Hronologija studentskih protesta: Od Slavije do Autokomande (FOTO/VIDEO)

Do dvadesetčetvoročasovne blokade Autokomande, došlo se preko skandiranja "Generalni štrajk" i tišine od 15 minuta na Slaviji. Između su održani brojni studentski protesti. Niz akcija i okupljanja obeleženi su iskazivanjem solidarnosti, apela i kritike, ali i incidentima.

Blokada Autokomande. Foto: Srđan Ilić

Protest na Slaviji, 22. decembra, koji su organizovali studenti u blokadama, počeo je - tišinom. 

Slavija
Protest na Slaviji 22. decembra. Foto: Đorđe Kostić

I pored velikog broja okupljenih, građani su stali i u potpunoj tišini odali počast poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Nakon protesta na Slaviji MUP je objavio da je u  vreme kada je prisutnost bila najveća, bilo prisutno između 28.000 i 29.000 građana. Sa druge strane, Arhiv javnih skupova je nešto kasnije objavilo da je na protestu bilo između 100.000 i 102.000 ljudi.

Studenti su po završetku protesta izrazili zahvalnost svima koji su učestvovali na protestu na Slaviji i poručili da su - "tek počeli".

Istog dana održan je protest i u Nišu koji je takođe u 16 časova, odavanjem počasti žrtvama u Novom Sadu i Zagrebu, sa 16 minuta tišine.

1000 pisama za Zagorku Dolovac

Da su studenti “tek počeli” pokazao je niz protesta koji su usledili posle Slavije.

Jedna od prvih akcija bila je 25. decembra,  “1000 pisama za Zagorku" kojom su studenti koji blokiraju fakultete pozvali vrhovnu javnu tužiteljku Zagorku Dolovac da počne da radi svoj posao.

pisma, studenti, Dolovac
Pisma koja će biti predata vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac Foto: Beta/ MILAN ILIĆ

Nakon što je jedan od studenta pročitao pismo, ono je zvanično predato, a Tužilaštvo ga je prihvatilo. Insajder je pismo studenata preneo u celosti. 

Zagorka Dolovac poručila je studentima da formiraju delegaciju od pet do sedam ljudi sa kojima bi razgovarala. Organizatori protesta nisu prihvatili za sastanak. 

Dan kasnije, 25. decembra, studentski protesti nastavljaju se u Novom Sadu, gde je za taj dan bila najavljena sednica Skupštine Novog Sada o budžetu. Nakon najave okupljanja ispred zgrade Gradske skupštine ona je odložena za 30. decembar. Uprkos odlaganju, studentski protest održan je, samo na drugoj lokaciji. Sednica je kasnije ponovo odložena.

Solidarnost

Dok su se protesti i akcije širile, podrška studentima rasla je sa njima. Krajem prethodne godine sve više srednjoškolaca pružilo je podršku studentima, te su 27. decembra studenti njima ispred Ministarstva – uzvratili solidarnost.

Studenti, MInistarstvo, protesti
Protest studenata ispred Ministarstva prosvete, gde ostavili udžbenike, u znak podrške srednjoškolcima Foto: FoNet Marko Dragoslavić

Studenti Filološkog, Filozofskog i drugih fakulteta oko Studentskog trga učestvovali su u akciji ostavljanja udžbenika ispred Ministarstva prosvete, čime su izrazili podršku srednjoškolcima koji su ranije podržali studentske blokade fakluteta i rektorata.

Na skupu ispred Ministarstva prosvete govornicima se obratila studentkinja i tom prilikom istakla "da je odluka Ministarstva apsolutno neprihvatljiva i da je nedopustivo da ministarstvo ućutkuje glasove koje treba da štiti". 

Istog dana studenti u Novom Sadu krenuli su u protestnu šetnju, preko Varadinskog mosta - do zgrade Radio-televizije Vojvodine (RTV). Protest je, kao i većina protesta, počeo petnaestominutnom tišinom u znak odavanja pošte nastradalima usled pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, dok su se studentima pridružio i deo zaposlenih na ovom javnom servisu.

“Nema nove, za staru ste nam još dužni”

U susretu Novoj godini noći studenti u blokadi najavljuju protest za 31. decembar pod nazivom "Nema nove - za staru ste nam još dužni”. Sličan protest, umesto dočeka Nove godine organizuju studenti i u Novom Sadu i Nišu.

Studenti koji blokiraju novosadske fakultete organizovali su takođe 15 minuta tišine za 15 žrtava tragedije u tom gradu, u periodu od 23.52 do 00.07.

