siromaštva Srbije čini više nevladinih organizacija koje rade i direktno sa ljudima koji su egzistencijalno ugroženi, ali i na zagovaranju adekvatnije sistemske zaštite. 

„Ono što nama nedostaje svakako jeste Nacionalna strategija za borbu protiv siromaštva. To je ohrabrivanje i podrška ljudima koji žive u siromaštvu. Od stanovanja pristupa takođe uslugama, od toga kako će se obezbediti podrška pri mentalnom zdravlju, pa negde onako možemo da kažemo tema koja je prisutna u svakom segmentu našeg života i nažalost nešto što je svakodnevnica velikog broja građana u Srbiji. Tako da možemo da kažemo da za početak treba da pričamo o ovome, a onda preduzmamo kao država i kao društvo konkretne akcije kako bismo ne samo imali akcije prikupljanja pomoći humanitarne, nego kako bismo se sistemski bavili ovim pitanjem“, kaže Dobrila Marković iz Evopske mreža protiv siromaštva.

Jedna od aktivnosti Mreže, u kojoj je više od 30 zemalja je nagrada medijima – Refleksija, za dostojanstveno izveštavanje o siromaštvu:

Iz Insajdera dve redakcije i dve emisije. Redakcija Markera objavila je prilog – „Petina građana Srbije u riziku od siromaštva“ Milice Babić. TV specijal Male velike priče, autorke Sandre Mandić, dobio je po drugi put priznanje za prilog – „Male velike priče, Karta za siromaštvo“. 

„Ono što je nama u stvari cilj jeste priča koja iz svih aspekata prikazuje siromaštvo, govori o njenim uzrocima i onda kada dođemo do toga možemo da kažemo da se piše, ali u malom broju i ono što je vidljivo jeste da se imena ponavljaju. Vaša medijska kuća drugi put je ovde prisutna i nama to nekako govori da se ipak i dalje o ovom temom bave pojedinci, da tema nije toliko zastupljena u medijima i da negde zajedno možemo da istražimo šta su u stvari uzroci, zašto je to tako“, navodi Dobrila Marković.

Značaju nagrade doprinosi i to što žiri čine upravo oni koji žive u ekstremnom siromaštvu. 

„O ovoj tematici se izvlače ti neki spoljašnji pokazatelji siromaštva. Međutim, svi previde to, šta je na to uticalo da postane tako, šta na to utiče da ostane tako. A ovi što su nagrađeni upravo proširuju te okvire, proširuju vidike, proširuju mogućnosti, time što se nešto osvetljava iz više uglova. I prikazuju ljude kao ljudsko biće. Da, i time što prikazuju ljude kao ljudsko biće, kao nekoga koji prihvata takav kakav jeste", navodi Ištvan Farkaš, član žirija nagrade Refleksija. 

Prema njegovim rečima, siromaštvo često dovodi do socijalne isključenosti, ali i socijalna isključenost dovodi do siromaštva. I taj neki međusobni odnos osvetliti, učiniti da ljudi spoznaju to, omogućava proboj iz toga. Omogućava to da čovek opet postaje dostojan tog naziva čoveka.

Izvor: Insajder