Građani sumnjaju u tačnost računa za struju (VIDEO)
Septembarski računi samo što nisu stigli a veliki broj građana strahuje od onoga što ih čeka. Drastično uvećani računi u Novom Sadu zabrinuli su potrošače i u drugim gradovima. Nadležni tvrde da potrošači neće biti oštećeni, ali na pitanja ne odgovaraju.
Redovi za reklamaciju računa za struju u Novom Sadu zabrinula je i Beograđane. Svi odgovori građana sa kojima smo razgovarali ličili su jedan na drugi. Kažu - računima ne veruju.
"Da li je bio šesti ili sedmi, sedmi ili osmi mesec, kad su menjali brojilo i onda, posle toga, haos je nastalo. Ne dobijete račun, nemate dva računa, treba presek da se napravi. Znači, imao si staro brojilo – to ti je ovoliko. Sada imaš novo - evo toliko trošiš. Sad cela zgrada nije dobila račune. Ljudi ne znaju. Šalju mejlove. Ovi ne odgovaraju. Pa im onda skinu neki 3.000. Komšija kaže, nemam pojma zašto mi je skinuo. I to vam je to. I vi, ajde, uvatite lopova.“
"Sad sam platio nešto što mi nije jasno šta.“
"Pa ne znam, dobila sam neke bezveze računa, ne znam. Pravo da vam kažem, ne mogu ništa da znam.“
"A kome da reklamirate? Znate, vi ovde dođete, sad su me izbacili za 3 minuta. On kaže toliko i toliko i on tvrdi da je toliko. A ja nisam dobio račun, pošta nije nosila račune. Danas je sedmi.
"Ja sam danima zvala telefon da dobijem, jedva sam ih dobila. Kada sam dobila, niko nije hteo da izađe da pročita . I sad moram pisanim putem da im pišem.“
Nizali su se slični odgovori na pitanje da li proveravaju račune za struju i da li se kreću u granicama očekivanog u odnosu na potrošnju.
Dok građani sumnjaju, nadležni uveravaju - problem sa računima u Novom Sadu je izolovan slučaj. To je za Politiku rekla ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Dodaje da se problem velikih računa efikasno rešava i da je reklamirano tek 0,4 odsto računa.
U Udruženju potrošača Prosperitet međutim kažu da je teško ostvariti pravo na reklamaciju.
Podsećaju da je problem sa uvećanim računima u Novom Sadu počeo još u junu i da će septembarski biti četvrti problematičan u nizu.
"Ne mislim da se dešava u Novom Sadu, ja mislim da se to dešava u celoj Srbiji, jer čitači ne čitaju samo za Novi Sad. Čitači koji su dobili taj posao za ogromne pare čitaju na nivou cele države. Čitaju 3,6 miliona brojila, izveštavaju EPS i za to dobijaju naknadu.“, kaže za Insajder Radomir Ćirilović, iz Udruženja potrošača "Prosperitet“.
Elektrodistribucija oglasila se tek pošto su mediji danima izveštavali o redovima u Novom Sadu. Tvrde da je problem nastao zbog softvera koji su nabavili zajedno sa EPS-om.
Kakav softver, kada je, od koga nabavljen- neka su od pitanja na koja nismo dobili odgovore od Elektrodistribucije, Elektroprivrede, Ministarstva rudarstva i energetike.
"Bog sveti zna šta se ovde desilo! Da li se EPS nešto posvađao sa nekim ko treba da čita, da li je platio, nije platio... Ali to su naše novci jer mi kroz račune plaćamo očitavanje. Jedan od ukalkulisanih elementa jeste i očitavanje“, kaže Ćirilović.
Zbog redova u Novom Sadu najviše pažnje izazvala je firma Montop u vlasništvu Marka Bosanca, koga je šira javnost imala priliku da vidi u medijskim izveštajima kao istaknutog navijača na mitingu Srpske napredne stranke.
Firma Montop osnovana je u maju 2017, a već u decembru iste godine uspešno je učestvovala na tenderu Elektroprivrede Srbije, kao deo konzorcijuma sedam firmi. Tada je Montop prvi put dobio posao očitavanja brojila.
Nov i ugovor je potpisan 2023 i traje dve godine. Tu je ponovo Montop, ali su zanimljive i ostale firme iz konzorcijuma. Neke su međusobno povezane - Protecta, Dobergard doo, Dobergard Plus, Sparta Security, kao i Business Integrator i Manpower Business solutions. Neke od firmi iz konzorcijuma pak dele istu adresu, pa su tako Inter SIB i IKP System registrovane u Ljutice Bogdana 1a, na adresi stadiona Crvene Zvezde.
Izvor: Insajder