Novosadski studenti u blokadi, 3. januara, ponovo su tišinom odali počast za 15 stradalih na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ali i za 12 žrtava masovnog ubistva na Cetinju.

“Ako imaš petlju”, "Prijateljski" i “(U)stav”

Niz studentskih protesta nakon Nove godine otvorila je akcija koji su studenti najavili pod sloganom - "Dođi na Mostar ako imaš petlju". Kako je i najavljeno, studenti i građani su 10. januara  u Beogradu prvo protestovali ispred zgrade Palate pravde, da bi se potom uputili na Mostarsku petlju, koja je bila blokirana sat vremena. 

Mostarska petlja, blokada, studenti
Blokada Mostarske petlje Foto: FoNet/ Marko Dragoslavić

Dan kasnije i studenti novosadskih fakulteta u Novom Sadu su bili na ulicama. Održali su protest ispred zgrade Bezbednosno-informativne agencije u tom gradu, gde su kod ulaza bili postavljeni policijaci Interventne brigade i ograde. Studenti ispred zgrade BIA organizovali su i kuvanje kafe jer su došli na "prijateljski razgovor" sa pripadnicima te agencije.

Još jedan skup, 12. januara, studenti su organizovali u Beogradu ispred Ustavnog suda. 

protest ustavni sud
Foto: FoNet/Milica Vučković

Sa razglasa na kamionu ispred suda, pušten je ranije napravljen audio snimak u kome su nabrojani prekršeni delovi najvišeg pravnog akta države: Član 21 - Zabrana diskriminacije, Član 23 - Dostojanstvo i slobodan razvoj ličnosti , Član 27 - Pravo na slobodu i bezbednost, Član 41 - Tajnost pisama i drugih sredstava opštenja, Član 42 - Zaštita podataka o ličnosti i Član 51 - Pravo na obaveštenost.

Incidenti i napadi

Sredinom meseca pritisci su se pretvorili u napade. Šestoro studenata koji su tokom noći 14. januara blokirali Pravni fakultet u Beogradu povređeno je u tri incidenta koja su izazvale nepoznate osobe, saopšteno je na Instagram profilu Studenti u blokadi. 

Grupa studenata koji su tokom noći povređeni u napadu nepoznatih osoba na Pravnom fakultetu u Beogradu imali su lakše povrede.

Jedan muškarac priveden je neposredno nakon napada, dok je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić u toku dana saopštio da su privedene još dve osobe.

Nakon napada ispred Pravnog fakulteta održan je skup u 11.52 časova, kada su studenti svih fakulteta organizovali odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Održan je takođe i skup podrške studentima povređenima u incidentu na tom fakultetu.

Studentski protest, podrška studentima Pravnog fakulteta
Foto: FoNet / Marko Dragoslavić

Svega dva dana nakon ovog napada, 16. januara, vozač automobila beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom jednu studentkinju koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao sa lica mesta.

studenti protest ruzveltova
Građani i studenti Elektrotehničkog, Pravnog, Arhitektonskog, Mašinskog, Građevinskog i Tehnološko-metaluršog fakulteta blokirali su i danas na 15 minuta raskrsnicu ulica Ruzveltova i Kraljice Marije u Beogradu, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Tog dana studenti su spontano organizovali još jedan skup ispred Pravnog fakulteta sa porukom “Nećete nas gaziti”. Odatle su krenuli ka Vrhovnom javnom tužilaštvu.  

Istog dana studenti Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu saopštili su da su se i ispred njihovog fakulteta desili incidenti, nakon čega je jedna osoba uhapšena.

“Naše pravo da znamo sve“: Protest studenata ispred RTS-a 

Protest studenata "Naše pravo da znamo sve“ održan je 17. januara ispred zgrade RTS-a, a - kako su saopštili plenumi studenata Univerziteta umetnosti i Univerziteta u Beogradu - organizovan je kako bi, navode studenti, još jednom skrenuli pažnju na "neadekvatno izveštavanje ovog javnog medijskog servisa“.

U svojevrsnom performansu doneli su i generalnom direktoru RTS Draganu Bujoševiću, kako su naveli, zakasneli rođendanski poklon -  veliki sendvič sa svećicma.

sendvič dragan bujošević rts studenti protest
Studenti fakulteta u blokadi organizovali su protest ispred Radio-televizije Srbije i pripremili sendvič za generalnog direktora Dragana Bujoševića, foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Sutradan, stigao je još jedan vid podrške studentima. Advokatska komora Srbije jednoglasno je podržala predlog, 18. januara, da u znak podrške studentima u blokadi advokati u celoj Srbiji obustave rad na sedam dana od ponedeljka, 20. Januara.

