Džamonja Ignjatović: Vlada pojačava pritiske, a sve više se udaljava od ispunjenja zahteva (VIDEO)

Od početka krize i studentskih blokada univerziteti trpe različite pritiske države koji su se odrazili na profesorske plate, a nastavno osoblje na fakultetima neretko je izloženo i optužbama da su kreatori “obojene revolucije”. Inicijativa “Pobunjeni univerzitet”, deo akademske zajednice, i dalje nastavlja protest ispred Vlade, rektor je u dijalogu sa premijerom, ali još uvek se ne ispunjavaju svi zahtevi. Profesorka Filozofskog fakulteta Tamara Džamonja Ignjatović u emisiji Marker kaže da Vlada samo “pojačava pritiske”, a da se sve više “udaljava od ispunjenja zahteva”.

Profesorka Filozofskog fakulteta Tamara Džamonja Ignjatović u emisiji Marker na Insajder Televiziji. Foto: Insajder

Kako Džamonja Ignjatović objašnjava, i dalje je sve neizvesno, ona govori da bez obzira što se cela situacija prolongira, ne vidi sledeće korake zbog reagovanja Vlade.

“Ako se vratimo na inicijalne zahteve, Vlada se sve više udaljava od ispunjenja. Kada su na tragediju, pre svega studenti, a uz njih i profesori, reagovali blokadom nastave, ona je samo dodatno reagovala pritiscima i pretnjama prema Univerzitetu. Sada očekuju, kako bi ti pritisci i pretnje nestale, da se vratimo na nastavu kao da se ništa nije desilo. Nismo zbog toga prestali da držimo nastavu, nego zbog početnih zahteva. Dakle sve je zamena teza. Ne možete očekivati kad uvedete kaznu da se mi odreknemo zahteva da bi ukinuli kaznu, to je nemoguća situacija”, govori profesorka Filozofskog fakulteta. 

Komentarišući posledice aktuelne situacije u zemlji, ona navodi da su velike i dodaje da to niko ne poriče, te da za studente uopšte nije laka situacija, ali smatra da postoje posledice i po vlast.

“Kao što znate i profesori su u teškom, pa sada i materijalnom položaju, ali mislim da su posledice, i to je dobra vest, posledice i po vlast, zato što ona gubi svoj legitimitet, gubi podršku, a gubi podršku i među njihovim pristalicama i koalicionim partnerima, tako da je pitanje za koga su veće posledice”, rekla je Džamonja Ignjatović.

Govoreći o trenutnom odnosu vlasti prema univerzitetu, profesorka ističe da su pretnje i polarizacija “uvek bili mehanizmi ove vlasti, samo što oni esklairaju”.

“Mi smo, sa druge strane, vrlo odlučni i istrajni u svojim zahtevima, jer se pokazalo zapravo da urušavanje univerziteta nije posledica ovih protesta i samo neposrednih pretnji, nego je to plan bio i od ranije sa ovim predlogom novog zakona, sa dovođenjem stranih univerziteta bez ikakve akreditacije. Dakle, plan da se uruši univerzitet postoji pre pada nadstrešnice, ili da se devalvira njegov značaj i značaj obrazovanja u društvu uopšte. To ne sme da prođe, a svakako neće proći kada prođe ova vlast. Univerzitet je pod pretnjom zato što on predstavlja pretnju upravo zbog kritičke misli, a to ne odgovara ovoj vlasti”, poručuje profesorka Filozofskog fakulteta. 


Džamonja Ignjatović osvrnula se i na optužbe vlasti upućene studentima da za Vidovdan pripremaju fizičke napade, ali i na nazivanje studenata “nacističkim hordama”.

“Već smo navikli da vlast ono što sama radi pripisuje drugima. Mislim, i to je već klasični mehanizam. Međutim, u takvoj atmosferi, naravno, da nema ništa od dijaloga koji vodi nekim pregovorima i nekom zajedničkom rešenju. Za svaki dijalog vam je potrebno, odnosno za pregovore, vam je potrebno to da postoji neka dobra volja i zajednički interes, da postoji ravnopravnost učesnika tog dijaloga, da postoji poverenje međusobno i poštovanje tokom pregovora. Niti ima ravnopravnosti, jer vlast koristi svu silu, pritisak, institucije, dakle svu moć, na drugoj strani imate neku borbu i istrajnost za neke vrednosti, ali je očigledno pritisak sile, taj na koji vlast računa”, navodi profesorka Filozofskog fakulteta za Insajder.

Dodaje da poštovanja nema zbog retorike vređanja, kako tvrdi, pogotovo nema zajedničkog cilja i interesa “zato što je očigledno da vlast zanima jedino lični interes, a ne zajednički dogovor”.

Ona dalje navodi da je “vlast urušila samu sebe i svoj kredibilitet”.

“Ako ga je ikada imala, a imala ga je u delu javnosti, zahvaljujući medijima, međutim, kroz način borbe, kako se ponaša sve ovo vreme, od pada nadstrešnice, da ne govorim i unazad, pre toga, zapravo urušava samu sebe. I to je dobra vest, mislim, u lošim okolnostima. Ne treba da budemo nekritični optimisti, jer je važno da budemo na oprezu i da budemo dovoljno fleksibilni da možda menjamo i strategije, bez obzira na i istrajnost, odlučnost, i svest o vrednostima onoga za šta se borimo, strategije neke treba da se prilagođavaju okolnostima i o tome studenti vode računa. Tako da  optimizam i dalje preovladava”, izjavila je profesorka na Insajder televiziji.

Tamara Džamonja Ignjatović kaže da je teško sugerisati sledeće korake u promeni strategije, ali da je važno da studenti zajednički koncipiraju tu strategiju.

“Sigurno da ima lutanja, nisu oni završili visoke stručne škole, vojne strategije i ostale potrebnih veština, oni se dogovaraju u hodu i najveća tekovina svih ovih protesta jeste upravo to zajedničko dogovaranje, čak i kada ono ne daje neposredne efekte, mislim da ono generiše jednu pozitivnu snagu u društvu koja ne može da se vrati unazad”, rekla je profesorka Filozofskog fakulteta. 

Najavu predsednika da će brzo odgovarati svi koji su učestvovali u “obojenoj revoluciji” i urušavanju univerziteta, ona ocenjuje kao “još jednu pretnju”.

“Volela bih da stigne to vreme odgovornosti i da svi odgovaraju koji su zaista odgovorni za situaciju kakva je danas”, zaključuje Džamonja Ignjatović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.