Godinu dana rampe za gotove proizvode iz Srbije: Žito može, kravica ne može (VIDEO)

Ni protivljenje međunarodne zajednice ni negodovanje kosovske privredne komore - već godinu nije uticalo na vlasti u Prištini da ukinu odluku o zabrani uvoza gotovih proizvoda iz centralne Srbije. Štetu svi trpe, osim onih kojima trebaju sirovine, pošto za njih odluka o zabrani uvoza ne važi.

Foto: Insajder

Rampa na administrativnim prelazima za gotove proizvode iz Srbije – već godinu je spuštena. Sagovornik Insajdera smatra da se čitava situacija može rešiti samo u okviru dijaloga između Beograda i Prištine, koji za sada ne donosi rešenje; a ističe činjenicu da su sirovine izuzete iz zabrane uvoza robe.

"Sva ta neka roba koja ide iz Srbije lagano prolazi i preko Merdara i preko ostalih administrativnih i graničnih prelaza prema Kosovu, tako da tada recimo za Albance to nije problem da ta roba uđe, ali je problem da uđu plazma, kravica i tako dalje. Tako da s jedne strane imamo tu licemerstvo u kosovskoj administraciji koja ne dozvoljava da ta roba uđe, a s druge strane imamo problem same države Srbije, da sam ja neko ko se pita nešto bilo što o državi Srbiji nikako ne bi dozvolio da uđe bilo koja roba, ako već ne može da uđe plazma i kravica pa onda ne može da uđe ni pšenica i tako dalje", kaže za Insajder Dejan Nedeljković, ekonomista iz Kosovske Mitrovice.

Osim građana i vlasnika prodavnica, štetu trpe i proizvođači robe i izvoznici.

“I u tom smislu kada posmatrate nadirektniju štetu, koja je prouzrokovana ovom odlukom, ona je sada nekih 210 miliona evra. Ali, realna šteta je zapravo mnogo, mnogo veća," izjavio je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Ipak, najviše su pogođeni građani koji su prinuđeni da umesto srpskih proizvoda, kupuju inostrane proizvode koji su skuplji.

“Da, to je to trend ustvari koji već duže vreme traje, pa vi danas recimo u prodavnicama uglavnom ukoliko to nisu prazni rafovi, ta roba je uglavnom recimo poreklom iz Hrvatske, Slovenije, Severne Makedonije, neretko čak i Albanije itd,” izjavio je 2023.godine za Insajder Miodrag Milićević direktor NVO “Aktiv” iz Kosovske Mitrovice. Njegov sugrađanin Miloš Subotić dodaje:

“Još teže je za lekove. Sa lekovima je problem dugoročno godinama, znači mi ovde ne možemo da podižemo lekove, već godinama, nego ljudi moraju da idu u Rašku ili tako nešto, hronični bolesnici idu u Rašku, snalaze se, daju prijateljima da im donose. Tako da je to baš ogroman problem znači koji utiče na svakodnevni život znači i naravno sve je skuplje...  Sve je skuplje, od ajde da kažem negde jula, avgusta mnogostruko skuplje nego u Srbiji”,  rekao je prošlog septembra za Insajder Miloš Subotić iz Kosovske Mitrovice.

Odluka Prištine o zabrani srpskih gotovih proizvoda, usledila je posle hapšenja trojice kosovskih policajaca, na teritoriji centralne Srbije. Iako osumnjičeni za teška krivična dela, Sud u Kraljevu ih je posle 12 dana pritvora, pustio da se brane sa slobode. Međutim, Priština od tada nije promenila odluku o uvozu gotovih proizvoda na Kosovo i Metohiju.

 Izvor: Insajder