Insajder debata: “Ne može vozač vojnog vozila da bude jedini krivac. Da se objavi izveštaj Komisije Generalštaba” (VIDEO)

“Neko je doneo odluku da se vojna aktivnost (kretanje vojne kolone od Batajnice ka Raškoj) sprovede I mora da postoji trag o tome ko je I u koje vreme tražio da se angažuju vojne snage. Ne postoji razlog da izveštaj Komisije Generalštaba o tom događaju bude sakriven od javnosti, smatra general-potpukovnik Petar Radojčić.

Petar Radojčić, dr Jelena Vasiljević i Aleksandar Radić, foto: Insajder

Na pitanje Suzane Trninić, voditeljke Debate, ko je takvu odluku mogao da donese, imajući u vidu vojnu hijerarhiju, Radojčić kaže:

“Onaj ko komanduje vojskom, u miru i ratu. Znači, on donosi odluku.  Jer, po logici stvari, to se I dešava za njegove potrebe I potrebe njemu bliskih ljudi”, objašnjava i dodaje da je reč o Predsedniku Republike koji po zakonu upravlja vojskom.

Radojčić smatra da je nesreća kod Ušća dovoljan razlog da ministar odbrane podnese ostavku, kao I da se utvrdi odgovornost onih koji su u lancu komandne odgovornosti Vojske Srbije.

“Poštovanje propisa. Strikno poštovanje propisa i rešenje.  Znači, zakon o vojci ima posebno poglavlje koje reguliše odgovornost. Pravilo o vojnoj disciplini je jasno definisano”, kategoričan je Radojčić.

“Mi smo se odvikli od toga da postoji institucionalni način rešavanja problema, da postoje neke procedure i to se ne tiče samo ovakvih situacija kada treba da se utvrde neke činjenica. Tako generalno funkcionišu stvari kod nas. Stvari se ovde rešavaju tako što ćeš pozvati nekoga na kafu, javićeš sa nekome, iskoristićeš svoje neformalne veze i tako ćeš progurati ‘svoju stvar’”, upozorava dr Jelena Vasiljević sa Instituta za filozofiju I društvenu teoriju I dodaje da sve to vodi tome da “nam je onda I izveštaj o stanju vode za piće državna tajna”.

Vojni analitičar Aleksandar Radić upozorava da “mi imamo neformalne centre moći, umrežene ljude koji čine institucije”.

“Oni i postaju institucije”, upozorava Radić.

Vozilo koje je smrskalo putnički automobile kod Ušća i ubilo troje male dece I dvoje odraslih je vojno vozilo zahtevne kategorije, objašnjava general-potpukovnik Radojčić.

“Njegova unutrašnjost je jedan klaustofobičan ambijent. Vi sedite u borbenom vozilu, gledate kroz ograničen prostor, nemate komfor, nemate prostor… To je vozilo bez bilo kakve preglednosti, koje je 7 metara dugačko, koje je 16 tona teško, koliko je široko, toliko je visoko, znači nije stabilno na putu. I moguće ako je njemu pozlilo, kako je rekao, možda mu se prispavalo od umora, ali samo hoću da kažem, ne bi bilo korekno da taj čovek bude jedini krivac”, navodi Radojčić.

Vojni analitičar Aleksandar Radić dodaje I praksu da “krivica uvek ide na onog ko je najslabiji u lancu”.

“To je u ovom slučaju vozač. To se desilo i u slučaju sa prevrtanjem borbene mašine raketnog sistema protivvazdušne odbrane kod Ostružnice. Nikad nije saopšteno šta se desilo. Medijima je na podmukli način samo dostavljeno ime vozača”, podseća Radić.

“Mediji je trebalo da pišu o tome šta su sada koraci Komisije (Generalštaba). Umesto toga, mediji su servirali javnosti informaciju da je vozač imao ne znam koliko, 0,2 promila alkohola. To su nametnuli kao ključnu informaciju. To je zapravo u tom trenutku najmanje bitna informacija. I to je ono što je problem - kad umesto relevantne informacije servirate ove, onda normalizujete očekivanje javnosti da vam mediji govore šta je istina I tako jednostavno tupite kritičku oštricu”, objašnjava Radojčić. 


“Bilo je ovakvih događaja i ranije. 2008. je pao ‘Galeb’ i poginuo pilot kod Batajnice. I 2009. je MIG-29 pao, poginuo je pilot i jedan vojnik prilikom pada. 2012. smo imali na Pasuljanskim livadama  pogibiju kadeta i kadetkinje, i pet kadetkinja je ranjeno zbog toga što su šutirali granatu za koju su misli da je vežbovna, u stvari je bila neeksplodirana. Te iste godine van kruga vojnog objekta poginula su dva podoficira. Ovo nije prvi slučaj vanrednog događaja koji se dogodio pod pratnjom vojne policije. Imali smo pre par godina slučaje da se opet borbeno vozilo prevrnulo na Ostružičkom mostu. Kad je jedan vojnik povređen, ali i kada je jedna raketa ispala od tri, jedna raketa ispala na kolovoz, na sreću nije bilo tragičnih posledica.”, naveo je general Radojčić.

Radić podseća da je vojska u prošlosti efikasno rešavala probleme I nije taj posao prepuštala medijima.

“A sad imate takvu izraženu želju medija da saznaju ko je kriv za događaje koje se tiču profesionalnaca. Znači, vraćamo se nazad, zatvorimo krug, prećuti šta se desilo, život ide dalje”, kaže on I dodaje:

“Načelnik Generalštaba tvrdi da vojska ne sme da utiče na tužilačku procedure, a istovremeno, kad su priveli Novicu Antića, predsednika Vodnog sindikata Srbije, ti isti ljudi su u medijima govorili o detaljima njegovog postupka. Znači, ako je potrebno proganjati političkog protivnika, onda sve znaju, onda ništa nije tabu. Ako se desi takva tragedija kao što je kod Ušća, e, onda, znate, poštujemo procedure, neka pravosudni organi kažu šta misle…”.

“Mene kao građanku bi umirilo kada bismo mi znali da možemo da se oslonimo na neka tela koja će nezavisno da sprovedu istragu i da ona neće biti politički stopirana ili politički dirigovana. Mi smo prosto navikli da kada dođe do bilo kakvog problema u radu institucija, sad ne pričamo vojsi, pričamo generalno institucijama – imamo razne probleme, bez utvrdjene odgovornosti. Uvek dolazimo do toga da postoji politički pritisak ili da je ceo proces politički dirigovan u ovom ili onom pravcu, da se nešto prećutkuje, da se određene stvari zataškavaju”, objašnjava dr Vasiljević gde vidi problem u ulozi naših institucija sistema.

Izvor: Insajder