Uoči glasanja studenti Pravnog fakulteta u blokadi podržali su članove Advokatske komore Srbije (AKS), skupom ispred zgrade u kojoj je održano glasanje.

"Školski čas u zadnji čas"

Više desetina hiljada studenata i građana održalo je 19. januara, u više gradova u Srbiji proteste "Školski čas u zadnji čas", skupove podrške prosvetnim radnicima koji će u ponedeljak, 20. januara obustaviti rad i pored dogovora reprezentativnih sindikata sa Vladom oko povećanja plata.

prosvetari studenti protest
Foto: Insajder

Uz istu poruku "velikog javnog časa", ali i apela za ispunjenje studentskih zahteva u više gradova u Srbiji okupili su se studenti u blokadama, prosvetni radnici, srednjoškolci i ostali građani.

Studenti u Beogradu okupili su se ispred zgrade Ministarstva prosvete, gde su, uz podršku građana, podržali prosvetne radnike. Studenti su razvili veliki transparent "Generalni štrajk", dok su prosvetni radnici doneli transparent "Prosvetari uz studente". Protesti su održani i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Subotici, Čačku, Valjevu, Vranju i drugim gradovima.

Generalni štrajk

Studentski poziv na generalni štrajk skandiranjem i transparentima, sproveden je u delo u petak, 24. januara. 

Pozivi na generalni štrajk nekoliko dana pre petka preplavili su društvene mreže. Iako niko zvanično ne organizuje štrajk, studenti i deo prosvetnih radnika otvoreno na njega pozivaju.

studenti protest rts
Studenti sa Studentskog trga krenuli su peške ka RTS-u gde treba da se održi protest u 18.30. Na početku kolone nose transparent na kome piše "Generalni štrajk", foto: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Brojni ugostiteljski objekti, pozorišta, trgovinske radnje u petak nisu radili, u znak podrške studentima i prosvetnim radnicima. I dok je deo javnosti podržavao obustavu rada svih objekata, vlast je poručula da ne razume smisao tog štrajka. Osim nerazumevanja, sa druge strane upućeni su pozivi za nesprovođenje štrajka, a na društvenim mrežama lokala osvanuli su popusti za piće i hranu na taj dan.

Protestne šetnje održane su širom Srbije. U Beogradu šetnji je bilo na više lokacija. Jedna od njih bila je blokada kružnog toka kod Tržnog centra Ušća, gde su studenti, srednjoškolci i građani planirali 45 minuta protesta, kao jedan školski čas.

Međutim, za vreme ovih protesta desio se još jedan incident na Novom Beogradu kada je u naletu automobila među redare jedna devojka je teže povređena. Univerzitetski klinički centar Srbije je saopštio da je "stanje devojke koja je u petak povređena u bloku 70 na Novom Beogradu je stabilno, i prebačena je iz jedinice intenzivnog lečenja na odeljenje." Devojci koja je vozila auto određen je pritvor do 30 dana, a tereti se za teško ubistvo u pokušaju.

Protesti su održani i u Novom Sadu gde su dve kolone studenata kroz protestnu šetnju ukazali na neispunjene studentske zahteve, nakon čega su zajedno otišli do trga ispred Gradske kuće gde je protest završen. 

Tokom protestne šetnje kola Hitne pomoći udarila su i usmrtile uličnog psa za kog su građani rekli da ih je pratio tokom protesta. Protesti su  održani i u drugim gradovima širom Srbije.

Studenti u Beogradu su nakon blokada i protesta, pozvali građane da im se pridruže prvo na protestu ispred Vrhovnog javnog tužilaštva, zbog incidenta, kada je učesnica protesta na Novom beogradu povređena, kada je udarena automobilom. 

Posle protesta uputili su se ispred zgrade RTS-a, gde su odali počast preminulima u Novom Sadu. Studente je pozdravila i grupa radnika RTS-a. U večernjim časovima u mnogim gradovima studdenti su organizovali proteste kako bi pružili podršku povređenoj koleginici.

autokomanda blokada studenti
Blokada na Autokomandi, foto: Srđan Ilić



Autokomanda blokada 24 časa 

Blokada Autokomande je počela jutros u 10 časova i trajaće do sutra ujutru. Na blokadi su pored studenata prisutni građani, a reporteri Insajdera su neprestano sa njima.


Hronologiju studentski protesta od njihovog početka do protesta na Slaviji možete pročitati ovde - link.

Novinarka Teodora Marković

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.