I dalje bez Plana nadzora REM-a o izveštavanju medija tokom izbora (VIDEO)

Bliže nam se izbori, a nadzor nad izveštavanjem medija tokom predizborne kampanje i dalje će biti stvar dobre volje regulatora. REM će nadzor sprovoditi po prijavama, kao i do sada, umesto po Planu nadzora, koji je inače po novom zakonu bio u obavezi da donese do kraja prošle godine.

Regulatorno telo za elektronske medije. Foto: Srđan Ilić

Ni rijaliti programi u kojima se promoviše nasilje nisu ukinuti, uprkos zahtevima građana tokom višemesečnih građanskih protesta, posle dva prošlogodišnja masovna ubistva. 

Promocija nasilja u medijima jeste zabranjena zakonom, ali se taj zakon nedosledno primenjuje, pa je nasilje još prisutno u programima komercijalnih televizija, koje svakodnevno gledamo.

Prilikom donošenja novih pravilnika, REM nije prihvatio predloge strukovnih udruženja i organizacija - ne postoji više obaveza petine „kvalitetnog programa“

Starim Pravilnikom o uslovima za izdavanje dozvola za nacionalnu pokrivenost bila je nametnuta obaveza da mediji emituju 20% tzv. kvalitetnog programa. Međutim, novi, - ukida obavezu petine tzv. kvalitetnog programa, odnosno - kulturno-umetničke, dokumentarne, naučno-obrazovne i emisije za decu. Za komercijalne medije sa opštim programom, više ne postoji ni obaveza emitovanja do 10% informativnog programa.


"REM je jednu definiciju zakonsku koja pravi razliku između opšte i specijalizovane medijske usluge, pa kaže da opšta ima više programa, a specijalozovana ima jednu vrstu programa, odlučio da protumači na način da to više znači najmanje dva, te u tom smislu da, mi možemo vrlo lako da očekujemo da dobijemo televizije sa kombinacijom nekakvog propagandističkog informativnog programa, presečenog non-stop rijaliti programima“, kaže za Insajder Ivana Stevanović iz Fondacije „Slavko Ćuruvija“.

Sreća u nesreći je da četiri komercijalne televizije koje su pre godinu i po dobile dozvolu moraju da poštuju elaborat na osnovu kog im je ta dozvola izdata. A, u elaboratima piše da petinu mora da čini tzv. kvalitetan program.

Ipak, peti medij koji bi mogao da konkuriše za frekvenciju, nakon okončanja spora po tužbi koju je Upravnom sudu  podnela United Media Grupa, više ne bi bio u obavezi da u programu ima bilo šta od informativnog, ili tzv. kvalitetnog programa. Ipak, nema suštinske razlike jer komercijalni mediji sa nacionalnom dozvolom propise nisu poštovali ni ranije.

"Ranija obaveza o 20% kvalitetnog programa je zaista bila minimum minimuma u kom smo u 24 sata imali makar minimum kulture, edukacije dečijeg programa, a sad smo zaista unazadili, apsolutno više nikakva obaveza ne postoji, „Sky is the limit „ i sad stvarno televizije mogu da rade šta im padne na pamet, ali ja moram da kažem da su i do sada radile šta im padne na pamet i da je to jasno iz svih tranijih izveštaja REM-a o ponašanju televizija“, dodaje Stevanović.

Ne primenjuje se još ni nova regulativa vezana za nadzor koji REM sprovodi nad izveštavanjem medija, tokom predizborne kampanje. REM je ranije, u slučaju da mediji kršenja zakona izricao mere definisane pravilnikom koji je sada stavljen van snage. Po novom Zakonu o elektronskim medijia, REM je krajem godine bio obavezan da donese Plan nadzora koji reguliše tu oblast. Za plan nadzora nije bilo vremena jer je zakon stupio na snagu u novembru, a plan je po tom istom zakonu trebalo doneti nakasnije do 20. decembra. Četiri nedelje nisu bile dovoljne za donošenje programa javne rasprave i njeno sprovođenje, pa taj Plan nadzora nije donet – objašnjavaju u Savetu REM-a.

“Što se samog plana nadzora tiče, oni je trebalo najkasnije 10 dana nakon raspisivanja izbora da donesu taj plan 01:53 naravno nisu ga doneli. Ta priča o postupanju po prijavama nažalost se pokazala i na prethodnim, a i na ranijim izborima kao jedna uzaludna aktivnost“, zaključuje sagovornica Insajdera iz Fondacije „Slavko Ćuruvija“.

Predsednica Saveta REM-a kaže da će regulator nadzirati izveštavanje medija tokom izbora po prijavama, kao i do sada. Međutim, stoji činjenica da REM još nije objavio izveštaj o monitoringu nad radom četiri komercijalne televizije sa tzv. nacionalnim dozvolama, tokom decembarskih izbora prošle godine.

Izvor: Insajder