Hapšenja u talasima zbog protesta i blokada, jedna sudska odluka stigla do tabloida pre zvanične objave (VIDEO)

Ko je zbog čega uhapšen i na kom skupu, javnosti je teško da razume. Hapšenja su počela u tri talasa, pre protesta 28. juna, posle njega i na kraju zbog blokada ulica. Informacije o saslušanjima, pritvoru, oslobađanju - objavljuju tužilaštvo i policija. Međutim, jedna sudska odluka o neodređivanju pritvora stigla je u medije bliske vlasti i pre zvanične objave. Time je ponovo izvršen pritisak na pravosuđe.

Incidenti posle protesta na Vidovda, foto: Tanjug / Marko Đoković

Osam studenata, koji se sumnjiče za udruživanje i pripremanje promene državnog poretka, neće biti u pritvoru, odlučio je sud. U pitanju su osumnjičeni koji su navodno u prostorijama fakulteta pripremali napad na državne institucije, puteve, ključne infrastrukture i EXPO. Audio snimci, navodnih razgovora, prethodno su uoči protesta emitovani na više televizija sa nacionalnom pokrivenošću.

U pritvoru neće biti ni više osumnjičenih za napad na službeno lice i nasilničko ponašanje, koji su privedeni nakon protesta 28. juna. Informacija o neodređivanju prtivora, stigla je do medija bliskih vlasti i pre zvanično objavljene odluke. 

Ti mediji su zbog sudske odluke optužili sudiju Kseniju Marić da podržava “blokadere” i nasilje nad policijom. Advokat i bivši poverenik za informacije Rodoljub Šabić navodi za Insajder da bi tužilaštvo trebalo da ispita ko je medijima dostavio informacije, ali reakciju ne očekuje.


“Vi imate bezbroj sudskih odluka koje su već eufemistički kritikovane, zapravo to s kritikom nema nikakve veze. Dakle, to je brutalna hajka bez ikakvih argumenata, odnosi se na ljude koji donose odluke koji se vrhu režima ne dopadaju. To je tabloidna mašinerija koju vlast koristi moram reći nažalost vrlo efikasno”, smatra Šabić.

U odbranu sudije nije stao ni Visoki savet sudstva, ali se oglasilo neformalno udruženje sudija i tužilaca “Odbrana struke”.

"Pravo da komentarišu zakonitost sudske odluke imaju nadležni sudski organi, a ne novinari, posebno tabloidni, nedorasli poslu koji obavljaju, ali kontinuirano, a nekažnjeno, komentarišu odluke svih onih sudija i tužilaca koji na zakonom propisani način donose odluke”, navodi se u saopštenju.

Serija hapšenja počela je uoči studentskog protesta 28. juna zbog sumnji na moguće nasilje, ali je zbog nereda na ulicama usledila i nakon skupa. Nastavila se, međutim, i sutradan, kada su građani započeli sa svakodnevnim blokadama ulica. Šabić kaže da je u javnosti stvorena pogrešna predstava o određivanju pritvora.

“Pritvor nije nikakva kazna. Pritvor nije vezan za težinu dela. U pritvoru može biti neko ko će sutra biti oslobođen. Pritvor je jednostavno sredstvo za obezbeđenje prisustva okrivljenog u postupku. Kad ne postoje razlozi za pritvor, tj. kad je izvesno da će on biti tu i da se može voditi postupak protiv njega, nije opravdano određivanje pritvora. I zakon je tu jasan. Dakle, čak i ako postoje nekakvi razlozi za obezbeđenje njegovog prisustva u postupku, pritvor je poslednji”, objašnjava Šabić.

Vidovdan, Protesti, Studenti, Policija
Incidenti posle protesta na Vidovdan, foto: Fonet/ AP


Viši sud ne odgovara na pitanja Insajdera - koliko je ljudi saslušano, pušteno ili zadržano u pritvoru, a na osnovu krivičnih dela za koja se sumnjiče. Oglasilo se tužilaštvo, koje je zbog događaja 28. juna, predložilo pritvor za 27 osumnjičenih, jedan je pušten, a dvojica su zaključila sporazum o priznanju krivice. Zbog blokade ulica, prema rečima pomoćnika direktora policije, sinoć je legitimisano je 437 osoba, a privredeno 44, većina zbog prekršaja.

Novinarka Ana Mihaljčić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.