Ejub Kostić: Ekstremističke verske organizacije nanose veliku štetu Islamskoj zajednici (VIDEO)

Koliko ima ekstremističkih verskih organizacija u Srbiji i koliko su opasne - samo se nagađa. Iako njihovo delovanje, posebno u jugozapadnom delu Srbije nije novost, pojedinačni slučajevi, poput terorističkog napada ispred izraelske ambasade, pokazuju da na njihovom iskorenjivanju i doslednjiem praćenju nadležni moraju više da rade.

Ivan Ejub Kostić, Institut za filozofiju i društvenu teoriju. Foto: Insajder

O delovanju ekstremističkih verskih organizacija uglavnom se saznaje putem snimaka na društvenim mrežama ili onda kada bude prekasno - odnosno kada već izvrše teroristički akt. 

Ivan Ejub Kostić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju ističe da je jasno da je terorističi napad ispred izraelske ambasade izveo sledbenik Islamske države.

“Ako govorimo o ovom konkretnom napadu, tu se radi očigledno o jednom ekstremisti, čoveku koji je kao što smo čuli bio opčinjen, ili da kažem neki sledbenik Islamske države, tako da pre možemo da govorimo da je pripadnik Džihadističke ideologije. Ova čitava akcija koja se sada bude sprovodila bi trebalo da bude uperena protiv tih ekstremista koji se vode nekim nasilnim ideologijama”, ističe Ivan Ejub Kostić.

Srbija ima nacionalnu bazu podataka lica koja se dovode u vezu sa terorizmom. Koliko ih je na tom spisku nije poznato, a MUP i BIA ne odgovaraju na pitanje Insajdera koliko je ekstremističkih verskih organizacija trenutno aktivno u Srbiji. Poziv državi da stane na put neformalnim verskim organizacijama posle terorističkog napada ispred izraelske ambasade uputio je i muftija Islamske zajednice u Srbiji Mustafa Jusufspahić.

“Molimo sve nadležne organe da učine dodatni napor kako bi Islamska zajednica Srbije, kao tradicionalna verska zajednica koja deluje preko 150 godina u Srbiji, dobila punu podršku u cilju ukidanja privatnih organizacija koje se svojim delovanjem direktno mešaju u nadležnosti Islamske zajednice Srbije, što je očito više puta do sada dalo veoma negativne rezultate na štetu mira, stabilnosti i suživota među narodima u Republici Srbiji”, napisao je muftija Jusufspahić na svom “X” nalogu.

Država je do sada uzvratila nekoliko puta -  kao na primer 2007. godine, kada je u blizini Novog Pazara otkriven teroristički kamp  ili 2014. kada su hapšeni pripadnici verske organizacije Furkan. 

Ovakve  organizacije neretko vrbuju ljude za odlazak na ratište. To se najočiglednije videlo kada su eskalirali sukobi na Bliskom Istoku - samo tokom 2017-te 49 ljudi iz Srbije otišlo je da ratuje za Islamsku državu. 

Ivan Ejub Kostić objašnjava da takve organizacije nanose štetu Islamskoj zajednici.

“Nanose veliku štetu Muslimanskoj zajednici zato što se na taj način navlači gnev na tu zajednicu, i  naravno to uvek sa sobom nosi neku opasnost od stereotipizacije, kolektivne krivice. Ali ono što je vrlo važno jeste da može da se sklizne u neku vrstu sekuritizacije, da se od Muslimana dodatno pravi bezednosni problem, jer se oni već godinama unazad safgledavaju kroz optiku bezebdnosne pretnje, tako da sad ovo samo može da doprinese tom problemu”, navodi on.

On zato ističe da je važno da se akcije bezbednosnog sektora usmere upravo ka iskorenjivanju ekstremista, kako bi se sprečila stigmatizacija cele Islamske zajednice. 

Izvor: Insajder