Identifikacija stradalih u požaru u Domu za stare nakon DNK poređenja sa srodnicima (VIDEO)
Tela osam osoba, koja su 20. januara staradala u požaru u u domu za stara lica "Ivanović" u Velikom Borku, u opštini Barajevo identifikuju se preko DNK analize, odnosno DNK poređenja sa srodnicima. Kako je potvrđeno Insajderu u Institutu za sudsku medicinu, tela stradalih su posle požara prebačena na Institut, gde je obavljena obdukcija, a sada se njihova identifikacija obavlja preko DNK poređenja sa srodnicima. Iz tog razloga, identitet žrtava zvanično još nije saopštila nijedna institucija, ali su obavljeni razgovori sa porodicama koji su u ovom staračkom domu imali smeštene članove porodica. Porodice žrtava sada čekaju da se okonča proces DNK identifikacije, kako bi preuzela tela i sahranili stradale.
![](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-insajder2-staging/swp/aw6325/media/20250120100156_96682750ff9bfd3f27b3f6aae0b0c56966e9c7c68e419fd1589f6f9ee8bd159a.jpg)
U požaru je, kako je saopšteno prvog dana, stradalo osam osoba, sedam je povređeno, a evakuisano je 13 korisnika Doma.
Prvog dana, saopšteno je da je postoji sumnja da je požar podmetnuo jedan od korisnika tog doma, koji je i sam nastradao, a Više javno tužilaštvo naložilo je utvrđivanje svih okolnosti slučaja. Istog dana uhapšene sutri osobe - odgovorno lice G.I. (52), kao i A.I. (52) i M.I. (29) koje tužilaštvo sumnjiči da su izvršili Teško dela protiv opšte sigurnosti, za koje je zaprećena kazna zatvora od 2 do 12 godina.
Kako je Insajder već pisao, Dom za smeštaj starih "Ivanović" nije imao adekvatnu protivpožarnu zaštitu. Nije bilo ovlašćene osobe za kontrolu zabrane pušenja, iako zakon brani pušenje u ustanovama socijalne zaštite. Opet suprotno zakonu, u domu nije bila utvrđena procedura postupanja u incidentnim situacijama.
Protivpožarna zaštita u domu za stare "Ivanović" imala je nedostatke i nije ispunjavala standadre propisane zakonom – ustanovio je MUP u čak dva inspekcijska nadzora. Uprkos tim nedostacima, objektu je 2018. godine, licencirana osoba odobrila tehnički prijem i za deo koji se tiče protivpožarne zaštite.
"Kad je Sektor za vanredne situacije izašao na inspekcijski pregled, uočilo se da faktičko stanje na terenu ne odgovara onome što je prikazano u tehničkoj dokumentaciji. Naš inspektor je odbio to da prizna, naložio je niz mera, a 2019. godine je na osnovu tog postupka iz 2018. pokrenut prekršajni postupak", izjavio je posle požara Luka Čaušić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.
Uprkos brojnim nedostacima koje na terenu uočava MUP, Ministarstvo za rad i socijalna pitanja 2021. godine domu izdaje šestogodišnju
licencu.
Slađana Marković Stojanović, pomoćnica ministra za rad i socijalna pitanja za Insajder je izjavila da "postoje indicije na nepravilnosti prilikom izdavanja licence, i da je to sada predmet istrage tužilaštva, ali i istrage koja se sprovodi unutar Ministarstva internom revizijom".
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.