Ekspo u Osaki: Pad letećeg automobila, tehnologija i milion posetilaca (FOTO)
U japanskoj Osaki, na ostrvu Jumešima, 13. aprila otvoren je EXPO 2025, a univerzalna svetska izložba trajaće šest meseci. Prvih 20 dana ovog svetskog događaja obeležili su futurizam, velika poseta, ali i problemi uslovljeni lošim vremenom i prizemljivanje letećih automobila zbog tehničkih problema.

Manifestacija koja se održava svakih nekoliko godina, zamišljena je kao prozor u budućnost, a neki od najpoznatijih simbola današnjice, poput Ajfelove kule, telefona, parne lokomotive – prvi put su prikazani upravo na sličnim svetskim izložbama.

Nacionalni paviljoni na ovogodišnjoj izložbi raspoređeni su oko monumentalne konstrukcije nazvane "Veliki prsten“ – drvene građevine duge dva kilometra i visoke 20 metara, koja je prema Ginisovoj knjizi rekorda proglašena za najveću drvenu strukturu na svetu.
Njen autor, japanski arhitekta Sou Fudžimoto, zamislio ju je kao simbol jedinstva i saradnje među narodima.
Ipak, svetska izložba odvija se u složenom globalnom trenutku, obeleženom sve učestalijim sukobima, klimatskim krizama i ekonomskim nestabilnostima koje su dodatno podstaknute najnovijim političkim potezima američkog predsednika Donalda Trampa.
Između naučne fantastike i tehničkih problema
Po pisanju mnogih svetskih medija, ono što se danas može videti na veštačkom ostrvu Jumešima u zalivu Osaka, više podseća na naučnu fantastiku iz holivudskih filmova devedesetih nego na ostvarivu i blisku budućnost.
Tri godine nakon što je Dubai bio domaćin prethodne izložbe, Osaka je za svoj Expo 2025 odabrala temu "društvo budućnosti“, sa posebnim fokusom na veštačku inteligenciju i istraživanje svemira.
Posetioci ove svetske smotre mogu da vide neke od najzanimljivijih i najneobičnijih eksponata – od meteorita sa Marsa i minijaturnog veštačkog srca razvijenog iz matičnih ćelija, do 32 skulpture popularnog lika Helo Kiti, koje su stilizovane kao alge, i spektakularnih demonstracija dronova.
Paviljon zemlje domaćina Japana fokusiran je na glavnu temu – dizajniranje društva budućnosti za naše živote, a glavna poruka je poštovanje života.
U japanskoj viziji budućnosti, jedan od najposećenijih paviljona je onaj kompanije za ljudske resurse Pasona, pod sloganom “Hvala ti, živote“, gde su izloženi razni futuristički uređaji i koncepti.

Na vremenskoj liniji istorije planete "Zemlje Rođenje interneta“ i "Uspon društvenih mreža“ stoje rame uz rame sa "Kambrijskom eksplozijom“ i "Pojavom ljudi“, dok se predviđa izumiranje pčela i, potom, celokupnog života na planeti.
Kako prenosi Japan Tajms, jedan od centralnih eksponata, koji privlači najviše posetilaca, je takozvano “iPS srce“ – skup ćelija srčanog mišića razvijenih iz induciranih matičnih ćelija (iPS), koje je tim profesora Jošikija Save iz startapa Cuorips formirao tako da kucaju poput pravog srca.
Tu su i androidi koji učestvuju u televizijskim šou programima, čitaju knjige i izvode muzičke numere, a glavna priča vodi posetioce u Osaku budućnosti – grad pod nazivom Jumešima, gde androidi žive rame uz rame sa ljudima.
Ali, iako se Japan percipiraju kao veoma precizni i tehnički napredni, EXPO u Osaki nije prošao bez tehnoloških problema.
Kako su saopštili organizatori, demonstracija leta jednog od "letećih automobila" obustavljena je 27. aprila zbog bezbednosnih provera, nakon što su delovi sa vozila otpali usred leta, a kako je prenela agencija Kjodo, u incidentu nije bilo povređenih.
Saopšteno je da će, pošto drugi operateri letećih vozila još nisu finalizirali svoje rasporede za javne prezentacije na Svetskoj izložbi u Osaki, demonstracioni letovi biti obustavljeni dok se ne potvrdi njihova bezbednost.
Prema Japanskom udruženju za organizovanje Svetske izložbe u Osaki, deo motornog propelera pao je usred leta sa Heksa (Hexa), jednoseda električnog vertikalnog vozila za poletanje i sletanje koje je razvila američka firma "Lift erkraft" (Lift Aircraft Inc), a kojim upravlja japanska korporacija "Marubeni".
Poseta veća nego na Ekspu u Japanu pre dve decenije
Po do sada dostupnim podacima, u prvih 13 dana, manisfestaciju EXPO u Osaki posetilo je preko million ljudi, uprkos početnim operativnim problemima i vremenskim nepogodama.
Prema Japanskom udruženju za Svetsku izložbu 2025. godine, najprometniji dan bio je 13. april, sa čak 124.000 posetilaca.
Iako je, po navodima udruženja, dnevni broj posetilaca u narednim danima pao ispod 100.000, ukupan broj ukazuje na stalan rast. Kada je Japan poslednji put bio domaćin EXPO u prefekturi Aiči 2005. godine, bilo je potrebno 17 dana da se dostigne milion posetilaca.
Izložba će trajati do 13. oktobra, uz učešće 158 zemalja i regiona. Prema proceni organizatora, očekuje se da će EXPO 2025 imati oko 30 miliona posetilaca.

Ono što nedostaje, kako komentarišu pojedini učesnici izložbe, jeste dovoljan broj soba u blizini samog događaja, a primetan je i rast cena u hotelima.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali saopštio je putem svog Instagram profila da je na Svetskoj izložbi u Osaki zvanično otvoren i paviljon Srbije, a u njemu je postavljena interaktivna izložba posvećena temi igre, što je ujedno i glavna tema specijalizovanog Ekspo 2027 , koji će biti održan u Beogradu.
Novinar Rajko Martinović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.