Zavod za zaštitu spomenika kulture: Skidanjem zaštite sa Generalštaba Vlada krši zakonsku proceduru (VIDEO)

Odluka Vlade da skine zaštitu sa zgrada Generalštaba predstavlja grubo kršenje zakonske procedure – poručuju zaposleni u Republičkom zavodu za zaṣ̌titu spomenika kulture u pismu predsedniku i Vladi. Tom pismu prethodio je dolazak predstavnika Bezbednosno - informativne agencije (BIA) u Zavod, o čemu je javnost izvestio Ekoloṣ̌ki ustanak, dok se BIA i Zavod tim povodom ne oglaṣ̌avaju.

Zgrada Generalštaba Foto: Srđan Ilić

"Odluka Vlade Srbije da skine zaštitu sa zgrada bivšeg Generalštaba u Ulici Kneza Miloša doneta je uz grubo kršenje zakonom propisane procedure", tvrde zaposleni u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, ali i drugi stručnjaci. 

Zaštita koju imaju zgrade Generalštaba bile su brana da se na tom mestu grade objekti druge namene. Međutim, posle najava Vlade da će taj prostor ustupiti stranom investitoru da gradi hotelsko -poslovni kompleks, u stručnoj javnosti bilo je bojazni da će država pronaći način da to i ostvari. 

U prostorije Zavoda za zaštitu spomenika, kako tvrde u Ekološkom ustanku, danas su upali i predstavnici Bezbednosno - informativne agencije (BIA), koja o svemu ćuti. 

Zaposleni u Zavodu uputili su pismo predsedniku Srbije, Vladi, Ministarstvu kulture i Upravnom odboru Zavoda, u kojem podsećaju da za skidanje zaštite sa kompleksa Generalštaba nije urađen elaborat, i zaključuju da je tom odlukom Vlada grubo prekršila Zakon o kulturnom nasleđu jer je odluku donela bez prethodno propisanih radnji.

Prema zakonu, Zavod za zaštitu  spomenika kulture je taj koji utvrđuje razloge za dodelu i ukidanje statusa kulturnog dobra, ili spomenika kulture nekom objektu, o svemu priprema elaborat na osnovu kojeg se utvrđuje njegov status i o svemu šalje predlog Ministarstvu kulture. Vlada odluku zatim donosi na osnovu elaborata Zavoda i na predlog Ministarstva. Zato nije jasno na osnovu čega je Vlada donela odluku da skine zaštitu sa zgrada Generalštaba, ni Ministarstvo kulture, ni Press služba Vlade ne odgovaraju na pitanja Insajdera.

"Vi, kada pravite elaborat kojim dokazujete argumentaciju da je nešto vredno i da treba čuvati, to radite kroz institucije  ovog sistema. Znači, te institucije su školovane, dobile su licence  i time se uskostručno bave. Kada hoćete da skinete zaštitu,  odnosno da dokažete da nešto više nije vredno,  to podrazumeva isti taj postupak. Znači, vi sad morate više godina  da radite na elaboratu kojim dokazujete da to više nema ta svojstva koja su utvrđena u prethodnoj proceduri“, objašnjava za Insajder Marija Maruna, profesorka Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Iako je razgovor sa zaposlenima u Zavodu Insajder ranije dogovorio, oni danas ne odgovaraju na pozive i poruke Insajdera. Na naše pozive ne odgovora ni direktor BIA Vladimir Orlić, ali ni vršilac dužnosti direktira Zavoda Goran Vasić, koji nam je kratko poručio da će na naša pitanja odgovoriti sutra. 

Skidanje zaštite bilo je uslov da zgrade Generalštaba budu revitalizovane. Revitalizacija kompleksa je predviđena Ugovorom kojeg je Vlada Srbije u maju potpisala sa kompanijom Affinity Partners, čiji je vlasnik Džared Kušner, zet novog – starog američkog predsednika Donalda Trampa. Revitalizacija zapravo podrazumeva nameru Džareda Kušnera da na tom mestu sagradi hotel i stambeno – poslovni kompleks sa dve visoke kule, uz obavezu izgradnje memorijalnog centra, u spomen žrtvama NATO bombardovanja 1999. godine, kada je bombardovana i sama zgrada.

"Konkretno, za potez Ulice Kneza Miloša je zaključeno,  znači struka konzervatorska je zaključila da je to od izuzetnog značaja  za očuvanje, zato što je to još od perioda početka moderne države Srbije osmišljeno kao administrativni centar grada. Dakle, ima izuzetnu istorijsku vrednost kao centar grada.  I posteći objekti sa kojih je sada skinuta zaštita odlukom Vlade su apsolutno odgovarali tom konceptu, znači, očuvanja administrativnog srediṣ̌ta ovog grada, odnosno i države“, kaže profesorka Maruna za Insajder.

Odluka o ukidanju statusa spomenika kulture očekuje se od juna, kada su direktorke Republičkog i Gradskog zavoda Dubravka Đukanović i Olivera Vučković odbile da pod političkim pritiskom učestvuju u njenom donošenju, podnevši ostavke. Uprkos činjenici da je iza te njihove odluke stala kompletna struka, udruženja arhitekata, istoričari umetnosti, ali i konzervatori zaposleni u oba zavoda, na njihova mesta su ubrzo postavljeni vršioci dužnosti Goran Vasić i Aleksandar Ivanović. 

Krajem prošle nedelje, Vlada donosi odluku da skine zaštitu sa Generalštaba, ali i da izmeni odluku o utvrđivanju područja uz Ulicu kneza Miloša za prostorno kulturno – istorijsku celinu, tako što će iz nje izuzeti neke od parcela na kojima je Generalštab.

Novinarka Insajdera Radoslavka Žigić