Ekonomista Uroš Delević za Marker: Lokalne institucije nadležne za kontrolu izvođenja radova i bezbednost građana (VIDEO)

"Međudržavni sporazumi ne znače odsustvo lokalne regulative. U svakoj zemlji se mogu videti strane kompanije koje rade na izvođenju različitih vrsta radova, ali lokalne institucije su nadležne za kontrolu, pre svega, za bezbednost. I ovde konkretno nije problem u izvođaču, bila to strana ili domaća kompanija. Nesreće se dešavaju, bitno je kako na to reaguje država“, rekao je ekonomista Uroš Delević za Marker povodom nesreće u Novom Sadu, kada se na Železničkoj stanici urušila nadstrešnica.

Ekonomista Uroš Delević. Foto: Insajder

"Ako primera radi, nama u fabrikama oružja svako malo neko nastrada, a reakcija države je "pa, to se dešava, nije to poslastičarnica da se takve stvari ne bi desile“ onda to znači da država ne mari puno za standarde bezbednosti na radu. I na neki način građani to prihvataju“, objašnjava Delević za Marker.

Dodaje da "ne možemo da krivimo“ strane kompanije zbog iskorišćavanja loše regulative i visoke korupcije u nekoj zemlji, ako sami građani prihvataju "deinstitucionalizaciju države“.

Podsetimo, u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada se urušila nadstrešnica poginulo je 14 osoba. Infrastrukture Železnice Srbije saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica.


Rekonstrukcija zgrade železničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi Infrastruktura železnice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company. 

Na pitanje Markera ko mora da položi račune i ispita šta se dogodilo, te da li su svi ispunili svoje obaveze po tom ugovoru, ekonomista Uroš Delević odgovara da su "kineske investicije višedimenzionalne“.

"Ne možemo se hvatati za jednu situaciju pokušavajući da iz nje izvučemo neku dedukciju. One su u infrastrukturi, energetici u okviru te inicijative Pojas i put. Tu je izgradnja autoputa Čačak -Užice, modernizacija termoelektrane i tako dalje. Sve u svemu kineske investicije su značajan deo ukupnih stranih investicija u našoj zemlji. One čine preko 15 odsto“, kaže Delević i dodaje da postoji "kontrola na različitim nivoima“ 

"Postoji kontrola na nivou države, kontrola na nivou kompanije. Postoje neki međunarodni standardi u građevini koji moraju da se poštuju. A kineske kompanije ne grade samo u Srbiji. One grade i u Evropskoj uniji, čak i ovde u Engleskoj su bile delimično uključene u izgradnju brze pruge“, objašnjava Delević za Marker.

Kako kaže i tokom te gradnje je bilo smrtnih slučajeva, ali dodaje da je pitanje, zapravo, kako država reaguje.

"Na državi je u krajnjoj liniji odgovornost. Ako su inspektori dostupni i ako prihvataju svoj posao i razumeju ga dovoljno ozbiljno, onda oni mogu da rade kvalitetan posao. Međutim, vidite, mi imamo hroničan nedostatak inspektora na republičkom nivou. Kaže se da je negde oko 1.500 do 2.000 inspektora manje nego što bi trebalo da bude.  A i ovi postojeći su preopterećeni, a i oni nemaju adekvatan sistem nagrade i kazne. Svako društvo počiva na nagradi i kazni. Nagradi za onog ko dobro radi svoj posao i kazni za onog ko ga loše radi“, objašnjava ekonomista Uroš Delević za Marker.

On smatra da je u Srbiji, kako kaže, rasprostranjena situacija da se državni činovnici osećaju "prilično nekažnjivo“. 

"Imaju neki kišobran koji ih štiti, oni uglavnom stranački i nemaju neki motiv da se posebno pažljivo bave svojim poslom. I otuda izlaze i ovi podaci o korupciji i o vladavini prava. Svetska banka, na primer, vodi tu statistiku o korupciji i vladavini prava u različitim zemljama i rangira ih prema određenim kriterijumima. Ako pogledate te podatke, videćete da u periodu od 10 godina između 2004. i 2014. se dogodio određeni pomak u kontroli korupcije, a onda se između 2014. i 2023. Srbija vratila na onaj nivo korupcije na kome je bila 2004. godine“, kaže Delević.

Zaključuje da je slična situacija i kada je reč o vladavini prava.

Izvor: Insajder