Hoće li se kopati litijum: Građani veruju stručnjacima a oni podeljeni u dva tabora (VIDEO)
Ne smiruju se strasti kada je reč o najaktuelnijoj temi u srpskom društvu – litijumu. U podeljenom društvu kakvo je naše i dalje preovlađuju stavovi za i protiv kopanja u dolini Jadra. Vlast uverava da je reč o projektu od izuzetnog ekonomskog značaja i da će o svemu odlučivati struka. Znaju li građani ko su pravi stručnjaci kada i tu čujemo disonantne tonove dok stručna rasprava o najaktuelnijoj temi izostaje. Ili je već zakasnila.
Za predsednika je litijum nasušna potreba u ekonomskom smislu, ali kako kaže, ne mora da se vadi.
"Ništa ne verujem na reč Rio Tintu, ali verujem našim ekspertima, verujem našim stručnjacima, verujem našim ljudima koji proveravaju svaki potez, svaki papir koji stigne i koji na kraju krajeva donose odluku i koji su mi garant da će da bude zaštićena životna sredina, da će ljudi moći normalno da jedu, piju, da će naše reke i vode da budu zaštićene i sve drugo“, pojašnjava Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Upitan o stručnjacima koji su protiv kopanja, predsednik kaže da takve eksperte nije video.
"Postoje uslovi i ništa se kod mene nije promenilo koji moraju da budu ispunjeni da uopšte razmišljamo o tome hoćemo li da uđemo u to ili ne, ali da li smatram da bi to bilo dobro i korisno za zemlju? Da, izuzetno korisno, to bi dramatično, drastično popravilo našu ekonomsku situaciju“, ocenjuje Vučić.
I tu priču su građani čuli više puta a za one koji žive u lozničkom kraju, predsednik je govorio da neće znati gde da potroše pare ukoliko dođe do eksploatacije litijuma u Srbiji. Da nije sve u parama nego u zdravlju, upozoravaju oni koji ne gledaju blagonaklono na potencijalni rudnik. Stručnjak za oblast hidrogeologije, penzionisani profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, Zoran Stevanović, u intervjuu za Insajder, izjavio je da sve što Rio Tinto navodi u nacrtima studija uticaja na životnu sredinu zvuči dobro, ali nije siguran koliko je izvodljivo.
"Moje kolege, inače profesionalci sa RGF, čiji integriteti uopšte ne smeju da budu osporavani, su verovatno ocenjivali onaj deo čime oni zapravo se bave, a to je da li se može bezbedno ući u podzemlje, da li se može ruda bezbedno izvoziti u tom smislu, da ne bude opasnosti po ljudstvu, da li to pruža najoptimalnije odgovore u određenim okolnostima, i to je njihov zadatak bio za koji ja verujem da neće biti sporan“, navodi Stevanović.
Međutim, upozorava na moguće štetne posledice.
"Ali ovaj drugi deo koji se sada tiče, kakav je uticaj na životnu sredinu, i vi ste me pitali o opšti utisak, ja mogu da konstatujem moj lični utisak je da se radi u jednoj bajkovitoj predstavi. Nju je vrlo teško realizovati. Ceo ciklus onoga što se tiče voda na neki način je u studijama predstavljan kao zatvoreni krug“, kaže Stevanović.
"Ovaj projekat ima jako veliki značaj a pre svega, da kažemo ono što je za mene prihvatljivo, da se i finalni proizvod radi ovde, ne da iskopamo rudu da prodajemo sirovinu nego da se i finalni proizvod radi ovde. Kolko znam, razvija se i domaća tehnologija proizvodnje baterija u Subotici, startap kompanija“, izjavio je Aleksandar Cvjetić sa Rudarsko – geološkog fakulteta.
Kojoj struci da veruje običan čovek kada čujemo da su i tu mišljenja podeljena? Odgovornost je na vlasti, ocenjuje sagovornik Markera jer stručnjake deli na podobne i nepodobne.
"I onda se oni koji se ne slažu sa nekom politikom vlasti, onim što politička vlast govori pokušavaju da se diskredituju jer ne samo na stručnjačkom nivou nego i na ličnom. Čak i da je ovo najsigurniji način ako se ispoštuju neke norme, ko će kontrolisati da li će te norme biti ispoštovane? A to nama u ovom trenutku užasno fali. Ja nemam ni trunku poverenja u ovu vlast i u njen sistem kontrole onoga što Rio Tinto ili bilo ko drugi kaže da će raditi“, stav je Vladimira Mihića sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Tema litijuma zanima i istraživače javnog mnjenja, te najnoviji podaci Demostata navode da dve trećine ispitanika u Srbiji najviše veruje stručnjacima, njih 65 odsto. Predsednik tvrdi da je prepolovljen broj građana koji su protiv iskopavanja litijuma i da se taj broj i dalje smanjuje. S druge strane, protivnici poručuju da kopanja neće biti i najavljuju nove proteste.
Novinarka Jasmina Dobrilović